pakkoruotsi on muka tärkeämpää kuin suomalaiset ja heidän aidot tarpeensa ja toiveensa. - Käsittämätöntä!
Päättelyvirhe: Pakkoruotsin kriitikkojen on lähdettävä Suomesta, sillä
10
199
Vastaukset
- Anonyymi
Vai on pakkoruotsi tärkeämpää kuin suomalaisten onni ja oikeudenmikainen kohtelu...
- Anonyymi
Tärkeämpää RKP:lle. Muille puolueille tärkeämpää on ollut RKP:n tarjoamat lehmänkaupat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tärkeämpää RKP:lle. Muille puolueille tärkeämpää on ollut RKP:n tarjoamat lehmänkaupat.
Outo näytelmä.
- Anonyymi
Suomalaisten aidot tarpeet ja toiveet tulevat esiin gallupeissa, onnellisuusmittauksissa, yo-kirjoitusten esseissä, uutisissa, mielipidekirjoituksissa, keskustelupalstoilla jne. jne.
Pakkoruotsi loistaa näissä poissaolollaan. Toki se saa olla minun puolestani jollekin elämää suurempi kysymys, mutta on syytä olla realisti, kun kerran suomalaisetkin ovat. Fiksulle kansalle ei kannata syöttää propagandaa.- Anonyymi
Yliopistotason laajassa gallupissa 74% halusi purkaa pakkoruotsin heti eivätkä useimmat lopuistakaan olleet nykyisen pakkoruotsin takana.
Yo-esseissä ei ole aiheena ollut pakkoruotsia mutta kirjoittajat ovat pakkoruotsin kyllä hylänneet, varsinkin nuoret miehet.
Pakon kritiikkiä julkaistaan jatkuvasti, vaikka sitä yritetäänkin hiljentää. Oletko suostunut keskustelemaan aiheesta täällä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yliopistotason laajassa gallupissa 74% halusi purkaa pakkoruotsin heti eivätkä useimmat lopuistakaan olleet nykyisen pakkoruotsin takana.
Yo-esseissä ei ole aiheena ollut pakkoruotsia mutta kirjoittajat ovat pakkoruotsin kyllä hylänneet, varsinkin nuoret miehet.
Pakon kritiikkiä julkaistaan jatkuvasti, vaikka sitä yritetäänkin hiljentää. Oletko suostunut keskustelemaan aiheesta täällä?Mistä ”yliopistotason gallupista” mahdat puhua ?!
Tietääkseni aiheesta on tehty tasan yksi yliopistotutkimus (2014), ja sen mukaan 62% haastatelluista toivoi ruotsia vapaaehtoiseksi kouluaineeksi.
- Anonyymi
Suomalaisten ja uussuomalaisten onni ja menestys eivät ole ohitettavissa sloganilla "ruotsin asema ei saa heikentyä".
- Anonyymi
Näin!
- Anonyymi
Ruotsin asema on heikentynyt ja saa heikentyä, sillä 4,78%...
"Päättelyvirhe: Pakkoruotsin kriitikkojen on lähdettävä Suomesta"
Ne tuhannet ruotsinkieliset siis pakkoruotsikriirikoita, jotka lähtevät maasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323748Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet501677- 731369
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751201Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721057Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua40819Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750
