Aikeissa on ostaa joko VW Passat, Skoda Suberb tai Audi A6. Rahaa pöytään lyödään n. 15000. Kone on luultavimmin sama 2-litrainen diesel. Kun rahamäärä vakioidaan, saa Skodan rahalla vuoden-pari vanhemman Volkkarin, tai pari-kolme vuotta iäkkäämmän Audin. Kilometrien lisäys on hiukan suuremoi, kun Audilla ja Volkkarilla ajetaan vuodessa enemmän kuin Skodalla.
Miksi ottaisin vanhemman Audin tai Volkkarin? Audin arvo laskee nopeammin kuin Volkkarin, joka taas menettää arvoaan Skodaa ripeämmin. Lisäksi kun uudet jutut tulevat VAG:lla järjestyksessä Audi-VW-Skoda, on niiden lastetaudit korjattu Skodan saadessa nämä sisälleen.
Onko Audin tai Volkkarin alusta paljon parempi samalla pohjalevyllä kuin serkkujensa? Noin pikaisessa koeajossa ne tuntuvan erilaisilta (jämäkämpi, urheilullisempi), mutta en sanoisin sen olevan parempi.
Siis, maksaako neljästä ympyrästä vai olla maksamatta?
Miksi ottaisin vanhemman Audin tai Volkkarin? Audin arvo laskee nopeammin kuin Volkkarin, joka taas menettää arvoaan Skodaa ripeämmin. Lisäksi kun uudet jutut tulevat VAG:lla järjestyksessä Audi-VW-Skoda, on niiden lastetaudit korjattu Skodan saadessa nämä sisälleen.
Onko Audin tai Volkkarin alusta paljon parempi samalla pohjalevyllä kuin serkkujensa? Noin pikaisessa koeajossa ne tuntuvan erilaisilta (jämäkämpi, urheilullisempi), mutta en sanoisin sen olevan parempi.
Siis, maksaako neljästä ympyrästä vai olla maksamatta?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sama se minkä noista ostat, saat jokatapauksessa läjäpäin tekniikka murheita ja auto kokoajan pajalla. Öljyn syönti älytöntä ja ajaessa mielessä takoo ajatus, milloin taas hajoaa ja paljonko rahaa palaa. Itselläni oli konserniauto ja toista ei tule enää ikinä.
On tuossa se ero että Audilla ja Volkkarilla voi ajaa ilman että kutsutaan itäautoilijaksi.
Audi sisältä hieman laadukkaampi sisustuksiltaan ja Audissa on vielä semmoisi näkymättömiä pikku hienouksia siellä täällä kyllä Audi noista pisimmän korren vetää, mutta maksaa hieman enempi..Passat ja Suberb vaikea valinta ovat aika tasaväkisiä ,ainoa Superbissa huono puoli ennakkoluuloja kansalla paljon mutta jos ne ei haittaa laadukas peli sekin.
Skoda on noista se järkivalinta. Kansalla on tosiaan ennakkoluuloja, jotka periytyvät viime vuosisadalta. Säälittää tuollainen henkinen jämähtäminen, jollaista on havaittavissa tässäkin keskustelussa.
Entäs ne kone ja vaihteisto ongelmat, sekä valmistajan saaste huijaus, onko nekin jotain ennakkoluuloja viime vuosisadalta. Entäs se öljynsyönti joka jatkuu edelleen uusissakin VAG- yhtyman autoissa ja miksi edelleen niitä preemiumeja seisoo kokoajan uusiakin hajonneina pajalla ja omistajat tappelevat meneekö takuuseen vai ei, kun taas hajosi. Tiedän tämän koska meilläkin oli konserni preemiumi, joka myyjän mielestä piti olla maailman parasta laatua ja oikeen menestyneen johtaja tyypin auto, mutta joka poiki jakopäästään hajoittaen koko koneen ja vuosi koneen vaihdosta meni Dsg loota ja arvatkaapa sainko siitä puolet maksaa. Niin ja kaikkien lukuisien pikkuvikojenkin lisäksi se uusikin moottori nyhti öljyä n. 2.5 litraa tonnille, voi prkl. Möin preemiumin pois n. 60 tkm ajettuna enkä pode minkäänlaista ikävää sitä erehdystä kohtaan.
Taas muistelet vanhoja, ei syö uudet öljyä ja DSG pelaa unohda jo menneisyys.. Kestotestissä on väitteeni todistettu ( AUTOBILD).
Kummallista, että jotkut haluavat piehtaroida menneisyydessä koko ikänsä.
Vag:n vastainen porukka piehtaroi päiväkaudet vanhoissa asioissa kun mitään uudempaa tietoa niillä ei ole, jotain koitetaan aina keksiä että vanhat asiat pysyy pinnalla..
Minkäs ikäisellä vaggineella itse ajat?
Trollaaminen menettää merkityksensä, jos pitäytyy vain faktoissa. Parempi kaivella vanhoja asioita, vaikka ne eivät enää pitäisikään paikkaansa.
Ei ole koskaan VWn dieselit olleet öljysyöppöjä. Dieseliä on tämä kaveri ostamassa joten turha sotkea yhtä TSI-versiota asiaan.
Niissä vw dieseleissä on päästöhuijausohjelma, turbot paukkuu alvariinsa ja öljyä kuluu tolkuttomasti.
Hyvää yötä.
Osta bensakoneinen passat tai golf, audi a4
Jos ajat paljon eli tasavauhtista "matka-ajoa" niin bensan kulutuksen ero jää todella pieneksi verrattuna mihin dieseliin tahansa.
Dieselien arvo putoaa tosi nopeaan , eli jos ostat 15 000€ auton niin siitä katoa vuodessa aika paljon.
Kai tiedät että auto on todella paska sijoitus? Jos ostaa hyvän niin ei tarvitse miettiä vaihtohintoja kun sellaisen voi hyvillä mielin ajella loppuun.
Aloittajalle vaihtoehdoksi MB w212 dieseli.
Miksi pitää olla vag tuote?
Miksi sitä sijoituksena täytyy pitää? Jotkut ostavat sen omaksi ilokseen, käyttöesineeksi jonka omistaminen tuo hyvää mieltä. Voihan sitä pukeutuakin vaikka jätesäkkiin, koska mittojen mukaan teetetty puku
vasta on aivan paska sijoitus joka ei sovi muille ja jolla ei ole mitään jälleenmyyntiarvoa.
Vanhempikin premium on kuitenkin premiummerkki. Vanha skooda on ... no, vanha skooda.