Olihan Kepulla teollisuus ministeri, jolla meni valtion-ja omien yritysten laina-asiat sekaisin, saas nähdä Vanhasen !?
Vanhanen on aina tykännyt rahasta ja etenkin toisten, miten kä valtion rahojen !?
16
64
Vastaukset
- Anonyymi
Ei hyvältä näytä kun muistelemme kuinka Berneri junaili Vanhasen omiin hommiinsa ja Bernerille avautui paikka ministeriksi,tosin vaalien kautta.Näyttää vanhat kepun tavat taas tulevan esiin,etenkin kun tietää kuinka bisnesmiehet ja naiset ovat vaikuttaneet taustalla.Vanhanen on jos nyt kauniisti ilmaisisi tietyn etujärjestön junailema mies valtionvarainministeriksi.Voimme jo aavistella kuinka viimeistään syksyllä äänenpainot muuttuvat yhä selvemmin EK:n mukaisiksi.Kepulla näyttää kuitenkin olevan varaa sellaiseen politiikkaan kuten on varaa pitää kokouksensakin loistohotellissa.Pitopaikastakin voimme jo päätellä kenen hyppysissä tuleva ministeri seisoo ja toimii.
- Anonyymi
Missä vaaleissa Berner on ollut ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä vaaleissa Berner on ollut ?
Berner oli 2015 eduskuntavaaleissa ja suoraan ministeriksi vailla yhtään kokemusta edes kansanedustajana olemisesta.
- Anonyymi
Pääministeri vastaa hallituksen toimista.
- Anonyymi
Talo projektikin Vanhasella . Miten käy lautakasojen?
- Anonyymi
On se niin väärin, kun keskusta ja Vanhanen ovat hallituksessa ja Kulmuni siinä viisikossa, johon ei saisi kuulua.
- Anonyymi
Eihän se väärin ole! Tämä on toimiva hallituspohja. Keskustan puheenjohtaja Kulmuni ei ota osaa hallituksen käytännön työskentelyyn, ei hän siellä ole paikalla. Ei Kulmuni kuulu siihen viisikkoon, joka on hallituksessa, vaan on ulkopuolinen. Tietysti hän voi vaikuttaa hallituksen työskentelyyn niin kuin muutkin ulkopuoliset. Kyllä myös Rinne vaikuttaa ulkopuolisena hallituksen toimintaan. Se on oikein ja mahdollista. Vaikuttaa - vaikka ei tekisi mitään!
- Anonyymi
Vanhaneb ei presidentin vaalikampanjassaa osannut ulkopoliittisiin kysymyksiin tyhjentävästi vastata,Mäntsälässä ja meni jankutukseksi !?
Vanhanen pitänyt pilkkanaan Suomen kansaa ja sen varoja !?- Anonyymi
Saa nähdä lähteekö Rukalle hiihtään,saa taas hyviä ideoita.Mikä kähmintä nyt alkaa mikä sutki aina sutki.Vieläkö alkaa jankuttaan lautakasastaan,nuorisosäätiö sotku selvittämättä.Kukaan ei puhu menneistä,kaikki pahat annettu anteeksi.
- Anonyymi
90-luvun lamassa ja finanssikriisissä oli edellinen kova velkaantumispiikki. Sama silloin kuka oli hallituksessa, velkaa oli pakko ottaa. Rahaa ei vaan saanut helpolla ja korotkin olivat toiset. Velkaantumisen mittasuhteet ovat nyt rajummat, ja niitä maksellaan vuosikymmeniä. Ei riitä kokenut valtionvarainministeri jos ammattiyhdistys ei jousta ja alkaa ulosmittaamaan pieniä nousun hedelmiä, niinkuin tähän asti on tapahtunut. Verot tulevat nousemaan, kannustinloukkuihin on pakko puuttua ja asumistuki käytäntöihin tehtävä uudet pelisäännöt. Yhteiskunta söi jo ennen koronaa enempi kuin tienasi.
- Anonyymi
Vasemmistolaisten toimintatapa valehdellessaan on alkaa räyhätä ja syyttää muita valehtelemisesta. Yrittävät tuolla peitellä omia valheitaan. Monille ihmisille tuo menee läpi, loogisempaan ajatteluun kykeneville ei.
Demarit jakavat pelkästään lisäbudjetista satoja miljoonia ay-liikkeilleen. Puhumattakaan miljoonista, joita jaetaan ay-liikkeille joka vuosi. Vastineeksi ay-liikkeen jakavat vaalirahaa demareille.
Itse asiassa ay-liikkeet ovat suomalaisen rakenteellisen korruption ja kavaltamisen paras malliesimerkki. - Anonyymi
Kepussa jos missä etujen jako on vahvapuoli,kuin kuntataloudessa kun isäntien sanelu oli määräävätekiä vielä 1980 luvulla,Mäntsälässä kirjailiakin eronneena mukna !?
- Anonyymi
Vanhanen on sentään älykäs ja kokenut poliitikko, joka sentään osaa myös käyttäytyä. Oikea mies tuolle paikalle - siihen tarvittiin kokenut poliitikko. Kulmuni on vielä kokematon ja Valtiovarainministerin salkku olisi voinut olla liian painava kokemattomalle. Hyvin meni! Vanhanen oikea mies tähän. Hyvä Halliktus!
- Anonyymi
Kohta alkaa sopeutus toimet, joilla sitten maksetaan nuo yrityksille jaetut koronatuet
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006540223.html - Anonyymi
Eikös se sillä Bärnerillä ole se lääketehdas, eiköhän sillä rahaa riitä sponssata sitä Vanhasta, joka on sen gaddy !!!!!!!!
Raha tulee rahan luo ja köyhä näkee vain sen surkean vuon ,,,,,, - Anonyymi
VISSIIN KEPUN TUKI JUNTTI VANHANEN ANOO EU PERUUKKI PEKKARISELTA KATOKORVAUSTA KUN TUPAJUMIT JAUHAA UUVEN HÖKKELIN LAUTAKASAT PURUKSI. JA KUSITOLPPA KUSIPUTKAA KAUPPAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668084Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672336Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332286- 1471868
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281393Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511252Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141244Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.70938Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65862Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7802