olen vähän harkinnut että hankkisin fretin
, mutta kaverini sanovat että se ei sovi
lapsille niin onko se totta vai voisinko
todella ottaa semmoisen ja minkälaisia ne ovat?
P.S:OLEN 13
, mutta kaverini sanovat että se ei sovi
lapsille niin onko se totta vai voisinko
todella ottaa semmoisen ja minkälaisia ne ovat?
P.S:OLEN 13
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tää on taas niitä asioita, jotka riippuvat ihan lapsesta ja vanhemmistaan. Ite en lapselle suosittelisi pitkäikäistä lemmikkiä, elleivät vanhemmat ole valmiita ottamaan eläimen kontolleen teinin tehdessä mitä ihmeellisimpiä päätöksiä.
Tuohon kuuteenkin (fretin elinikähän on n. 6-8v)vuoteen mahtuu yllättävän paljon, kun on kyseessä teini, jonka intressit muuttuvat nopeasti. Oletko sinä varma, missä olet ja mitä teet 19- vuotiaana? Mahtuuko fretti silloin elämääsi? Jos et tiedä, ovatko vanhempasi valmiita hoitamaan frettiäsi? Oikeasti.
Onneksi on niitäkin lapsia/ teinejä, jotka rakastavat ja hoitavat tunnollisesti lemmikkinsä teini-iän myllerryksessäkin. Älä ota loukkauksena, ajattelen vain eläimen etua. Ja tiedän, mistä puhun. Tuskin olisin itse jaksanut tuon ikäisenä huolehtia fretin päivittäisistä tarpeista.
Ensimmäisen maastomakkarani sain vajaa 16- vuotiaana ja viiden vuoden ajan se on kulkenut mukanani, vaikka se ei aina ole ollutkaan helppoa järjestää. Pakko myöntää, etten ole aina jaksanut/ kyennyt hoitaa niitä niin kuin olisi pitänyt. Onneksi on pikkuveli apuna. Eläinten ehdoilla tässä eletään, varsinkin kun on kolme frettiä nyt.
Fretti sitoo niin kuin koiratkin ja lisämausteena saat ensiviikot ja -kuukaudetkin olla sydän syrjällään, että minkä tempun se fretti nyt keksii tehdä, ennenkuin on kaikki vaarat eliminoitu. Olen nähnyt fretin kiipeävän verhoja pitkin, kakkivan ruokapöydälleni ja onpa kerran yksi karannut kesäyöhönkin. =/
suosittele! en jaksa sen enempää nyt perustella asiaa..