Ihan täyttä asiaa:
"Vaikka esitys ruotsinkielen (ja suomenkielen) pakollisen opiskelun poistamisesta kaatuukin huomenna äänestyksessä, on minusta selvää, että on vain ajan kysymys, milloin pakkoruotsi Suomesta poistuu. Niin kielteisiä ovat nousevan nuorison asenteet sitä kohtaan. Uusi poliitikkosukupolvi tulee jossain vaiheessa pakkoruotsin poistamaan.
RKP:n edustajat ovat täällä puhuneet pakkoruotsista ikään kuin ruotsin opiskeleminen loppuisi kokonaan, ellei se olisi kaikille pakollista. Moni alan ihminen sanoo, että ruotsinkielen taito maassa paranisi, jos opetukseen osallistuisivat vain ne, jotka tekevät sen omasta halustaan.
Miksi muuten kukaan ei ole tehnyt kyselytutkimusta siitä, kuinka paljon ruotsia peruskoulussa opiskelleet ovat katsoneet tästä kielitaidostaan hyötyneensä ja kuinka usein he ruotsia puhuvat, lukevat tai kuuntelevat. Tulisi jotain kättä pidempää tähänkin väittelyyn.
Ruotsinkielisiin palveluihin tarvitaan ruotsintaitoisia. On todella kustannustehoton asia, että tämän takia jokaisen suomalaisen pitäisi käyttää puoli vuotta elämästään ruotsin opiskeluun. Viisikymmentä vuotta sitten vain oppikoulussa opiskeltiin ruotsia. Ei se tarkoittanut, ettei ruotsinkielellä olisi palveluja saanut.
Eikä se pakkoruotsi kuitenkaan riitä niihin palveluihin. Muutama vuosi sitten oli esillä hanke, jossa kokkolalaiset olisivat joutuneet hakemaan joitain palvelujaan Vaasan sijasta Oulusta. Tämä ei kelvannut, koska Oulussa ei kuulemma osata ruotsia.
Oppilaan lukujärjestykseen mahtuu vain tietty määrä tunteja. Ruotsin opiskelu on suoraan pois muista opinnoista. Tätä ei voi kiistää mitenkään.
-------------------------------------
Vaikea on rkp:läisten kiistää Soininvaaran argumentteja.
Mitä Osmo Soininvaara kirjoitti pakkoruotsista 2015?
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Ruotsinkielisiin palveluihin tarvitaan ruotsintaitoisia. On todella kustannustehoton asia, että tämän takia jokaisen suomalaisen pitäisi käyttää puoli vuotta elämästään ruotsin opiskeluun. "
Näin! - Anonyymi
Kyllä oli asiallinen ja hyvä mielipide , mutta kuoliaaksi vaiettu . Uskalsiko Soininvaarakaan eduskunnassa ollessaan kertoa tuon kantansa ja vaatia tämän vääryyden oikaisemista ?
Taistelu virkamiesruotsia vastaan tuntuu toivottomalta , mutta täytyy yrittää äänestämällä saada valtaan sellaiset päättäjät jotka tämän vääryyden uskaltavat oikaista . "Ruotsinkielisiin palveluihin tarvitaan ruotsintaitoisia. On todella kustannustehoton asia, että tämän takia jokaisen suomalaisen pitäisi käyttää puoli vuotta elämästään ruotsin opiskeluun. "
Jostain syystä hurrit eivät itse kykene palvelemaan itse itseään.
Taas uhriudutaan ja vingutaan hja hypitään tasajalkaa :-)))))- Anonyymi
Pienet vähemmistöt hoitavat aina itse omat kielipalvelunsa.
Anonyymi kirjoitti:
Pienet vähemmistöt hoitavat aina itse omat kielipalvelunsa.
Muttakun hurrit ovat SUUUUUUUURI vähemmistö.
Heitä on jopa 1:19 :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pienet vähemmistöt hoitavat aina itse omat kielipalvelunsa.
Niin on muualla, Sveitsin liittovaltiossakin, jonka kantoneissa puhutaan neljää kieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin on muualla, Sveitsin liittovaltiossakin, jonka kantoneissa puhutaan neljää kieltä.
Kyllä, vähemmistöt hoitavat omansa eivätkä vaadi enemmistöltä palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668122Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672359Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342337- 1471897
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi291451Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201283Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511261Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.79997Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65869Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7822