miksi pakkoruotsin kannattajat vastustavat englantia?
Englanti avaa useimmille ovet maailmaan
13
67
Vastaukset
- Anonyymi
Vai vastustavatko vain suomalaislasten englantia?
- Anonyymi
Suomalaisille maailmaksi tulee riittää Tukholma.
- Anonyymi
Englanti on avain kansainvälisiin töihin myös täällä Suomessa. Ei mitään asiaa globaalisti toimiviin yrityksiin ilman enkun taitoa. Englanti ei yksin riitä vaan pitää olla joku toinenkin maailman kieli kuten esimerkiksi espanja, niin hyvän koulutuksen omaava ihminen saa hienoja töitä. Itse tein pitkän, hienon uran kolmella kielellä ja ruotsia en käyttänyt koulun jälkeen kertaakaan.
- Anonyymi
Suomalaiset ja ruotsalaiset kilpailevat samoista työpaikoista myös EU:ssa, kansainvälisissä suuryrityksissä ja järjestöissä. Niihin kovapalkkaisiin tehtäviin on korkeat kielivaatimukset.
Pakkoruotsi ei lisää työnhakijoiden markkina-arvoa.
Tarvitaan erinomaisen englannin lisäksi saksaa, ranskaa, espanjaa, jne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset ja ruotsalaiset kilpailevat samoista työpaikoista myös EU:ssa, kansainvälisissä suuryrityksissä ja järjestöissä. Niihin kovapalkkaisiin tehtäviin on korkeat kielivaatimukset.
Pakkoruotsi ei lisää työnhakijoiden markkina-arvoa.
Tarvitaan erinomaisen englannin lisäksi saksaa, ranskaa, espanjaa, jne.Ja näitä tärkeitä kieliä ei nyt saa lukea ruotsin sijaan vaan pitäisi lukea ruotsin päälle.
Soininvaara sanoi hyvin: olisi muka yhtä vaativaa lukea venäjää ja ruotsia kuin pelkkää venäjää, yhtä hyvin voidaan sitten tehdä kaikki kielet pakollisiksi, jos ne uusi kieli tulee aina ilmaiseksi.
- Anonyymi
Englannilla aloitetaan kaikissa Pohjoismaissa ympärillämme.
- Anonyymi
Ja kaikkialla englannilla aloittamiseen ollaan erittäin tyytyväisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kaikkialla englannilla aloittamiseen ollaan erittäin tyytyväisiä.
Tampereella jo 33% aloittaa muulla kuin englannilla. Ainakin näin moni toivoo lapselleen muutakin kielitaitoa kuin pelkkää englantia. Ja tämä on vasta alkua.
Monipuolinen kielitaito on valttia, ja sen voi hankkia, kun aloittaa kielten opiskelun mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Toki kielen voi oppia aikuisenakin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tampereella jo 33% aloittaa muulla kuin englannilla. Ainakin näin moni toivoo lapselleen muutakin kielitaitoa kuin pelkkää englantia. Ja tämä on vasta alkua.
Monipuolinen kielitaito on valttia, ja sen voi hankkia, kun aloittaa kielten opiskelun mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Toki kielen voi oppia aikuisenakin.Pääasia olisi voida aloittaa kieliopinnot ilman pakkoruotsia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pääasia olisi voida aloittaa kieliopinnot ilman pakkoruotsia.
Pääasia ettei pyhään PAKKOenglantiisi kosketa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pääasia ettei pyhään PAKKOenglantiisi kosketa?
"Pakkoenglantia" ei Suomessa ole, joten siihen ei voikaan koskea. Englanti on jopa Venäjällä suosittu kieli.
- Anonyymi
Pääasia että jonkin ulkomaisen kielen opettelee vaikka.sitten ruotsi englannin lisäksi.
Itse aloin preppaamaan ruotsia kun suomen nykyhallituksen rahanjako sitä luokkaa ettei tuota velkamäärää ainakaan minä ala maksamaan, joutuu muuttamaa toiseen pohjoismaahan jossa velan määrässä jonkinmoinen tolkku.
Suomi on ottanut lisää velkaa vuosi vuodelta lisää lukuunottamatta Kataisen hallitusta ja Sipilän yritystä leikata ja vähentää. Suomalainen on niin tyhmä ettei hyväksy leikkauksia eikä veronkorotusta. Jokainen.käsittää ettei yhtälö toimi kun velalla. Pirun valopäät.
Ja kun vielä.yksi korona tai lama tulee niin maamme on ku se ssa ja syvällä. En usko enää tämän maan tulevaisuuteen. - Anonyymi
Tunkevat kapuloita suomenkielisten rattaisiin, jotta voisivat jatkaa "parempana kansana" kuin siat pellossa. Homma ei ole kuitenkaan toiminut ja nyt svekot ovat paniikissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26814385Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687293Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117121Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä615140K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1134872Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014505PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214417Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784177Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023958
