Nyt on todettu kaksi koronata Siun Soten alueella
Koronaa P-K:ssa
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen aalto tulee ja se on paljon pahempi kuin tämä keväinen.
Katsokaapa noita täyteen pakkautuneita uimarantoja ja terasseja!
Ihmiset elää kuin eivät olisi koronasta kuulleetkaan.
Ja siihen kun uudeltamaalta tulee sukulaiset kesälomalle niin kyllähän syksyyn mennessä on koronaa joensuussa ja pohjois-karjalassa niin ettei kiitellä keretä.
Mutta kaipa se sitten on näin tyhmälle sakille ihan oikein... - Anonyymi
Tästä se taas alkaa korona levitä hurjasti, Matkustajat tuovat sitä tänne etelästä. Miksi piti lopettaa rajoitukset ja sallia suuret yleisökokoontumiset, kun ei kerran niitä voi hallita?
- Anonyymi
Oman järjen käyttö on jokaiselle sallittua jopa velvollisuus. Kaikkea ja kaikessa ei tarvitse yhteiskunta holhota, hyvät ohjeet olemme saaneet joita jokainen on velvollinen noudattamaan.
Koronaa pidetään helvetillisenä vitsauksena, tavallinen kausiflunssa tappaa 500 - 1000 ihmistä vuodessa eikä siitä nouse älämölöä.
Korona on mielestäni vaan terästetty kausiflunssa ja uutuus joka pelottaa ihmisiä..- Anonyymi
Mutta säästyvät joensuulaiset lestibaalien mölysaasteelta.
- Anonyymi
Käypä kattomassa linnunlahella, vehkalahella, aavarannalla. Lihaa on lihan vieressä ja järvessäkin olo varmaan kuin lihasoppakattilassa uisi... Ite etin salolampia jos uimassa tarttee käydä.
- Anonyymi
Mutta kun kaikille ei sitä omaa järkeä ole kovinkaan paljon tai edes riittävästi jaettu.
- Anonyymi
Nyt tosiaan tarvittaisiin yhteiskunnan holhousta mutta siitä ei enää ole siihen.Typeryys on voittanut järjen puolueissa jotka eivät uskalla tehdä ongelmalle mitään.Turismin avaaminen vie tilanteen alkupisteeseen ikäänkuin koronaan sairastuminen olisi hauskaa.
- Anonyymi
Juuri noin!!!!!!!!!
- Anonyymi
Aion pysytellä loitommalla
- Anonyymi
Ei yksi pääsky kesää tee - eikä kaksi varmennettua koronatartuntaa toista aaltoa. Nämä todetut tartuntatapaukset liittyvät matkailuun ja heidän kontaktit jäljitetty.
Toinen aalto ei välttämättä tule. Sehän on meistä ja meidän omasta käyttäytymisestä kiinni. Pysytään valppaina, ollaan varovaisia, noudatetaan viranomaisten ohjeita, pidetään turvavälit ja huolehditaan käsihygienista. Nujerretaan yhdessä tämä pirulainen. Hyvää juhannusta kaikille ☀️- Anonyymi
"Pysytään valppaina, ollaan varovaisia, noudatetaan viranomaisten ohjeita, pidetään turvavälit ja huolehditaan käsihygienista. Nujerretaan yhdessä tämä pirulainen."
Siltähän tuo vaikuttaa kun uimarantoja ja terasseja katsoo. Jos tuollaisissa tungoksissa jollakin korona on, niin silloin se on kohta kaikilla. - Anonyymi
Peset siis kätesi koko asiasta? Jotkut selviävät helpolla ongelmista toiset kuolevat.
- Anonyymi
Onko tietoa, missä kunnassa nuo tartunnat ovat.
- Anonyymi
Kohta on kolme koronaa, kunhan käyn pelin varastosta.
- Anonyymi
Eteläsuomen koronapesistä tulee taas junanviemät tänne kesälomilleen. Kyllä on syksyllä koronaa susirajallakin, mistä vetoa?
- Anonyymi
Höpö höpö.Ettekö ole laittaneet merkille että tänne on tullut bussilastillinen äskettäin..vieraan maan kansalaisia joista ei ole ilmoitettu paikallisille..Osa ihmettelee mihin on saapunut ja näkyi Lidlin pihassa bussikin tänään.. Nykyään eivät kerro pakolaisstatuksista julkisuudessa..So?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö.Ettekö ole laittaneet merkille että tänne on tullut bussilastillinen äskettäin..vieraan maan kansalaisia joista ei ole ilmoitettu paikallisille..Osa ihmettelee mihin on saapunut ja näkyi Lidlin pihassa bussikin tänään.. Nykyään eivät kerro pakolaisstatuksista julkisuudessa..So?
Kiittäkää joensuulaiset siitäkin oman paikkakunnan vihreää ministeriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö.Ettekö ole laittaneet merkille että tänne on tullut bussilastillinen äskettäin..vieraan maan kansalaisia joista ei ole ilmoitettu paikallisille..Osa ihmettelee mihin on saapunut ja näkyi Lidlin pihassa bussikin tänään.. Nykyään eivät kerro pakolaisstatuksista julkisuudessa..So?
Ei ole höpöhöpöä. Kyllä suomen pahimmalta korona-alueelta uudeltamaalta vaan tulee pohjois-karjalaankin juhannusta ja kesälomaansa viettämään yhteenlaskettuna aika monta bussilastillista ihmisiä ja takuulla tulee myös koronaa.
Nämä lomalaiset sitten notkuu täpötäysillä uimarannoilla ja terasseilla ja muissa tapahtumissa niin sen tietää kuinka siinä käy.
Tuntuu että hallituskin purki rajoitteet ihan sen takia että ministerit ja kansanedustajat saavat itse vapaasti ja kansan paheksumatta viettää lyhyttä vaatimatonta kesälomaansa ja mökkeillä rauhassa.
No, syksyllä on sitten itkun, katumuksen ja selittelyn aika. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiittäkää joensuulaiset siitäkin oman paikkakunnan vihreää ministeriä.
Ja vaalirahoittajia jotka tekevät rahaa turismilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1345432Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313892No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452490Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv392067- 241833
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv251739- 411660
- 511621
- 301574
- 401536