Sään ennustelijat sanoo että jopa yli 30 asteen mennään tällä viikolla ja kovia ukkosiakin saattaa väliin tulla. Kun on kuuma niin ihmisethän on silloin vähissä vaatteissa. Nyt huolta herättääkin että miten nissani pysyy ylpyrässä jos siellä on nainen pikinit päällä aurinkoo ottamassa. Entä jos potulian näköhormissa tulee tissityttö vastaan kompastuuko sitä rapussa vai törmääkö nurkkaan . Olisiko helteellä turvallisempaa katella nakunaisia kiima ilma palista. Toisaalta taas huolestuttaa kestääkö nissanin sumutusvalopöterö ja vakonopeustäristin miten kuumaa hellettä. Talavee ne kestää hyvin mutta entäs hellettä ja aurinkon paistamista. Sanokeepas.
Luvassa nakuhelteitä koko viikoksi
Anonyymi
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Roskaa
Äläpä roskaa! Roskat roskikseen!
Hyvä jos 26 astetta kymmenenpäivän ennusteessa,maailmalla jos tiedettäisiin miten viileä Suomi on kesäisin tänne tultaisiin villentymään.
Mikäs olis mielestänne sopiva lämpötila tuollaiseen fyysisesti aktiiviseen työntekoon? Olisko 35 astetta tarpeeksi? Entäs jos vielä suojvarusteitakin olisi pidettävä? Tai nenän edessä vaikka pizzauuni tai hitsattavaa rautaa, joka hohkaa kuumana?
Ilmanjäähdyttimellä voi säätää mieluisen lämpötilan ei olla kehitysmaassa.
Paljonkos noita jäähdyttäjiä tarvittais hehtaarin halliin?
Mukava kun on kesä ja lämmintä, puolen vuoden päästä ei ole enää hiki eikä nahka pala. Nauttikaa nyt, pitkä talvi taas edessä!
Paljonkos noita jäähdyttäjiä tarvittais hehtaarin halliin?
Se on ihan pitserian pitäjän itse otettava yhteys asiantuntujoihin.
Monestiko olet käynyt hehtaarin kokoisissa pizzerioissa? Itse käyn työni puolesta hyvin suurissa yrityksissä ja työpaikoilla, jonne en asentele viilennyslaittaita käydessäni.
Kyllä parhaimpia lämpötiloja on 17-20 astetta, jos meinataan oikeasti töitä painaa. Nämä rannoilla makoilevat joutilaat ovat asia erikseen.
Mites muuten nämä lämmöstä nautiskelijat tekevät esim. henkilöautoonsa tullessaan? Laittavatko kuinka kuumalle lämmityslaitteensä ja nauttivat? Itse käytän ainakin ilmastointia.
Mukava kun on kesä ja lämmintä, puolen vuoden päästä ei ole enää hiki eikä nahka pala. Nauttikaa nyt, pitkä talvi taas edessä!
Ai nauttikaa nyt siitä kun on hiki ja nahka palaa? :D
Voisiko kirjoituksestasi sitten päätellä, että hiki ja nahkan palaminen on sinusta nautittava asia?
Jos on niin tyhmä että polttaa nahkansa niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin tyytyä olotilaansa. Hikeä nyt ei voi välttää kesähelteellä laiskempikaan jannu...
Tuo hikoilu on ihan ihmiskohtaista,itse en hikoile helteelläkään jos en tee jotain fyysisesti rasittavaa.
Monet ihmiset työskentelevät enemmän tai vähemmän fyysisissä työtehtävissä. Toimistoissaan istuvat enterin läpsyttäjät ovat asia erikseen.
Luultavasti nämä helteen perään vinkuvat eivät paljoa lihaksiaan käytä (mahdollisesti) työskennellessään.
Miksi pitäisi? Käypi kouluja sen verran ettei tartte hikoilla raskaissa töissä.
Kyllä minusta on mukavaa kun kesälomalla on lämmintä.
Olet hyvä esimerkki siitä, ettei kouluja käymälläkään saa ihan kaikkea.
Ja jos ihan tarkkana olisit ollut siellä koulussa, et olisi tehnyt kirjoituksessasi kirjoitusvirheitä.
Mahtais se tän "lukeneen" elämä olla ihan toisenlaista, jos meitä raskaan työn tekijöitä ei olis. Mahtaa norsunluutornissaan katsella drinksuja siemaillen, kun apulaiset kesäkuumalla leikkaa hänen nurmikkoa ja puhdistaa uima-allastaan.
Muuta et sitten osannut kommentoida asiaan kuin kirjoitusvirheet?
Vähissäpä on hikoilevan duunarin argumentit...
Toivon oikein helteistä ja aurinkoista kesää!
Juuri näin! Koska mä voin. Mistäs arvasit...?
Melanoomaa sinnekin.
Juu, parempi onkin pysyä pimeässä viileässä kellarissa ja pitää ovet lukittuna niin ei tule kuuma, hiki, melanooma, korona, eikä etenkään näe muita ihmisiä, eikä tarvitse nauttia kesästä ja elämästä. Olethan harkinnut myös itsesi ruoskimista?
Hyvää kesää sinne kellariin!
Joo, kovin lukeneelta ja kouluttautuneelta vaikutat.
Paitsi, että et vaikuta...
Näkee että olet Lieksasta....
Olet sokeakin?
Minäkään en helteillä hikoile mutte isä-pappa t-paita märkänä läähättää vaikka istuisi vain terassilla tai jos tekee pienimmänkin puuhan.
Pidä Nissanisi auringonpaisteessa älä aja varjoon silloin ei saata käynnistyä, ja onkos kuskilla lääkitys kohdillaan, kun puhuu ihan höpöjä
Ja korona leviää. Uimarannat täynnä ihmisiä ja uimavesi täynnä koronaviruksia.
Syksyllä sitten itku pitkästä ilosta...
Itse nautin enemmän syksyn ja talven raikkaista keleistä, kuin limaisesta ja nihkeästä kesästä.
niimpä ei sitä jaksaisi töitä raataa niin paljon jos olisi kuumaa enemmän,pari viikkoa on ihan passeli.