Tuli luettua paikallislehden yleisönosastosta kirjoitus ”luusereista”. Herra ei tarkoittane tällä sitä, joka tuhosi maanviljelyksellä ja karjanhoidolla Mokinlammen, vaikka siinä on lähtöjokikin. Mutta muutama metri sontaa riitti.
Samoin Tohmajärvi, siis jörvi, on maanvilelijöiden halujen ja metsä ns hoidon varjolla tuhottu. Perusteellisesti.
Paskalla on ollut kallis hinta. Mutta veronamaksajat sen maksavat. Mokinlammen tuhoojallekin pilvin pimein euroja joka vuosi.
Vain maanviljelijä saa tuhota ympäristön
7
300
Vastaukset
- Anonyymi
Ihanko hiä yksin tuhos Mokinlammen? Se on totta miten koko luonto ja vesistöt olisivat aivan toisessa tilassa, jos ihminen ei olisi alkanut ojittamaan maitaan. Tällä ojittamisella on ratkaiseva vaikutus luonnon muttumseen kuin myös vesistöihimme. Eläisimme aivan toisenlaisessa elinympäristössä ja näkisimme luonnon aivan erilaisessa tilassa.
No, kolikon toinen puoli on ketä syytellä tästä kehityksestä? Luonnon muuttumisesta. Harva ihminen / maanviljeijä kuin heidän tuotteitaan käytävä haluaisi hukata ideointejaan eläessään - omalla sektorillaan. Joku ryhtyy maanviljelijäksi - ei kaikki - ja leipä ontaas kaikilla hyvää syötäväksi ja mahdolisimman halvalla tuotettuna.
Jos oikein tarkkoja ollaan / halutaan, niin koko ihmmislaji on syyllinen elinympäristönsä muuttumiseen. Ihminen on ihmeellinen otus sen ymmärryskyvyn rajallisuuksineen. Tänä päivänä jokin uusi idea tuntuu mahdottoman hyvältä, mutta piiiiiiiitkässä juoksussa se toimiikin ihmistä itseään vastaan.
Niin,, tuohon liittyen soisin paremmin puhuttavan ihmisestä kollektiivisella tasoalla - ei henkilöiden.
Eli kuka haluaisi elää ajassa, jossa ihminen ei vahingoita luontoa. Vesistöjään kuin myskään tuota saasteita. On hallittu tilanne. Tuo on teoriassa mahdollista - mutta mahdottomuus tässä hyvinvointi / elintasossa.
m.l - Anonyymi
Vaikka ihminen omistaisi ainoastaan polkupyrän, hän on jo osallinen elinympäristönsä tuhoamiseen. Polkupyörän valmistus/ki vaatii jo kaivostoiminnan kaikkine terästuotantoineen puhumattakaan itse osia valmistavista tehtaista.
Maanviljely on sektori, jonka saastepäästöjä vesistöön / elinympäristöön voisimme rajata ainoastaan ruuan hintaa nostamalla. Taas tämä todelisuuden ottamalla huomioon kuka haluaa olla osallisena luonnon eheyttämisessä.
Niin, ihmisen pahimpia mielen kuin fyysisen kehon "sairastuttaja" on; "Leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo........................" Tämä elinympäristö ohjaa ihmistä kielteseen suuntaa - joka alueella.
m.l- Anonyymi
Mulla on 2 polkupyörää. Kaipa tuhosin 2 elinympäristöä, vai?
- Anonyymi
Mutta onneksi ne on ansaittuja €uroja
- Anonyymi
Mokinlammin tuhosi yksi ainoa tila. Ja jatkaa tuhoa.
- Anonyymi
Karseaa. Hnhet eivät aiheuttaneet syksyllä tuhoa. Nyt pitää hakea korvausta tapahtumatta jääneistä vahingoista.
- Anonyymi
Eikö ollu mokinlammen öyhöttäjästä itestään tilan pitäjäksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668104Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672345Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332313- 1471880
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi291423Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1171264Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511256Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.76968Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65865Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7809