Tuli luettua paikallislehden yleisönosastosta kirjoitus ”luusereista”. Herra ei tarkoittane tällä sitä, joka tuhosi maanviljelyksellä ja karjanhoidolla Mokinlammen, vaikka siinä on lähtöjokikin. Mutta muutama metri sontaa riitti.
Samoin Tohmajärvi, siis jörvi, on maanvilelijöiden halujen ja metsä ns hoidon varjolla tuhottu. Perusteellisesti.
Paskalla on ollut kallis hinta. Mutta veronamaksajat sen maksavat. Mokinlammen tuhoojallekin pilvin pimein euroja joka vuosi.
Vain maanviljelijä saa tuhota ympäristön
7
153
Vastaukset
- Anonyymi
Ihanko hiä yksin tuhos Mokinlammen? Se on totta miten koko luonto ja vesistöt olisivat aivan toisessa tilassa, jos ihminen ei olisi alkanut ojittamaan maitaan. Tällä ojittamisella on ratkaiseva vaikutus luonnon muttumseen kuin myös vesistöihimme. Eläisimme aivan toisenlaisessa elinympäristössä ja näkisimme luonnon aivan erilaisessa tilassa.
No, kolikon toinen puoli on ketä syytellä tästä kehityksestä? Luonnon muuttumisesta. Harva ihminen / maanviljeijä kuin heidän tuotteitaan käytävä haluaisi hukata ideointejaan eläessään - omalla sektorillaan. Joku ryhtyy maanviljelijäksi - ei kaikki - ja leipä ontaas kaikilla hyvää syötäväksi ja mahdolisimman halvalla tuotettuna.
Jos oikein tarkkoja ollaan / halutaan, niin koko ihmmislaji on syyllinen elinympäristönsä muuttumiseen. Ihminen on ihmeellinen otus sen ymmärryskyvyn rajallisuuksineen. Tänä päivänä jokin uusi idea tuntuu mahdottoman hyvältä, mutta piiiiiiiitkässä juoksussa se toimiikin ihmistä itseään vastaan.
Niin,, tuohon liittyen soisin paremmin puhuttavan ihmisestä kollektiivisella tasoalla - ei henkilöiden.
Eli kuka haluaisi elää ajassa, jossa ihminen ei vahingoita luontoa. Vesistöjään kuin myskään tuota saasteita. On hallittu tilanne. Tuo on teoriassa mahdollista - mutta mahdottomuus tässä hyvinvointi / elintasossa.
m.l - Anonyymi
Vaikka ihminen omistaisi ainoastaan polkupyrän, hän on jo osallinen elinympäristönsä tuhoamiseen. Polkupyörän valmistus/ki vaatii jo kaivostoiminnan kaikkine terästuotantoineen puhumattakaan itse osia valmistavista tehtaista.
Maanviljely on sektori, jonka saastepäästöjä vesistöön / elinympäristöön voisimme rajata ainoastaan ruuan hintaa nostamalla. Taas tämä todelisuuden ottamalla huomioon kuka haluaa olla osallisena luonnon eheyttämisessä.
Niin, ihmisen pahimpia mielen kuin fyysisen kehon "sairastuttaja" on; "Leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo........................" Tämä elinympäristö ohjaa ihmistä kielteseen suuntaa - joka alueella.
m.l- Anonyymi
Mulla on 2 polkupyörää. Kaipa tuhosin 2 elinympäristöä, vai?
- Anonyymi
Mutta onneksi ne on ansaittuja €uroja
- Anonyymi
Mokinlammin tuhosi yksi ainoa tila. Ja jatkaa tuhoa.
- Anonyymi
Karseaa. Hnhet eivät aiheuttaneet syksyllä tuhoa. Nyt pitää hakea korvausta tapahtumatta jääneistä vahingoista.
- Anonyymi
Eikö ollu mokinlammen öyhöttäjästä itestään tilan pitäjäksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432937Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602809- 422313
- 251773
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251679Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701556- 481556
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050