Tuli luettua paikallislehden yleisönosastosta kirjoitus ”luusereista”. Herra ei tarkoittane tällä sitä, joka tuhosi maanviljelyksellä ja karjanhoidolla Mokinlammen, vaikka siinä on lähtöjokikin. Mutta muutama metri sontaa riitti.
Samoin Tohmajärvi, siis jörvi, on maanvilelijöiden halujen ja metsä ns hoidon varjolla tuhottu. Perusteellisesti.
Paskalla on ollut kallis hinta. Mutta veronamaksajat sen maksavat. Mokinlammen tuhoojallekin pilvin pimein euroja joka vuosi.
Vain maanviljelijä saa tuhota ympäristön
7
148
Vastaukset
- Anonyymi
Ihanko hiä yksin tuhos Mokinlammen? Se on totta miten koko luonto ja vesistöt olisivat aivan toisessa tilassa, jos ihminen ei olisi alkanut ojittamaan maitaan. Tällä ojittamisella on ratkaiseva vaikutus luonnon muttumseen kuin myös vesistöihimme. Eläisimme aivan toisenlaisessa elinympäristössä ja näkisimme luonnon aivan erilaisessa tilassa.
No, kolikon toinen puoli on ketä syytellä tästä kehityksestä? Luonnon muuttumisesta. Harva ihminen / maanviljeijä kuin heidän tuotteitaan käytävä haluaisi hukata ideointejaan eläessään - omalla sektorillaan. Joku ryhtyy maanviljelijäksi - ei kaikki - ja leipä ontaas kaikilla hyvää syötäväksi ja mahdolisimman halvalla tuotettuna.
Jos oikein tarkkoja ollaan / halutaan, niin koko ihmmislaji on syyllinen elinympäristönsä muuttumiseen. Ihminen on ihmeellinen otus sen ymmärryskyvyn rajallisuuksineen. Tänä päivänä jokin uusi idea tuntuu mahdottoman hyvältä, mutta piiiiiiiitkässä juoksussa se toimiikin ihmistä itseään vastaan.
Niin,, tuohon liittyen soisin paremmin puhuttavan ihmisestä kollektiivisella tasoalla - ei henkilöiden.
Eli kuka haluaisi elää ajassa, jossa ihminen ei vahingoita luontoa. Vesistöjään kuin myskään tuota saasteita. On hallittu tilanne. Tuo on teoriassa mahdollista - mutta mahdottomuus tässä hyvinvointi / elintasossa.
m.l - Anonyymi
Vaikka ihminen omistaisi ainoastaan polkupyrän, hän on jo osallinen elinympäristönsä tuhoamiseen. Polkupyörän valmistus/ki vaatii jo kaivostoiminnan kaikkine terästuotantoineen puhumattakaan itse osia valmistavista tehtaista.
Maanviljely on sektori, jonka saastepäästöjä vesistöön / elinympäristöön voisimme rajata ainoastaan ruuan hintaa nostamalla. Taas tämä todelisuuden ottamalla huomioon kuka haluaa olla osallisena luonnon eheyttämisessä.
Niin, ihmisen pahimpia mielen kuin fyysisen kehon "sairastuttaja" on; "Leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo........................" Tämä elinympäristö ohjaa ihmistä kielteseen suuntaa - joka alueella.
m.l- Anonyymi
Mulla on 2 polkupyörää. Kaipa tuhosin 2 elinympäristöä, vai?
- Anonyymi
Mutta onneksi ne on ansaittuja €uroja
- Anonyymi
Mokinlammin tuhosi yksi ainoa tila. Ja jatkaa tuhoa.
- Anonyymi
Karseaa. Hnhet eivät aiheuttaneet syksyllä tuhoa. Nyt pitää hakea korvausta tapahtumatta jääneistä vahingoista.
- Anonyymi
Eikö ollu mokinlammen öyhöttäjästä itestään tilan pitäjäksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038192- 1105743
- 555171
- 2875168
- 773813
- 583021
- 662737
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481