Amatööri vaellukselle

Anonyymi

Onko vanhan mallinen maastopuku hyvä asuste vaellukselle vai kannattaako hommata jotain kevyempää?Ja olen menossa Kuusamoon elokuussa

4

85

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen käyttänyt useamman kerran. Asia on ehdottomasti kaksijakoinen...

      vanhan tyylin mastopuku, jos tarkoitat sellaista iukan vaaleampaa ja pehmeää on päällä äärettömän mukava. Se saattaa tosin olla turhan lämmin elokuiseen Kuusamoon.

      ---Ptkä miinus: jos tuon tyypin maastopuku pääsee kostumaan tai kastumaan, niin vähääkään kosteammalla kelillä sitä ei tahdo saada kuivaksi juuri millään. Puuttomassa tunturissa tämä on aito ongelma muttei niinkään metsäisessä maastossa jossa voi tehdä tulia.

      Oma suositus: Hanki jotain ohuempaa ja nopeasti kuivuvaa!

    • Anonyymi

      Modernit nopeasti kuivuvat, joustavat ja kevyet materiaalit ovat huomattavasti mukavampia. Yksinkertaisesti sanottuna. Mutta kaikenlaisissa kamppeissa kyllä selviää hengissä. Ennen mentiin sillä huonommalla puvulla ja hiihtomonoilla.

    • Anonyymi

      Tuulipuku kylmänä päivänä, muuten shortsit ja tekninen t-tai poolopaita. Keveitä kantaa ja nopeasti kuivuvia.

    • Anonyymi

      Kun katsoo 60-70 -lukujen vaelluskuvia, joissa vilahtelee leveälahjefarkkua, haisaapasta, tiukkaa t-paitaa, soputelttaa niin mikä tahansa ulkoiluvaatteen nimellä kulkeva kampe on noihin vuosikymmeniin verrattuna luksusta. Itse inhoan kalvollisia pukuja; tulee vetinen olo oli keli poutainen tai sateinen. Eivät toimi itselläni kuin ehkä viimaisessa pakkassäässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6494
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3883
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3280
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1033
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      910
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe