miksei ne vastaa asiallisiin teksteihín?
onko se oikeasti kielletty teiän uskonnossa?
ettekö vastaa sen takii et sellasen kaa ei saa puhuu joka ehkä vois käännyttää teiät vai miks ett vastaa?
vai onks se niin et tajusitte et joku puhuu totta ja pelästyitte vai miks ette vastaa..
PLEASE KERTOKAAAAAAA!!!!!!!!!
onko se oikeasti kielletty teiän uskonnossa?
ettekö vastaa sen takii et sellasen kaa ei saa puhuu joka ehkä vois käännyttää teiät vai miks ett vastaa?
vai onks se niin et tajusitte et joku puhuu totta ja pelästyitte vai miks ette vastaa..
PLEASE KERTOKAAAAAAA!!!!!!!!!
Vastaukset 26
Vanhimmat
viitsi lukea tätä palstaa. Se on jatkuvasti täynnä rasistista sontaa, jolloin harvat asialliset kysymykset hukkuvat joukkoon. Lisäksi kysymysten sävy on usein syyttävä ("todista ettei uskontosi ole paska"-tyyppiä) ja ne toistuvat samanlaisina kuukaudesta toiseen. Mitään keskustelijat eivät tunnu oppivan - tai eivät halua oppia.
Enpä usko, että tällä palstalla kristittyinä esiintyvät kirjoittajat kykenisivät käännyttämään minkään uskonnon edustajaa. Vahvistavat vain monilla toisuskoisilla jo ennastaan ollutta hyvin varautunutta suhtautumista kristinuskoon.
>>miksei ne vastaa asiallisiin teksteihín?
>>onko se oikeasti kielletty teiän uskonnossa?
Se on kiellettyä heidän uskonnossaan. Jos luet nämä avaukseni 'Ystävyys Koraanissa' ja 'Uskottomista Koraanissa', niin niistäkin se selviää. Muslimit ei saa antautua vaaraan, että he tulisivat käännytetyiksi tai uskonsa horjuisi.
Asia ei ole ilmoitettu suoraan noissa teksteissä, koska ne käsittelevät ystävyyttä ja uskottomia.
Tarkkaan kysymystäsi käsittelevää tekstiä on vaikea löytää tällä hetkellä.
Minulla on sivun Islam Q&A osoite: http://www.islam-qa.com/ mutta se ei aukea nyt. Kysymys numero 59879 käsittelee ystävyyttä ei-muslimien kanssa. Minulla on sen sivun tekstit.
Muslimit ei saa olla ystäviä ei-muslimien kanssa.
>Se on kiellettyä heidän uskonnossaan.
Minä väitän, että valehtelet.
Etsippä jostain hadith, jonka mukaan Muhammad(SAAS) kieltäytyi vastaamasta Islamia koskeviin kysymyksiin.
Tavallisia muslimeja kielletään selittämästä uskontonsa asioita:
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=32492&dgn=4
Secondly:
An important matter which should be pointed out here is that it is not permissible for anyone to speak about the rulings of Islam or the tafseer of Qur’aan or the meanings of hadeeth, rather that should be referred to the scholars who are well-versed in knowledge.
What happens is that a question is put to an ordinary Muslim, and he cannot find an answer for it or he gives a wrong answer, or it leaves some doubt in his heart that he cannot rid himself of.
...............................
Hence we say that Allaah has protected the religion for us through the scholars and has enabled them to understand it correctly so as to refute hostile ideas and explain its wisdom to people. That is not for the ordinary people, rather it is only for the elite, namely the scholars.
Nyt sain sen sivun auki:
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng
Siellä on kaikenlaista mitä muslimit saa tehdä ja ei saa tehdä.
>>Etsippä jostain hadith, jonka mukaan Muhammad(SAAS) kieltäytyi vastaamasta Islamia koskeviin kysymyksiin.
Kylläpä olet nokkela. Juoni on juuri siinä, että vain Muhammed oli pätevä vastaamaan islamia koskeviin kysymyksiin. Samoin nykyaikana vain islamin oppineimmat miehet saavat selittää islamin uskontoa.
allahinsa luokse.
Emme ole heitä tänne tilanneet, kutsuneet tai pyytäneetkään.
Meillä ei ole puutetta uudesta uskonosta tai niiden kulttuuripanoksesta. Ei myöskään ole puutetta heidän erikoisosaamisistaan.
Keppitanssia emme tanssi ja allahia emme myöskään ala rukoilla, olkaamme siis edelleen suomalaisia.
Alfred Nokelainen
>Juoni on juuri siinä, että vain Muhammed oli pätevä vastaamaan islamia koskeviin kysymyksiin. Samoin nykyaikana vain islamin oppineimmat miehet saavat selittää islamin uskontoa.
Alunperin väitit, että muslimit eivät saa vastata uskoaan koskeviin kysymyksiiin ja perustelit sitä sillä, että "muslimit ei saa antautua vaaraan, että he tulisivat käännytetyiksi tai uskonsa horjuisi".
Eikö Muhammed(SAAS) ole muslimi vai eivätkö oppineet ole muslimeita?
Tämä oli valhe.
>Tavallisia muslimeja kielletään selittämästä uskontonsa asioita:
Höpö höpö. Asioista kertominen ja niiden selittäminen ovat kaksi eri asiaa, joten valehtelet taas.
>>Eikö Muhammed(SAAS) ole muslimi vai eivätkö oppineet ole muslimeita?
Ovatko he vastanneet jarbelle?
>>Höpö höpö. Asioista kertominen ja niiden selittäminen ovat kaksi eri asiaa, joten valehtelet taas.
Kukaan kysyjä ei voi tietää, että selittäminen on kiellettyä, mutta kertominen sallittua.
Sellaisesta en minäkään voinut valehdella, koska tiesin vain, että selittäminen on kiellettyä.
Miten todistat, että kertominen on sallittua?
>Sellaisesta en minäkään voinut valehdella, koska tiesin vain, että selittäminen on kiellettyä.
Ja silti kerroit, että vastaaminen kysymyksiin on kiellettyä.
Valehtelit.
Olennaista on, että voit kertoa; Hei kaverit! Mä oon uskossa. Voin kertoa siitä, mutta en saa selittää sitä. Vain Muhammed ja oppineet saa selittää mihin mää uskon. Eiks' oo jännää!
kyllä me voimme vastata, mutta emmekö saa välillä levähtää? ja pitääkö meidän 100% vastata jokaiseen kysymykseen?
Ei sinun kannata tulla valittamaan väsymystäsi yleiselle keskustelupalstalle.
Minä olen antanut oikeat tiedot ja sinä sanot sitä höpöhöpöksi. Et ollenkaan osaa perustella
Pyritkö petkuttamaan palstan lukijoita, vai kuulutko islamim oppineisiin, joilla on oikeus selittää islamia? Väitätkö vääriksi tämän sivun tietoja?
http://63.175.194.25/
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng
Siinä on selvästi sanottu, ettei tavalliset muslimit saa selittää islamin oppeja. Se pitää jättää oppineille. Nämä tiedot on nyt vain englanniksi, mutta jotkut valittavat, jos niitä kääntää suomeksi.
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=22245&dgn=4
Secondly:
An important matter which should be pointed out here is that it is not permissible for anyone to speak about the rulings of Islam or the tafseer of Qur’aan or the meanings of hadeeth, rather that should be referred to the scholars who are well-versed in knowledge.
What happens is that a question is put to an ordinary Muslim, and he cannot find an answer for it or he gives a wrong answer, or it leaves some doubt in his heart that he cannot rid himself of.
Hence we say that Allaah has protected the religion for us through the scholars and has enabled them to understand it correctly so as to refute hostile ideas and explain its wisdom to people. That is not for the ordinary people, rather it is only for the elite, namely the scholars.
Taas valehtelet, mutta hauskaa on se, että ivaat muslimeja siitä, etteivät he vedä uskonsa dogmeja hatusta, kuten sinä.
Et erota toisistaan selitämistä ja kertomista.
Kun minulta kysytään jotain jota en tiedä, tutkin asian ja vastaan, kuten Muhammed(SAAS) ja oppineet ovat asian selittäneet. En siis itse selitä.
Kun sinulta kysytään jotain jota et tiedä, keksit vastauksen ja sitten selittelet, kun vastauksesi on ristiriidassa esim. yleisesti tunnettujen tosiasioiden kanssa.
>>Et erota toisistaan selitämistä ja kertomista.
Aikaisemmin ei ole ollut tunnettua, kuinka tärkeä tämä ero on sinun uskonnossasi.
>>Kun minulta kysytään jotain jota en tiedä, tutkin asian ja vastaan, kuten Muhammed(SAAS) ja oppineet ovat asian selittäneet. En siis itse selitä.
Sinä olet kuitenkin pilkannut ja solvannut ihmisiä täällä aivan omalla tavallasi. Selität tässä nyt itsesi täysin Muhammedista ja oppineista riippuvaiseksi. Olet aikaisemmin sanonut, ettei islamissa ole pappeja. Sinulla ei siis ole oikeuksia selittää islamin uskontoa.
>>Kun sinulta kysytään jotain jota et tiedä, keksit vastauksen ja sitten selittelet, kun vastauksesi on ristiriidassa esim. yleisesti tunnettujen tosiasioiden kanssa.
Minun asioitani ei tarvitse tässä vertailla sinun asioihisi.
>>Taas valehtelet,
"Kun minulta kysytään jotain jota en tiedä, tutkin asian ja vastaan, kuten Muhammed(SAAS) ja oppineet ovat asian selittäneet. En siis itse selitä."
"Voin kertoa siitä, mutta en saa selittää sitä. Vain Muhammed ja oppineet saa selittää mihin mää uskon."
Mitä sanot tässä valeeksi? Mikä on oikein?
>Aikaisemmin ei ole ollut tunnettua, kuinka tärkeä tämä ero on sinun uskonnossasi.
Siis sinulle ei ollut tunnettua. Ei ole ensimmäinen kerta kuin perustelet väitteesi oikeutuksen tietämättömyydelläsi.
>Selität tässä nyt itsesi täysin Muhammedista ja oppineista riippuvaiseksi.
Tämäkään ei pidä paikkaansa, koska Islam sallii muslimin käyttää omaa harkintaa.
>Olet aikaisemmin sanonut, ettei islamissa ole pappeja.
Niin. Pappeus ja oppineisuus ovat kaksi eri asiaa.
>Sinulla ei siis ole oikeuksia selittää islamin uskontoa.
Niin.
>Minun asioitani ei tarvitse tässä vertailla sinun asioihisi.
Niin. Ei tarvitse kuin lukea päättömiä väitteitäsi niin huomaa, että vertailu ei ole tarpeen.
>Mikä on oikein?
Oikein on se, että kertoo Islamista sen, minkä Muhammed(SAAS) ja muut profeetat, heidän seuralaisensa ja oppineet ovat kertoneet, eikä keksi omia selityksiä.
Sinä väitit muun olevan muslimin näkökulmasta oikein ja siis valehtelit.
Tärkeintä on tietää, ettei sinun tai kenenkään muunkaan tämän palstan muslimien selitykset islamista ole päteviä. Tiedot islamin opista on hankittava muuta kautta.
Sinulla ei ole oikeutta sanoa minua valehtelijaksi. Sekin on selittämistä.
>Sinulla ei ole oikeutta sanoa minua valehtelijaksi. Sekin on selittämistä.
Se on nimenomaan kertomista.
Taidat olla oikeasti häiriintynyt.
"Keskusteluissa ei saa:
# Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
# Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista*
# Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
# Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia. Tekstin suora kopioiminen muista julkaisuista on kiellettyä. Toisin sanoen rikot tekijänoikeuslakia, jos kopioit artikkelin lehden verkkosivulta ja kopioit sen Suomi24:n keskustelupalstalle. Viestit, joihin on kopioitu artikkeli tai pitkä lainaus, poistetaan.
# Kirjoittaa rasistisia tekstejä
# Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
# Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
# Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja. Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen usealle eri palstalle on kielletty.
# Jos huomaat näitä sääntöjä rikottavan, voit ilmoittaa siitä kyseisen viestin kohdalta."
*!
Näitä viestejä ei pidä pyytää poistamaan. Myös Tahan kommentit paljastavat hänen luonteensa. Sekin on islamin opin seurausta mahdollisesti. On hyvä nähdä miten islamin edustaja käyttäytyy.
>Myös Tahan kommentit paljastavat hänen luonteensa. Sekin on islamin opin seurausta mahdollisesti. On hyvä nähdä miten islamin edustaja käyttäytyy.
Sanotaanko näin, että olen erittäin hyvin perillä ao. islamin edustajan käytöstavoista.