Miten saa vatsan tasapainoitettua?

Anonyymi

Olin nukutusleikkauksessa ja päälle kipulääkkeeksi vahva Targiniq, suolistoni pysähtyi. Yli kaksi viikkoa kestänyt huonoa oloa. Suoli ei toimi kunnolla, kokoajan tuntuu ponnistava tunne peräaukolla, täytyy ajatuksen kanssa rentouttaa.

Muutaman kerran peräruiskeen nokan verran suoli on tyhjentynyt. Yksi satsi Picopreppiä tyhjensi suolen viikon ummetukseen jälkeen. Aamuisin suoli on ainakin osittain tyhjentynyt Vi-Siblinin ansiosta, mutta nyt tuo tuote aiheuttaa välittömän oksennuksen, en voi jatkaa käyttöä.

Olo on tuskainen. En voi poistua kotoa sillä viime kauppareissulla oksensin kaupan pihaan (ei ehkä kiva tällein korona-aikana jos ei muutenkaan) ja Picoprepin jälkeen uloste on liukkaalla.

Mitä tehdä?

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ummetukseen on useita erilaisia valmisteita.
      Kannattaa apteekista kysellä, he osaavat neuvoa kaikkein parhaiten.

      Joskus voi joutua kokeilemaan eri tuotteita ennenkuin itselle sopiva löytyy.

    • Anonyymi

      Niissä apteekin tuotteissa on paljon lisäaineita ym jotka eivät ainakaan paranna tilannetta. Hetkeksi voi helpottaa, mutta ne syyt mistä ummetus johtuu, eivät niitä ummetus- ja närästystabletteja nielemällä poistu.

      Suosittelen kaikki, joilla ongelmia vatsan ja suoliston kanssa, lukemaan Giulia Enders nimisen saksalaisen tutkijan kirja: Suoliston salaisuus, kaikki kehomme keskeisestä elimestä.

      Kirjan saa kirjastosta, eli tämä ei ole mainos, vaan kirjan vakiokäyttöön ottaneen ja siitä apua saaneen henkilön suositus.

    • Anonyymi

      Akuuttiin tilanteeseen kokeile kaurapuuron syöntiä, pellavansiemenlimaa, eli pellavansiementen liottamista vedessä ja sen jälkeen parin ruokalusikallisen verran niitä.
      Oliiviöljyä ruokalusikallinen, auttaa myös suolen toimintaan.
      Hiilitabletteja jos löytyy kaapistasi, niin niillä saa niitä lääkemyrkkyjä pois kehosta.
      Sekin tietenkin vaikuttaa, että mistä ja mitä sinulta leikattiin, jos suolesta, tai lähettyviltä, niin tilanne on tietenkin toinen.
      Piparminttu-tee- ja tipat rauhoittavat myös sekaisin olevaa vatsaa.
      Toivottavasti näistä käytännön kokemuksen vinkeistä on apua.
      Maitohappobakteereista sanotaan olevan apua, tiedä sitten, ehkä kaiken valkoisen jauhon, sokerin ja lisäaineiden pois jättämisestä on enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2356
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      121
      1964
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1519
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1469
    5. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1278
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    7. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1230
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1141
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1107
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1062
    Aihe