Tunteista kertominen

Anonyymi

Olisiko tunteista kertominen tilanteessani :
Tyhmää?
Tyhmänrohkeaa?
Uhkarohkeaa?
Itsekästä?
Ihan ok?

Miks on ihan helppo sanoa rakastavansa tai tykkäävänsä suklaasta mut samat sanat toista ihmistä kohtaan takertuu kurkkuun ja tuntuu pudotukselta tyhjyyteen ilman tietoa onko alapuolella verkkoa vai ei.

10

92

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska, pelkäämme hylätyksi tulemista, meillä kaikilla on ikäviä kokemuksia siitä!

    • Anonyymi

      Tunteet ovat karkeasti ilmaistuna vahvoja kuin mitkä, ei voi verrata ruokakulttuuriin millään lailla.
      Jokaisella omanlainen tapa ilmaista tunnetila toiselle, vastaanottokin vaihtelee laidasta laitaan.
      Itsellä pitäisi olla toisesta jotain mututuntemusta, onko yhtään samansuuntaista tunnetta. Sulla varmaan on, tuskin noin vaan rakkaustuntemuksia ajattelit ilmaista.
      Sopiva hellä hetki, niin eiköhän sanat ja hellyys palkita sulle toivomallasi tavalla.

    • Anonyymi

      Melkein aina tunteista kertominen on Ok. Yleensä toinen reagoi siihen kertomalla omistaan. Sillä tilanne selviää helposti. Ei tartte vuosia märehtiä asiaa. Kertominen ei tosiaan ole mikään teko, eikä sen tarvi johtaa mihinkään. Se on ajatusten vaihtoa vaan. Normaalit täysikasvuiset ihmiset voivat samassa keskustelussa todeta vaikkapa, että ei ole toivoa tai mahdollista tulla mistään mitään. Tai sitten voi innostua sopimaan treffeistä. Kuka tietää.

      • Anonyymi

        Ei kerro aina. Minä keräsin rohkeuteni ja kerroin, kadun sitä ainiaan. Voi olla tietysti, ettei muista koko puhelua..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kerro aina. Minä keräsin rohkeuteni ja kerroin, kadun sitä ainiaan. Voi olla tietysti, ettei muista koko puhelua..

        Miksi kadut?


    • Kannatan kyllä kertomista, varsinkin jos olette vielä tekemisissä irl jolloin se on luonnollisempi ja läheisempi tapa kuin vain heittää esim.viestillä kun ei muutakaan yhteyttä ole. Silloin näkee toisen reaktion asiaan suoraan ja ehkä ei niin helposti tule väärinkäsityksiäkään puolin ja toisin. Tottakai se on aina riskialtista ja pakkien riski on aina olemassa, mutta kun miettii kumpi on loppupelissä kamalampaa tieto ja tuska vai pilvilinnojen rakentelu aivan turhaan.

      Jos olette paljonkin tekemisissä niin tunnustele ensin maaperää. Tee havainnointeja siitä millainen hän on seurassasi, miten käyttäytyy, elekieli jne. Ne antavat paljon tietoa siitä voisiko tunne olla molemminpuolinen. Luota vaistoosi!

    • Anonyymi

      Mielestäni kannattaa aina kertoa totuus tunteistaan jos ne ovat aitoja. En kadu sitä edelleenkään, vaikkei hän tuntenutkaan samoin. Ainoa mikä jäi harmittamaan, että hänelle koitui siitä ylimääräistä harmia ja se ei koskaan ollut tarkoitus. Eli siinä mielessä voi ajatella, että olin itsekäs. Kyseessä oli silti vain väärinkäsitys, sillä olin ymmärtänyt väärin hänen tilanteen.

    • Anonyymi

      Mikä on tilanteesi? Sehän se taitaisi ketoa miten olisi parasta toimia.

      • Anonyymi

        Tunteista puhumisen kannalta erittäin huono, eli siinä se vastaus tulikin..


    • Anonyymi

      Rohkeaa ja rohkeus on aina plussaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      120
      1309
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      228
      1059
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      980
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      916
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      860
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      37
      798
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      690
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      66
      678
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      77
      528
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      523
    16. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      108
      522
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      494
    19. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      487
    Aihe