Valtiovarainministeri Katri Kulmuni erosi - koska ei ollut teflonisti

HS: "Pääministeri Sanna Marin kommentoi Katri Kulmunin eroa: ”Arvostan häntä ihmisenä”
~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006531284.html -
..
Lukijakommentti 5.6.2020 - 15:53 --- Ero sattui osuvaan kohtaan - itse asia on pieni, mutta juuri sopiva hetki kantaa vastuu, kun Keskusta ei menesty valovoimaisen PM Sanna Marinin takaa. Katri kantoi upeasti vastuunsa - olisi ollut sangen kiusallista, jos selvitys olisi ulottunut koulutuksen antajaan, joka oli läheinen yhteiskumppani viime vaaleissa Keskustan kanssa.

~ https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006531529.html -

Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni kaatui kokemattomuuteen perinnepolitiikan hoidossa (Paavo Väyrysen opit eivät tältä osin kantaneet perille saakka). Katri ei ollut teflonisti, vaan suoraviivaisen rehti teoissaan - mutta aina jotenkin niin hankalasti Sannan takaa katsovana.

Nyt tältä osin NNV-hallitus on katkolla ja odottaa uutta valtiovarainministeriä - Keskustasta se voi olla vaikea löytää. Uutta ministeriä ei pidä valita perinnekeskustalaisista - sinällään ministeri voi olla myös sisäpiirin ulkopuolelta - jopa ulkoa koko eduskunnasta.

Kuka talouspolitiikan ammattilainen olisi nyt kohdillaan? Pitäisikö antaa mahdollisuus tässä äärimmäisen vaikeassa tilanteessa aina niin sanavalmiille Sixten Korkman' lle, nyt hänkin pääsisi näyttämään onko teoreettiset sanailut mitä sitten, kun ne pitää soveltaa käytäntöön.

..
EKSTRA
~ https://yle.fi/uutiset/3-11382500 -

"Analyysi: Suosion tuulet kuljettavat Sanna Marinia ja Katri Kulmunia eri suuntiin
SDP:n kannatuksen vahva kasvu kiristää tunnelmaa hallituksen sisällä.


4.6.2020 klo 07.22 - päivitetty 4.6.2020 klo 09.38" -YLE


...
12516

11

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terävä analyysi!

    • Anonyymi

      Onkohan avaaja jotenkin mukana politiikan sisäpiirissä?

      • Anonyymi

        Kyllä - putinistipuolue IPUn aktiivi ja kansanedustajaehdokas. Äänimäärää en muista, mutta yhteen puhelinkioskiin äänestäjän mahtuisivat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä - putinistipuolue IPUn aktiivi ja kansanedustajaehdokas. Äänimäärää en muista, mutta yhteen puhelinkioskiin äänestäjän mahtuisivat.

        Vanhaa tietoa. Avaaja oli viime vaaleissa Väyrysen Seitsemän tähteen liikkeen ehdokas. Sai kymmeniä ääniä, joten puhelinkioskiin eivät kyllä mahdu.

        Väyrynen erosi omasta liikkestään ja liittyi Keskustan Lapin ruotsinkieliseen paikallisyhdistykseen. Lapissa on alle 400 suomenruotsalaista ja kerrotaan, että Paavo sen itselleen perusti. Ihan laillista se tietenkin on, mutta ei ihan tavallista.


    • Anonyymi

      Onko tämä joku huumoriavaus vai onko avaaja pihalla kuin lumiukko?

      Kulmuuni kertoi tarkan syyn eroonsa - kannattaisi lukea niitä eikä keksiä omia typeriä selityksiä.

    • Anonyymi

      Miltä maistuisi Paavo Väyrynen - nuukana miehenä - valtiovarainministerinä?

      • Anonyymi

        Ei maistu, mutta ajatus naurattaa koko Suomen kansaa.


    • Anonyymi

      Erinomaisen analyyttinen avaus. Sanna oli liikaa Karille.

      • Anonyymi

        Hehkuta vaan omaa "analyyttisyyttäsi", mutta nyt kyllä lukijoita naurattaa: missä on hehkuttamasi analyysi? Ei missään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe