Katri oli hintansa väärti

Aikoi maksaa itse koulutuksensa, tullaankin tilanteeseen maksaako muutkin ministerit koulutuksensa ? Näin se politiikassa pian kääntyy toisinpäin asiat.
Epäilen ettei ainakaan sosialistit ja vasurit maksa ministeriensä koulutuksia.
Siinä olisi taas saumaa pätevälle toimittajalle kysymyksineen !

Asiantuntija: Rinteen eroon johtanut esiintyminen oli selvästi harjoiteltu.
Joutikin tuollainen pääministeri sivuun, samoin se toinenkin joka parani hetkessä kun pääsi takaisin.
Tiistaina 3 joulukuuta 2019 pääministeri Antti Rinne erosi pääministerin tehtävistä.
Kulmunilla oli keskeinen rooli Rinteen eroamisen taustalla.
Pääministeri Rinne ja Kulmuni tapasivat aamulla 3. joulukuuta. Kulmuni kertoi medialle eduskunnassa, että hän oli antanut keskustan kannan epäluottamuksesta kirjallisesti pääministeri Rinteelle, kuten Rinne oli vaatinut. Tämän jälkeen Rinne meni SDP:n ryhmähuoneeseen kokoukseen, jonka jälkeen Rinne kertoi lähtevänsä viemään kirjettä Mäntyniemeen.

Kaikki sai alkunsa, kun Posti-kohuun liittyen keskustan eduskuntaryhmä kokoontui pohtimaan 2. joulukuuta, minkä kannan se ottaa pääministerin asemaan ja hallitusyhteistyöhön.
Kulmuni ilmoitti kokouksen jälkeen, että ”keskusta on erittäin sitoutunut hallituspohjaan, mutta meillä on henkilöön liittyvä epäluottamus.”
– Meillä on epäluottamusta tällä hetkellä olemassa, ja keskusta on erittäin tyytyväinen hallituspohjaan, hallituspuolueisiin ja keskusta haluaa, että meillä on toimintakykyinen hallitus tässä maassa, Kulmuni sanoi.
Keskustan puoluehallitus oli koolla kello 17 alkaen. Kokouksen jälkeen Kulmuni astui median eteen ja toisti samaa viestiä kuin eduskunnassa.
– Meidän luottamus on vahvaa viiden puolueen koalitiolle, tälle hallitusohjelmalle, mutta meidän luottamus on horjunut hallituksen toimintakykyyn ja toivomme, että sosiaalidemokraatit palauttaisivat sen, Kulmuni sanoi.

Hän väisteli sanomasta suoraan, että keskusta vaatii Rinteen eroa ja korosti, että keskustan luottamus on vahvaa hallituskoalitioille ja hallitusohjelmalle. Kulmuni toisti, että Suomi tarvitsee toimintakykyisen ja luottamusta herättävän hallituksen. Kulmuni myös toisti, että sosiaalidemokraatit toivottavasti tekevät johtopäätökset tilanteesta. Myös selvästi etukäteen harkittua, ettei Kulmuni ryhdy vaatimaan Rinteen eroa, vaan painottaa epäluottamusta hallituksen toimintakykyyn.
– Olisi vahva henkilötason hyökkäys, jos vaatii suoraan pääministerin eroa puolueen puheenjohtajana. Keskustalle oli tärkeää säilyttää yhteistyökyky hallituksen sisällä, joten tällainen kompromissi on ihan toimiva.

On tämä hallitus nyt kyllä vakaudessaan ja talouden näkökulmasta poikkeus, kun totuttu Sipilän hallituksen aikaan asioita parantamaan talouden ja työllisyyden kautta, nyt jo tänä vuonna 20 miljardia uutta lainaa. Kuka nut maksaa takaisin, näillä ei siihen vasemmistossa ole kykyjä.

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Kiuru tössykkäkin saisi jotain kurssia käydä.

    • Tarkoitatko tätä 8500 euron arvoista esiintymiskoulutusta, jonka valtioneuvoston viestintäosasto järjesti ministereille liittyen Suomen puheenjohtajakauteen Helsingissä 17. – 19.6.2019?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000006528584.html

      Mielestäni koulutus liittyi siinä määrin ministereiden työvelvollisuuksiin, että valittamatta maksan siitä oman osuuteni. Mutta sopisi minulle sellainenkin järjestely, että ministerit maksavat sen vajaan tonnin kukin osaltaan itse. Eihän ketään ole pakotettu ryhtymään ministeriksi ja vieläpä Suomen puheenjohtajakautena.

    • Anonyymi

      Maanvaiva jäi housut kintussa kiinni.

    • Anonyymi

      Nyt kaikki kepu ministerit poliisin tarkastamiksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe