Suomea viedään nyt federalistisella politiikalla takaisin eurokriisin jälkeiseen aikaan

Anonyymi

Eduskunnan kyselytunnilla pyöriteltiin taas sanoja ja kierrettiin olennaiset kysymykset. Argumentointi tämän EUn ns "elvytyspaketin" puolesta kuulostaa pahaenteisesti samankaltaiselta kuin eurokriisin aikaiset puheet tukipakettien hyödyistä Suomelle. Hyötyikö Suomi? Hoitiko EU Suomen talouden kuntoon? Eipä tainnut hoitaa. Kehnossa jamassa Suomen talous oli monta vuotta kriisin jälkeen aina siihen asti kunnes kansallista politiikkaa harjoittanut hallitus pani asioita kuntoon.

Totuus tästä EU:n ns "elvytyspaketista" on, että se on vallansiirtoa itsenäisiltä jäsenmailta EU:lle. Jos paketilla jotain elvytetään niin se on integraatiopolitiikka. Pääministeri pyöritteli sanojaan niin, että muka on eduksi Suomenkin talouden kannalta, että EU:n elvyttää. Eihän se tietenkään ole. Kaikki EU:n jäsenmaat ovat koronan jäljiltä samassa tilanteessa. Kaikki pyrkivät elvyttämään. Kun kaikki elvyttävät niin kaikki myös hyötyvät toistensa elvytyksestä. Ne EU-maat, joiden talous toimii tehokkaimmin myös kykenevät elvyttämään tehokkaimmin. Kun rahaa annetaan lahjaksi heikosti toimiville valtioille niin hyötysuhde on toisten jäsenvaltioiden kannalta varsin heikko.

Kun EU:lle annetaan oikeus jakaa rahaa niin se on vallansiirto. EU rahan jakelijana on elvytyksen kannalta huono vaihtoehto Suomen kaltaiselle maalle. Osa miljardeista niin sanotusti vuotaa sellaisiin kohteisiin, jotka eivät hyödytä Suomea mitenkään. Tämän korona-elvytyksen varjolla tehdään nyt federalistinen vallansiirto, jossa suuret EU-maat saavat lisää valtaa, jotkut jäsenmaat saavat lisää rahaa, mutta Suomi luovuttaa sekä valtaa että rahaa. Valtaa Suomi luovuttaa omien sisäisten asioittensa hoidosta.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntuu eu:n asiat olevan tärkeämpiä kun oman maan laittaminen kuntoon , vanhukset , leipäjonot , 9e työntekijäy yms. kohteita riittää , on aivan potaskaa ettemme saisi myytyä maailman parhaita tuotteita eu alueelle ilman eu:ta. tuommoisessa liitossa aina häviää ahkerat ja asiansa hoitavat kansat , näin se on nytkin , muut eivät edes ole välittäneet toimia sääntöjen ja kehoitusten jälkeenkään laittaa talouttaan kuntoon , ei jää kyllä paljoa valinnan varaa ensi vaaleissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      663
      8059
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2322
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2261
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1827
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1346
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1247
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1222
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      885
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      860
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      788
    Aihe