Onko vanhan mallinen maastopuku hyvä asuste vaellukselle vai kannattaako hommata jotain kevyempää?Ja olen menossa Kuusamoon elokuussa
Amatööri vaellukselle
4
115
Vastaukset
- Anonyymi
Olen käyttänyt useamman kerran. Asia on ehdottomasti kaksijakoinen...
vanhan tyylin mastopuku, jos tarkoitat sellaista iukan vaaleampaa ja pehmeää on päällä äärettömän mukava. Se saattaa tosin olla turhan lämmin elokuiseen Kuusamoon.
---Ptkä miinus: jos tuon tyypin maastopuku pääsee kostumaan tai kastumaan, niin vähääkään kosteammalla kelillä sitä ei tahdo saada kuivaksi juuri millään. Puuttomassa tunturissa tämä on aito ongelma muttei niinkään metsäisessä maastossa jossa voi tehdä tulia.
Oma suositus: Hanki jotain ohuempaa ja nopeasti kuivuvaa! - Anonyymi
Modernit nopeasti kuivuvat, joustavat ja kevyet materiaalit ovat huomattavasti mukavampia. Yksinkertaisesti sanottuna. Mutta kaikenlaisissa kamppeissa kyllä selviää hengissä. Ennen mentiin sillä huonommalla puvulla ja hiihtomonoilla.
- Anonyymi
Tuulipuku kylmänä päivänä, muuten shortsit ja tekninen t-tai poolopaita. Keveitä kantaa ja nopeasti kuivuvia.
- Anonyymi
Kun katsoo 60-70 -lukujen vaelluskuvia, joissa vilahtelee leveälahjefarkkua, haisaapasta, tiukkaa t-paitaa, soputelttaa niin mikä tahansa ulkoiluvaatteen nimellä kulkeva kampe on noihin vuosikymmeniin verrattuna luksusta. Itse inhoan kalvollisia pukuja; tulee vetinen olo oli keli poutainen tai sateinen. Eivät toimi itselläni kuin ehkä viimaisessa pakkassäässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5228840Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1566103Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595145Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984341Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031384
- 47949