Rasismi kristinuskossa ja islamissa?

Anonyymi

Kummassa uskonnossa ilmenee enempi rasismia?

12

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun maa pakenee alta, eikä ole kaijesta mihin tartua
      - näin uskomuksista totuus näyttäytyy

      Uskonnot on sanojen helinää,
      - mutta totuuden henki on aina valitseva iankaikkisuutta

    • Anonyymi

      Vai meinataan jotain pylväille puhumalla saavuttaa
      - vaikka syntyminen ain tapahtuu mitään puhumatta

    • Anonyymi

      Islamissa syrjitään huomattavasti enemmän kuin kristinuskossa, esim. vääräuskoisille ja naisille on eri säännöt, rotusyrjintä jäänee toissijaiseksi, koska syrjintä nyt ylipäätään on hyväksyttyä islamissa. En tunne käytäntöä islamilaisissa valtioissa, mutta uskoisin, että sitä esiintyy kyllä.

      Reformoitu nykyajan kristinusko ei lähde siitä, että toinen rotu olisi arvokkaampi kuin toinen, mutta mielestäni myös nykyajan kristinusko syrjii naisia. Islamissa syrjintä on kuitenkin huomattavasti räikeämpää.

      • Anonyymi

        Raamatussa sanotaan: "Vaimon tulee olla miehelle alamainen." Naisen alistamista? Täytyy huomioida tilanne, jossa se ohje annettiin. Seurakunta kasvoi, oli vastustusta ja vainon uhka. Ympäröivää yhteiskuntajärjestystä ei haluttu tarpeettomasti ärsyttää ja kerjätä ongelmia. Niinpä kristityn vaimon piti ei-uskovalle aviomiehelleen olla edelleen alamainen, kuten kristityt orjat olivat yhä alamaisia omistajilleen. Jos taas mies kääntyi kristityksi, piti hänen omaksua uusi näkemys vaimostaan. Vaimo oli "yhtäläillä armon ja elämän perillinen", hänelle piti osoittaa kunnioitusta ja muistaa, että hän on "heikompi astia". (Heikompi ei tarkoita huonommuutta vaan sitä, että nainen on rakenteeltaan hauraampi. Hauraus ei tee naisesta huonompaa, sillä astiakin voi olla helposti särkyvää posliinia, mutta sellainen on rahallisesti arvokas. Esim. muovinen tai puinen kippa ei säry helposti, mutta huolimatta paremmasta kestävyydestään, niitä ei pidetä posliinisen tai vaikka lasisen astian arvoisena.) Vaimoa piti rakastaa kuin omaa ruumistaan ja jopa enemmänkin, sillä aviomiestä kehotettiin rakastamaan vaimoa kuin "Kristus seurakuntaa" eli uhrautuvaisesti. Samoin kristityksi kääntyvän orjan omistajankin piti ainoastaan kohdella orjaa hyvin ja muistaa, että heilläkin on taivaassa Isäntä, joka ei tee eroa ihmisten välillä. Heitä ei vaadittu vapauttamaan orjia. Vielä sanotaan suoraan, että on yhdentekevää onko ihminen orja vai vapaa, mies vai nainen, juutalainen vai kreikkalainen (ympärileikkaamaton), sillä Kristuksessa he kaikki ovat yksi. He ovat saman ruumiin, seurakunnan, jäseniä. Eli Raamatun naisvastaiset kohdat kertovat vain vallitseviin yhteiskunnallisiin normeihin sopeutumisesta. Seurakunnan sisällä kuitenkin isäntä ja orja olivat samanarvoisia, veljiä keskenään, naiset taas olivat kuin sisaria miehille. Epäilemättä jotkut tulkitsevat Raamattua liian kirjaimellisesti, joka taitamattomuuttaan tai sovinistisuuttaan. Voi olla kristillisiä yhteisöjä, joilla on naisia sortavia käytäntöjä tai kristittyjä yksilöitä, jotka toimivat naisia syrjivästi. Itse kristillinen usko ei kuitenkaan ole naisvastainen: naista alistava tai syrjivä. Tosi kristillisyys ei ole koskaan ollut, eikä koskaan ole, naisia väheksyvää!

        Minä iloitsen siitä, että ympäröivä yhteiskunta syyttää kristinuskoa naisvastaiseksi. Koska se osoittaa, että menneinä vuosisatoina kristinuskon onnistui muuttamaan ympäröivän maailman asenteita naisiin paremmiksi. Nyt yhteiskunta puolustaa naisia kirkkoa vastaan ollen kristillisempi kuin kirkko itse! Todella hienoa! Mitä taas tulee kristittyihin miehiin, jotka ehkä miettivät: Onko syytöksissä perää ja tahtooko Jumala siis syrjivän naisia? Heille sanon, että Jumala ei tahdo naisia kohdeltavan huonosti. Jokaisen kristityn miehen tulisi omassa kristillisessä yhteisössään taistella siellä esiintyviä naisia syrjiviä Raamatun tulkintoja ja naisvastaisia asenteita vastaan. Naisvastaiset asenteet ovat mielestäni niitä kasveja, joista Jeesus sanoisi, että ne eivät ole hänen taivaallisen Isänsä istuttamia ja ne tulee repiä juurineen pois. Eli sovinistisiä kristittyjä miehiä tulisi neuvoa asiassa, tarvittaessa nuhdellakin. Kristittyjä naisia taas tulisi kannustaa ottamaan tehtäviä seurakunnassa, sillä heillä on paljon annettavaa Kristuksen kirkon rakennukseksi. Tosin heitä tulee varoittaa, että seurakunnan vastuuhenkilöt joutuvat todennäköisemmin ja enemmän maailman taholta tulevan pilkan, syrjinnän ja vainon kohteeksi.


    • Anonyymi

      Melkein kaikki uskonnot ovat pahasta. Uskontojen nimessä on kautta aikain tehty suuria julmuuksia ja käyty verisiä sotia.

      • Anonyymi

        Tämä on täysin totta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä on täysin totta!

        Entäpä nykyaikana, kumpi uskonto on. Rasistisempi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäpä nykyaikana, kumpi uskonto on. Rasistisempi?

        Rasismi riippuu enemmän etnisyydestä kuin uskonnosta. Ihonväreissä on molempia uskontoja edustettuna, mutta syrjintä riippuu muista seikoista. Kristinusko ei oppien mukaan sitä sallisi, islamin piirissä enemmän.


    • Anonyymi

      Kaikki uskonnot syrjivät ajattelevaa ihmistä.

    • Anonyymi

      Musliminainen ei saa seurustella tai mennä avioon ei-muslimin kanssa. Siinä yksi esimerkki islamin rasistisuudesta.

      • Anonyymi

        No miten se sitte eroaa kotimaisesta leslamista ja hellamista mitenkään.


      • Anonyymi

        Siten että sääntö koskee koko islamilaista maailmaa mutta kristinuskosxa vain muutamia lahkoja.
        Tataarit ovat poikkeus, hehän ovat suvaitsevaisia muslimeja.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      80
      5932
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      280
      4844
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      29
      2520
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1471
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1377
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1326
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1294
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1251
    Aihe