Haapavesi on nykymenolla menossa väärään suuntaan!

Anonyymi

Moni asia soutaa ja huopaa ees taas Haapavedellä, josta on ollut varsin paljon näyttöä jo useiden vuosien ajan. Moni asia ei ota päätöstä päätökseen, vaan asiat pysyy vuodesta toiseen tapetilla ja välillä ne kuopataan.
Esimerkkeinä jokiluontokeskus, Pulkkilantien ympäristötaideteokset, kauppakeskushankkeet, erilaiset kaupungin vireyttämishankkeet jne.
Siinä missä oikean kaupungin olisi pitänyt kehittyä, niin Haapavesi ottaa taka-askeleita ja on ottanut jo vuosi tolkulla niitä joka on sangen ikävää!

Erikoisliikkeet eivät meillä kannata. On ollut DataCosmosta, Vatjuksen Kodinkalustetta/kodinkoneliikettä, Kesportia, Pujenkoa jne jne jne..... Ei hyvänen aika täällä pitäjässä mikään kannata koska täällä vain souvataan ja huovataan ja mitään järkevää ei saada aikaan!
Kaupungissamme ei ole tänä päivänäkään ainuttakaan liikennevaloa. Kauppakeskukset huutaa poissa olollaan yhäki! Kauppaliikkeet kaikkoaa! Tuulivoimaa vastustetaan viimeiseen saakka jne jne. 5G vastaisuuttakin on aivan liikaa!

Haapavedellä on tuttua souvaa huovaa liike, eli soudetaan ja huopataan, mutta minnekään ei kostuta! Palveluita ajetaan vauhtikaupalla alas ja moni asia menee muutenkin koko ajan huonompaan suuntaan, kun päättäjät ei osaa päättää vaan ne vain säätää ja häätää hyvät liikkeet ja toimintaedellytykset kauas pois... ja siitä hyötyy muut kaupungit.

Ylivieskakin on hyötynyt liikaa Haapaveden huopailusta. Siellä edistys on edistynyt ja täällä vain taantumus taantunut kovaa kyytiä ja tästä ei hyvää heilu pidemmällä tähtäyksellä. On tosi ikävää, että näin asiat saavat mennä jatkossakin. Haapaveden taru on käymässä kohti lopun aamenta. Ja mitä tästä seuraa? Haapavesi menetetään ja se pakkoliitetään menestyskuntaan ja Haapaveden nykyinen kirkonkylä ajetaan huolella alas ja palvelut kaikkoo! Voi ruttolainen, että osaa riipiä! Ei näin, ei näin!
Päättäjät, päättäkää nyt jotain ennen, ku on liian myöhäistä katua!!!!
Haapavesi tarvitsee piristysruiskeen ja houkutustäkyjä, jotta yritykset tulisivat tänne sankoin joukoin!

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmi, että Haapavesi on ottanut vakavia taka-askelia mutta onneksi biovoimatehdas tulee tänne! Jotain valoa siis nähtävillä!

    • Anonyymi

      Ei se päättäjistä ole kiinni ostaako paikalliset oman kaupungin kaupoista vai ei. Tilatkaa vähemmän netistä ja pitää osata tyytyä siihen mitä kauppiaiden on mahdollista pitää täällä myytävänä. Ei pienissä pitäjissä voi saada tarjolle kaikkea kaikesta. Ja palkatkaa paikallisia urakoitsijoita, kokemusta on heidän työnsä laadusta ja olemme olleet todella tyytyväisiä esim. rakennusurakoinnista. Jokaisen täytyy soutaa ihan itse, eikä istua vain laiskana kyydissä marisemassa. Tämä on hyvä pitäjä ja täällä on taitavaa väkeä. Ja miten niin parhaat ovat muuttaneet pois? Sanoisin että sitoutuneimmat ovat jääneet. Nyt kun olisi varovaisuutta tuossa koulurakentamisessa ja velan otossa.

      • Anonyymi

        kyllä parasta on aina ku saa lähtiä haapaVeeltä poispäin nauttia mukavista ihmisistä ja ostaa ostaa ostaa ja vielä kerran ostaa haspavesi kun on tyhjää täynnä


      • Anonyymi

        Asukkaat ovat kyllästyneitä jappasuihin ja se näkyy valittamisen meininkinä joka sektorilla. Oman kylän yritteliäitä ihmisiä kadehittaan tai ei haluta niille mittää hyvvää. Johan tässä joku aika sitte arvosteltiin mm Pujenkoa rättikaupaksi jne. Tavara haetaan muualta, jottei varmastikaa kukaa oman kylän tyyppi rikastuis. Armotonta kyräilyä, haukutaan toisten taustoja jne. Sitte on ihan sama, minne rahat syydetään, kuhan ei vain Haapaveelle ja ihmetellään, miks meillä ei oo kauppoja. Koko Haapaveen kulttuuri tarvis remonttia. Valittamisen sijaan on puhallettava samaan hiileen, ni kehitys lähtee kehittyy oikeaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe