Suomessa on vallinnut rehellisyyskulttuuri:
http://www.bbc.com/travel/story/20200615-why-finnish-people-tell-the-truth
Muualla maailmassa tämä on harvinasta, vaan monessa maassa valitsee valehtelukulttuuri.
Miten maahanmuuttopolitiikassa on huomioitu se, että maahanmuuttaja todennäköisesti tulee valehtelukulttuurista? Vai oletetaanko, että kaikki puhuvat totta Suomessa?
Rehellisyyskulttuurin ja valehtelukulttuurin ristiriita?
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
HienoAloitus ja Ihan-Niin Todenmukainen, kuin voi olla...!!!!!
Suomessa kaikki IHMISET puhuvat toisilleen REHELLISESTI ja käyttäytyvät toisiaan kohtaan Kohteliaasti ja Rehellisesti !!!!!!!
Näin on ollut AINA ja toivottavasti joskus ehkä myös Tulevaisuudessakin ??? !!
Suomalaisen Ihmisen perusajatus on, että toinen Suomalainen on samanlainen, kuin HänItse, että kaikki mitä hän sanoo ja esittää omasta käyttäytymisestään on Aitoa ja Vilpitöntä ....
Tähän olemme Tottuneet !!!!
Mutta nyt kun Yhteiskuntaamme tulee ihmisiä, joiden kasvoja me emme edes voi nähdä ja joiden puhetta ME emme ymmärrä, niin voimmeko ENÄÄ OLLA NIIN SINISILMÄISIÄ, että nämä " suomeentuodut"kansalaiset" " täyttävät kaikki ne kriteerit, joita hyväntahtoinen ja ystävällinen naapuruuskanssakäyminen edellyttää ??????
Kannattaa varmaan ottaa puheeksi seuraavassa taloyhtiönkokouksessa ?? !!!!!! Voihan sitä niinkin sanoa, että palstan nuoret miehenalut ovat silloin puheissaan rehellisiä kun puhuvat rasistisesti muista kansoista.
Silloin tulee heidän rasismi rehellisesti ulos heistä :)
Eivät ymmärrä, että rasismia voi verrata sairauteen, psyykkiseen sairauteen.- Anonyymi
eläin suojaa omaa reviiriä-evoluutio
- Anonyymi
Joskus Somalia sijoittui kärkeen maailmanlaajuisessa vähemmistöjen syrjintävertailussa. Eihän seijaah vaan väitä, että palstalle kirjoittaisi paljon somalinuoria?
- Anonyymi
Seijaah-ruosumme taas on oppinut ruotslaisen epärehellisyyden eli esitetään muuta kuin ollaan. Kun siihen lisätään hänen oppimansa arabikierous, niin tulee noin teennäistä potaskaa.
- Anonyymi
hyvä kysymys
ruotsin uudet tilastot kertovat että 80 %;lla maahantulleista " pakolaisista " ei ole mitään henkilötodistusta
Asylstatistik för 2015-2019: Åtta av tio migranter saknade ID-handlingar vid ankomsten - Anonyymi
joo
rehellisyys ei ole aina kunniassa
oikeastaan rehellisiä halveksitaan joissain kulttuureissa
Esim
tutkimukset saksa, tanska ja ruotsi
85 % alaikäisinä tulleista turvapaikan hakijoista on todellisuudessa aikuisia, aikuisia miehiä joista vanhimmat 40 vuotiaita ( parta lapset )
tutkimus saksa:
85 % turvapaikan hakijoista valehtelee tietonsa
Sattuu muuten hyvin yhteen ruotsin ID tilaston kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422732Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423422470- 352154
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471896- 241685
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251589- 441460
- 1001419
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391375- 361176