Eduskunta on saanut rusikoitua pikavippien 10% korkokaton voimaan. Lain pitäisi olla määräaikainen 2020 loppuun, mutta todennäköisesti jää pysyvãksi.
Ulkomaiset luotottajat lähtenee Suomessa sekä monet pikavippifirmatkin ajaa toimintansa alas tyystin.
Linkki: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pikavipeille-10-prosentin-korkokatto-hallitus-haluaa-vahentaa-kuluttajien-harkitsematonta-velkaantumista/a5c7837c-e8f6-4ce3-9498-92d9dc3f002e
.....
Korkokatto 10% astuu voimaan
13
844
Vastaukset
- Anonyymi
Höpö höpö. Asia on vielä valiokunnassa.
- Anonyymi
Aloittajan viesti perustui uutisankkaan.
Korkokattolakia käsitellään eduskunnassa vielä tänäänkin https://www.eduskunta.fi/FI/taysistunto/Sivut/default.aspx (kohta 12 / 16.6.2020).
- Anonyymi
No kun kerran ei aikuisille voi antaa vippiä ilman että 300 000 ihmistä on sitten ulosotossa, niin pakko on holhota. Hyvä vaan jos tulee, niin ei joka persaukinen saa itteensä velkavankeuteen.
Tekee hyvää vaan kaikki mulle heti-porukalle jos joutuvat pari kuukautta säästämään saadakseen sen kaljakeissin ja röökiaskin. LOL - Anonyymi
Tänään tiistaina 16.6.2020 eduskunta hyväksyi toisessa käsittelyssä pikavippien 10 prosentin korkokaton. Hieno homma.
- Anonyymi
Tuleeko laki voimaan heinäkuun alussa?
- Anonyymi
Sen sijaan että yritään hallita lainanottoa, niin voisi hallitus alkaa tekemään jotain sille, että palkat ja ostovoima alkaa kulkemaan rinnakkain..
Miettikää ihmiset mikä on tämän maan duunarin ostovoima..
Olet kaupan-alalla ollut vaikka 10v, sun tuntipalkka on n.12e.. eli saat ilman lisiä 1920e.. siitä verot pois, saat 1500e, asut pk-seudulla, niin vuokra 800-1100e, puhelin, sähkö, lääkkeet, netti ja muut pakolliset..mikä on ostovoima?
Tämän hintaisessa maassa ei pitäisi alle 2500e palkkoja olla edes olemassa tai vaihtoehtoisesti yli 500e vuokraasuntoja.- Anonyymi
Jos ei rahkeet riitä kymmenen vuoden kokemuksella pyytää enenmmän kuin 12€ tunti, niin kenen vika se on? Yhteiskunnan?
Mites jos kouluttautuisi muihin hommiin? Ai niin, siinä pitäisi hieman itsekin jotain tehdä. Voi vitalis. - Anonyymi
Tuollaisessa 1000€/kk vuokrakämpässä asuu yleensä 2 aikuista. Hyvin pärjää kahdella kaupan palkalla. Lisäksi tuota peruspalkkaa ei lähtökohtaisesti saa vuorotyöstä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollaisessa 1000€/kk vuokrakämpässä asuu yleensä 2 aikuista. Hyvin pärjää kahdella kaupan palkalla. Lisäksi tuota peruspalkkaa ei lähtökohtaisesti saa vuorotyöstä
Eli toisinsanoen palkka on lisien kanssa tuo 2500€/kk alkaen ja lääkkeitä(huumeita) ei ihminen lähtökohtaisesti tarvitse. Syö terveellisesti ja harrasta liikuntaa. Voit paremmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli toisinsanoen palkka on lisien kanssa tuo 2500€/kk alkaen ja lääkkeitä(huumeita) ei ihminen lähtökohtaisesti tarvitse. Syö terveellisesti ja harrasta liikuntaa. Voit paremmin.
Ja kela korvaa oikeasti tarpeellisia lääkkeitä sen verran, ettei kenelläkään talous siihen kaadu
- Anonyymi
Jos ostovoima on kroonisesti huono, niin lainarahalla se huononee entisestään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ostovoima on kroonisesti huono, niin lainarahalla se huononee entisestään.
Mikäs sivusto tämä on
- Anonyymi
Onhan näitä säädelty lailla moneen kertaan: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vakuudettomien-lainojen-kuluja-ja-korkoja-on-saadelty-lailla-useaan-eri-otteeseen/8248306#gs.fxbdto
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1837204Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?491825Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601817- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am771753Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.41665Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691363