Menin tuossa viimekuun puolella Suomen Dysonin sivulle, tarkoitus oli ostaa imuri. No siellä olikin kätevästi shop osio ja eikun sinne ostamaan dyson v10 .
https://www.fi.dyson.com/
Ostaessa kaikki näytti kuten pitääkin , ei herjannut mitään, myös itse tavaraa piti heillä olla tai eivät ainakaan maininneet ettei olisi.
Kun tuo kauppa oli tehty, saan likipitäen muutaman minuutin sisällä dysonilta sähköpostin , otsikolla " Sinun Dyson-tilauksesi xxxxxxxxxx ei ole suoritettu loppuun. Itse viestissä lukee :
"Valitettavasti viimeisin Dyson-tilauksenne ei mennyt läpi.
Tämä voi johtua siitä, että tuotteet on myyty loppuun tai maksu ei mennyt läpi.
Jos haluatte yrittää uudestaan toisella kortilla tai maksutavalla, tehkää uusi tilaus osoitteessa shop.fi.dyson.com
Jos teillä on kysyttävää, otattehan meihin yhteyttä (yhteystiedot alla)"
No ei siinä mitään vaikka tilaus ei olisikaan onnistunut , voisin käydä ostamassa imurin toisesta paikasta. Mutta , katsoin samantien luottokorttini tilanteen , sen luottokortin jota olin käyttänyt tässä osto tapahtumassa , ja sinne oli tehty 499 euron katevarus , eli nyt luottokorttivelkani kasvoi 499 euroa , ilman että olisin saanut yhtään mitään , koska kuten sähköpostissa sanottiin , tilaus ei mennyt läpi .
Olen nyt lähettänyt dysonille sähköpostia ( Suomen dyson ja Englannin dyson ) kertonut asiasta Englannin dyson asiakaspalvelussa chat saamatta mistää vastausta sähköpostiini. Suomen dyson sivun puhelin ei ole käytössä, eikä sivulla ole kertaakaan nähty chat asiakaspalvelua myöskään vaikka väittävät sellaisen siellä olevan. Eli kyseisestä kaupasta ei saa siis ketään kiinni , heillä ei tunnu olevan asiakaspalvelua, ei puh numeroa joka olisi toiminnassa, eikä sähköposteihin vastata.
Eli varoituksen sana , luottokorttia kyllä höylätään hyvin mielellään , mutta tavaroita ei välttämättä koskaan nähdä. Nyt yli viikon jälkeen en ole vieläkään saanut sitä 499euroa palautettua luottokortilleni.
Tehnyt asiasta ilmoituksen NETS joka hallinoi luottokorttiani , muuta en voi koska tuohon dyson kauppaan ei saa yhteyttä, eivätkä ole palauttaneet rahojani.
Ja ylipäätään tuntuu ihmeelliseltä miksi mikään kauppa edes tekee katevarauksen ennen kuin itse tilaus on vahvistettu , minä en saanut ollenkaan tilauvahvistusta, vaan vain tuon ilmoituksen ettei tilaus mennyt läpi . Ja dysonin omalla sivullakin lukee tilaukseni kohdalla " declined "
Entä jos sattuisi tulemaan jokin ongelma dyson tuotteen kanssa , jos siis olisi jo onnistunut sen ostamaan , jos dysonilla ei ole asiakaspalvelua , eikä ole mahdollista saada dysoniin edes kontaktia . Nyt tuntuu etten todellakaan halua sotkeentua koko dyson merkkiin ,sen verran pahaa mieltä ja työtä tämä juttu on jo aiheuttanut .
499 euroa oli sen verran iso summa etten ole voinut ostaa imuri toisesta kaupasta ennen kuin saan takaisin sen luottokortilleni.
Onko muuten tällainen kaupanteko laillista ylipäätään Suomessa ? Olen vuosia ostellut niin Suomesta kuin ulkomailta, eikä ole tällainen koskaan tullut eteeni aiemmin.
Osaa se dyson ainakin rahat imuroida .
Dyson imee rahat
Anonyymi
1
2443
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän se maksu ole sitten keskeytynyt, jos sivusto on kaatunut. Katevaraus vapautuu jossain, jos veloitusta ei tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911117
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa115926- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 76658
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74621Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54566Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48549- 72483