Ollako vai eikö olla?

Anonyymi

Hallituksessa nimittäin? Keskustan kannatuksen iloinen persmäki osoittaa, että kannatus ei olekaan sen kuuluisan vakaan "kentän", vaan liikkuvien äänestäjien varassa.

Kepu sai hallitusneuvotteluissa hyvin kirjattua tavoitteitaan hallitusohjelmaan, Nyt kriisiaikana niistä on tingittävävä, mutta niin on muidenkin puolueiden. Äänestäjät tulkitsevat herkästi hallituksesta lähdön keskellä kriisiä raukkamaiseksi rintamakarkuruudeksi, etenkin kun muut muistavat siitä varmasti muistutttaa. Hallituksesta lähtö olisi itsemurha.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinähän tulikin se Keskustan kannalta oleellinen asia tilanteeseen katsottuna. Oletettavasti poliittinen oikeisto kuitenkin jatkaa edelleen Keskustan näykkimistä, mutta siihen peliin ei pidä lähteä mukaan. Oikeistolla ei ole oikein muuta keinoa yrittää horjuttaa suosittua hallitusta, kuin yrittämällä käyttää hyväkseen Keskustan tilannetta.

    • Näin on. Oppositioon siirtymällä keskusta menettäisi nekin ajamansa asiat, jotka se hallitusneuvotteluissa sai, muun muassa sote-ratkaisun, joka on tämän koronan aikana edistynyt hiljaisuudessa yllättävänkin hyvin.

      • Anonyymi

        Mielenkiinnolla odotankin, kuinka nämä arvostelijat tulevat huomaamaan nielleensä omat jalkansa, kun hiljaisuudessa pakerrettu työ alkaa tuottamaan tulosta.


    • Anonyymi

      Viisaita sanoja aloittajalta!

    • Anonyymi

      Se Keskustan kenttä, jonka kuulemisen nimeen usein vannotaan, lienee todella noin 10 % äänestäjistä. Kun sielläkin on vielä useita kuppikuntia, ei näytä kovin hyvältä.
      Paras pysyä hallituksessa niin kauan kuin sinne kelpaa, jos joitain tärkeitä tavoitteita haluaa haluaa ajaa lävitse. Inhorealismia, mutta valitettavasti totta.

    • Anonyymi

      Voi,voi eikö muka kaikki puolueet osaisi ottaa velkaa? Eikö kaikki puolueet pystyisi samanlaiseen suojavälinesotkuun kuin hallitus?
      Hallitus velvoitti yli 70-vuotiaat laittomaan karanteeniin, eikö ikärasismiin osaisi syyllistyä populistitkin?
      Tartuntatautilaissa ei ole mainintaa ikäperusteisesta karanteenista ja perustuslaki turvaa kaikille yhdenvertaisuuden, mutta hallitus ei ko.lakeja kunnioita.

      • Anonyymi

        Koet harhoja tai olet ymmärtänyt asian väärin. Eihän mitän karanteenimääräystä yli 70-vuotiaille ollut edes olemassa! Oli vain järkevä suositus, joka kannattaa pitää mielessä vieläkin.


      • Anonyymi

        "Hallitus velvoitti yli 70-vuotiaat laittomaan karanteeniin"

        Siis suojeli heidän henkeään. Mikä tuossa on nyt niin vaikeaa ymmärtää?
        Ja tuo mainitsemasi velvoitti oli lähinnä suositus kuten suurin osa ymmärtää ja niin oli monessa muussakkin asiassa koronan suhteen.

        Kaikki tai ei onneksi monikaan ole kaltaisiasi jotka ei ymmärrä mistään mitään, ja onneksi niin kuten korona tilastot Suomessa osoittaa.

        Sinä olet oikeasti sekaisin tuon perustuslakisi kanssa. Yritä herätä tähän päivään ja todellisuuteen. Kiitä luojaa ettet ollut tyhmyytesi ja perustuslakisi kanssa olemassa noin 80 vuotta sitten.


    • Tälläkin palstalla yli 80-vuotias on kertonut avoimesti liikkumisistaan eri puolilla Helsinkiä, mutta ei ole valittanut, että poliisit olisivat hyökänneet pamputtamaan häntä sisäministeri Ohisalon lyödessä tahtia.

    • Anonyymi

      Buffalon serihvitkin osaa niin tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      669
      8140
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2379
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2354
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1909
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1487
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1297
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1262
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1031
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      869
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      829
    Aihe