A24 . . Juha Sipilä valtionvarainministeriksi.

SDP joutui savustamaan Kulmungin pois valtionvarainministerin pallilta, jotta saadaan hallitukseen raha-asioista ymmärtävä ministeri.

24

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ai mten maahanmuutolla saadaan miljardikulut ja hoitajilta tulost alas?

      onpa se Sipilä rahan tuntija joo

      kaasuautoilukin löi tyhjää

      • Anonyymi

        haluaa päästä taas kajauttelemaan kutsuhuutoja al jazzeeraan?


    • Anonyymi

      SDP ei ketään savustanut, kaikkea kanssa.

    • Anonyymi

      Ja katin kullat, luuletteko että tällaisella ajalla sdp syyllistyis tämmöiseen. Kyllä asia on niin että Kepu pettää aina, heidän kanssa ei ois edes saanut mennä hallitukseen.Kokomuskin ois ollut parempi.Keskustalla itsellä on sisäisiä ongelmia.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sipilä tulee taas tehtailemaan perustuslain vastaisia lakiuudistuksia.

        Ja saattamaan sote-uudistuksen lopullisesti hautaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sipilä tulee taas tehtailemaan perustuslain vastaisia lakiuudistuksia.

        Ja saattamaan sote-uudistuksen lopullisesti hautaan.

        iraksyyria miehiä lisää ouluun...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        iraksyyria miehiä lisää ouluun...

        lisää kiinniotettavia


    • Anonyymi

      Jopa paljon parjattu Hakkarainen olisi hoitanut tämän valtionvarainministerin tehtävät paremmin kuin Kulmuni!

      Teuvolla sentään on oma saha jota pyörittänyt jo monta vuotta joten hänellä sentään on rahan käytöstä jotain käsitystä!

      • Anonyymi

        teukka on kouluttanut väkeä ulkomailla asti moniko poliitikko on tehnyt edes samaa


    • Anonyymi

      Tämä veto Kulmunilta saattaa alkaa nostamaan Keskustan kannatusta. SDP:n kannatus alkaa puolestaan laskea? Ei ole ihme, jos Perussuomalaiset ovat pian taas suurin puolue? Keskustan nousu riippuu nyt monista tärkeistä päätöksistä.

      "Maanvaivako lähti"

      Ei hän mihinkään lähtenyt. Kuulemme hänestä vielä. Vei vain tarkat taustatiedot politiikan taustakeskustelujen ja suunnitelmien laatimisen edistämiseksi.

      Jos Euroopan keskuspankin "rahaa tyhjästä" -operaatiossa ei oteta Suomelle riittävästi rahaa, mutta sitoudutaan maksumieheksi muille, jotka ottivat,.... Nyt tehdään vaikeita ja tarkeitä sekä laadullisia, että määrällisiä päätöksiä.

      Investointiohjelmat kannattaa nyt tehdä. Infra, innovaatiot, kansainväliset verkostoitumiset, markkinointi- ja myyntitoimintojen rakentaminen... Ainakin vastuun verran, ellei enempikin.

      • Anonyymi

        "Tämä veto Kulmunilta saattaa alkaa nostamaan Keskustan kannatusta. SDP:n kannatus alkaa puolestaan laskea?".

        Mihin tämä nyt perustuu? Sanoisin että PÄINVASTOIN, sillä ensinnäkin tämä ei suinkaan ollut Katrilta vastuun kantoa VAAN VASTUUN PAKOILUA!

        Ensinnäkin noi asiathan olivat tapahtuneet jo "aikoja sitten", vaikka ministeri silloin olikin niin avustajakuntahan sen töppäyksen pääasiassa teki. Kannattaa myös muistaa että Antistakin tuli pääministeri VAIKKA oli rikostuomio kun oli isännöitsijänä ollessa omat ja taloyhtiön rahat menneet vähän sekaisin!

        Kulmuni huomasi tässä oivan "sauman" miten pääsee irti tästä ministerin pestistä ilman että menettää kasvojaan ihan kokonaan hän kun ei todellakaan ollut mukavuusalueellaan osaamattomuuden ja kokemattomuuden takia. Lisäksi henkilökemiat eivät ilmeisesti olleet parhaat mahdolliset pääministerin kanssa.

        Miten keskusta kuvittelee hoitavansa tilanteen jos Kulmuni jatkaisi puolueen puheenjohtajana mutta ei olisi valtioneuvoston jäsen? Kyllä Katri nyt keittelee sellaista soppaa että kepun kannatus ei todellakaan lähde nousuun ennen kuin tämä kuvio on selvä!


    • Anonyymi

      Eikä Kumuni olle maanvaiva!

    • Anonyymi

      Eikä Kulmuni olle maanvaiva!

    • Anonyymi

      On se maanvaiva ja koko keskusta on sitä.

      • Anonyymi

        Demokratia on maanvaivaa, kun ei saa ihan itse päättää kaikkea?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Oikea tapa keskustalle toimia ei ole lähteä hallituksesta vaan puhaltaa peli poikki valtion rahojen tuhlailuun vihervasemmiston ideologisiin puuhasteluihin ja omille "järjestöilleen".

      Nyt on viimeinen hetki keskustalla osoittaa maltillisille konservatiiveille olevansa vastuullinen valtiontalouden hoitaja.

      Jos keskusta nyt lopulta ryhdistäytyy, niin vihervasemmisto luultavasti hajottaa hallituksen. Silloin voi keskusta sentään selkä suorana sanoa, että hallitus hajosi, koska keskusta ei suostunut vastuuttomaan valtion varojen tuhlailuun. Tähän saakka halusivat luottaa, että vihervasemmisto noudattaa hallitusohjelmassa olleita menolisäyksille asetettuja ehtoja julkisen talouden tasapainottamisesta. Lopulta kävi selväksi, että vihervasemmisto valehteli hallitusohjelma noudattamispyrkimyksistään.

    • Anonyymi

      Kulmuni kantoi poliittisen vastuun avustajan "keppostelusta".

      • Anonyymi

        Niin teki, urhea ja rohkea ratkaisu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin teki, urhea ja rohkea ratkaisu.

        Muutama työkaveri tehnyt vuosien saatossa tuollainen saman urhean ja rohkean ratkaisun. Niin saivat kuten Kulmuni omaan historiaan että itse irtisanoutui. Heillä kuten Kulmunilla olisi tietysti ollut se toinenkin vaihtoehto eli olisi irtisanottu. Suomeksi sanottuna olisivat saaneet loparit. Ihan samoin tuo meni Kulmunin osalta.


    • Anonyymi

      Sipilää ei enää, hän antoi näyttönsä jo....

      • Anonyymi

        Älykäs mies, ymmärtää pysyä riviedustajana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7027
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      42
      4321
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      24
      3705
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3440
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2487
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2445
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      43
      2084
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2034
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      1983
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1402
    Aihe