Omien sovellusten testausongelmana on, että Windows herjaa 'tuntemattomasta' ja 'harvoin käytetystä' sovelluksesta ja hälyttää käyttäjävalvonnan. Miten Oman sovelluksen saa rekisteröityä Micrsoftin palveluun tms. ettei näin tapahdu. Se tietysti maksaa, mutta kuinka paljon. Kaikki tuo on beta-testaus ja ohjelmistokehitystyön ongelma.
Oma sovelluksen 'Microsoft rekisteröinti?'
3
225
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se mitään rekisteröintiä tarvitse. Tällainen tulee vastaan jos kääntää natiivikoodia ja koodia ei ole allekirjoitettu. Tarvitset sertifikaatin samaan tapaan kuin tekisit salatun HTTP yhteyden että voidaan varmistaa kuka olet.
Tällä voit itse allekirjoittaa sen sovelluksen: https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/pkiclient/new-selfsignedcertificate?view=win10-ps
Koska tätä ei kukaan muu varmista että kuka olet niin olet silloin itse myöntänyt sen sertifikaatin että se ei tietenkään ohjelman käyttäjälle kerro mitään mutta toimii testauskäytössä. - Anonyymi
Googlesta löysin tuohonkin vastauksen.
- Anonyymi
Googlettamalla:
"Certify your desktop application"
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/win_cert/windows-certification-portal
Beta-testaus vaiheessa noita uusia versioita tulee tuhkatiheään.
Yksinkertaisin ratkaisu lienee ohjeistaa käyttäjää valitsemaan eka kerralla exe:ä ajettaessa esiin pompahtavasta Käyttäjävalvonta -ikkunasta 'Näytä lisätietoja' linkki ja painamaan sitten 'Kyllä' varmistus. Sen jälkeen ohjelma käynnistyy ongelmitta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19111361Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9410783Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356210Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1845016Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402323Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634