Varsinkin, kun sieltä saa nostaa ne ensimmäiset uudetperunat ja laittaa kattilaan kiehuvaan veteen.
Sipulia, voita,silliä ja suolaa ja uusia perunoita. Ei siinä muuta tarvita.
Sipulia, voita,silliä ja suolaa ja uusia perunoita. Ei siinä muuta tarvita.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tosimies ja nainen syö suoraan pellosta
Eikä syö suoraan pellosta. Kuumat perunat laitetaan lautaselle. Päälle pannaan voita sulamaan, silputtua Sipulia, ripaus suolaa ja silliä.
missäs se perunaattori makevan on luurannut?
Mistä minut tunnistit? Luurannut olen takapihalla.
Jotku syö kuormasta 🤑
joo peruna kun tuotiin suomeen eräs pappi esitteli lajikkeen muut seurakuntalaiset epäili ettei tule seitenkertaisena satoa, , vaan niin vain tuli seitenkertaisena. mulla on nuha oiskohan koronaa, ei viiti mennä testiin jos vaikka joutuu juhanuksen karantteeniin, , taitaa vaan olla kesä flunssa ?
Eipä olis hääviä helteessä itikoitten syöttinä kerätä pölyävästä pellosta alimittaisia perunoita. Eikä kerätä sipulia. Eikä syötteet lehmee kun ei lehmisavujakaan saa sytyttee, lypsee maitoon ja kirnuta voeta. Jos omista potuista haaveilet haaveile toki muistakin mainitsemistasi alkutuotteista. Kaikki nuo saa parilla kolmella eurolla. Kaalit tomaatit kurkut on niin halpoja että alle eurosta puhutaan.
joo kaupasta,kaupasta soo vihannekset, niin eikä tartte vasikkahäkkiäkään käydä siirtämässä tuskaisena käsvarret maitohapoila ettei nahka jalkapöydästä nihraudu kirvelevävästi rullale, ,
Eihä se pottu ole syy siihen räkätautiin.
Ite juoksentelit pitkin rantavettä ja istuit rapakossa kelteisilläs. No nyt sitten niistelet ja pyyhit saappaan varteen. Yäk!