Moni entisistä puolueen johtotähdistä ei aio äänestää Trumppia.
Enään alle puolet republikaaneista on sitä mieltä että yhdysvallat on oikealla tiellä, puolueella kiire saada uusi ehdokas, vielä kerkiäisi tai demokraatit on vallassa seuraavan kauden.
Historia, mitä se tulee muistamaan Trumpista ja hänen saavutuksia.
Enään alle puolet republikaaneista on sitä mieltä että yhdysvallat on oikealla tiellä, puolueella kiire saada uusi ehdokas, vielä kerkiäisi tai demokraatit on vallassa seuraavan kauden.
Historia, mitä se tulee muistamaan Trumpista ja hänen saavutuksia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Turha miettiä mitä mielipidetutkimukset yms. arviot osoittaa nyt.
Siellä kuviot voi vielä mennä ympäri monta kertaa.
USA on surkea. 330 000 000 asukasta eikä löydy yhtäkään alle 70-vuotiasta
presidenttiehdokasta. Onko suorastaan edellytys, että pitää
olla vähän hullu ja höperöitynyt, että siihen hommaan alkaa ?
Niitten höperöitten kampanjoita vain rahoitetaan,
niitä voi ohjailla mielensä mukaan. Paitsi Trumppia ei.
Se on ohjaamaton kaaosohjus.
Tällä kertaa ei populismilla voiteta vaaleja.
Trumpin jälkeen USA muuttuu arvoasteikossa huimasti kohti normaalia.
Hyvältä näyttää, Biden voittaa. Siitä tulee liputuspäivä Suomessakin.
Voit karvaasti pettyä.
Trumpilla Ano Turtiaisen käytöstavat.
Mielenosoituksissa vaaditaan loppua poliisiväkivallalle ja rakenteellisia uudistuksia.
Obaman puheet poliisiväkivallan puolesta näyttää unohtuneen. Tekikö 'rakenteellisia uudistuksia'? Kehtaakin vielä aukoa suutaan.
Puhut roskaa.
Se on totta että USA-järjestelmässä pres. vaaleissa on osanottajapula, se on kaamea asia ottaen huomioon USAn taloudellis-sotilaallisen vallan, 2 Bushia ollut ja Clintonin hippivaimo melkein
Vääntö käydään pörssissä. JOS se jollain tavalla säilyy näin hyvässä kuosissa ja jonkinlainen rokote tulee tänä vuonna niin ok Trump on valittu. Viruskuolleiden määrällä ei ole mitään merkitystä ehkä muutama kerta enemmän kuin talviflunssassa kuolee js kuolleet ovat iäkkäitä, narkkariväkivaltarikollisen kuolema poliisin käsittelyssä ei merkitse äänestyksessä, EIKÄ velanotto koska USA on eksorbitantti rahoituksessa, eli sen velka tuottaa voittoa
Suomen velka käytetään työttömyyskortistolaisten sosiaaliturvaan joita istutetaan vuosia työkkärissä ja tuodaan elätettäväksi somaliapuhoitajien ja ukrainatomaatinpoimijoiden perheitä ja avustetaan matuja ja Ranskan italialaispankkeja ja rakennetaan turhia teitä ja golfkenttiä että saadaan työtä ja konkurssi. Ei investoida keksijöihin ja innovaatioon vaan lisätään valtiotieteelisen tiedekunnan oppilasmäärää
Nyt on Minnesotan poliisilaitos lakkautettu. Siellä on henki nyt halpaa, olit sitten kummalla puolella vaan.
Seuraava USA presidentti joutuu palauttamaan Trumpin lakkauttamia päätöksiä, viimeviikolla Trumppi esitti Obaman perustaman luononsuojelu alueen lakkauttamista, näitä luonnonsuojeluun koskevia lakkautuspäätöksiä on useita.
Trumppi on tehdyt vain huonoja kansainvälisiä päätöksiä mm. Lähi-idästä lähtien, talouteen hänen toiminta ei juuri ole vaikuttanut, talous toimii omien pelisääntöjen mukaan.
Eipä Trump juuri viherpiipertäjältä, idunsyöjältä,hippiäiseltä kovastikaan vaikuta.
Trump on kuin kiukkuinen pikkupoika, joka "tahtoo, tahtoo" ja kun ei saa, saa itkupotkuraivarin. Paljonkos sillä onkaan ikää? 73? Henkinen ikä on 4 tai 5 vuotta.
USA:n presidentti on hieman henkisesti taantunut.
Itku tulee sinulta kuin hörhö-Salolaiselta joka valittaa ja itkee eduskunnassa
että Trump poistaa armeijan Saksasta
joo, mutta nyt Saksa joutuu panemaan maturahat armeijaan
miksei miettinyt ennen
kun äänesti Salolaisen eduskuntaan joka alkaa itkeä jälkeenpäin kuin pitää maksaa menoja kun oli niin kiva otta tomaatinpoimijaa maahan ja somalinistanilaista
Eihän Trumppi tule toimeen kenenkään kanssa, hallinnossa ei taida montaa joka ei olisi potkuja saanut.
Presitedenttinä ei ole onnistunut missään asiassa niin ei ihme että pepublikaanit hylkää hänet.
Trump on onnistunut käymään golfaamassa. Siinä kaikki.
Bushin tiedottaja on kertonut, että väitetty Bushin Trumpin äänestämättäjättäminen on demokraattien New York Timesin valeuutinen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/bushkaan-ei-aanesta-trumpia-entisen-presidentin-edustaja-kiistaa-tiedon/7841818
Yleisradion mielestä.