Tätä palstaa lukiessa on tullut mieleen muutama kysymys:
1) Miksi pitää olla vasuri ollakseen persujen kanssa eri mieltä?
2) Tai Vihreän liikkeen jäsen?
3) Tai mystinen silakka?
Onko tämä joku ihmeellinen poliittinen dogmi?
Ja onko kellekään persulle tullut mieleen että se, että heille naureskellaan on ihan puolueen omaa syytä? On jotenkin vaikea ottaa vakavasti puoluetta jonka jäsenet sekoilevat mitä sattuu, ja sitten puoluejohto jauhaa aina samat vanhat selitykset.
Tämän kun tietää ainakin Halla-aho, joka on kritisoinut oman puolueensa jäseniä juurikin tästä jatkuvasta sekoilusta. Ei ole siis mystisten "antipersujen" tai "persunvihaajien" syytä että persujen julkisuuskuva on mitä on, vaan ihan puolueenne omien jäsenten. Se että voi sanoa jotain, ei välttämättä tarkoita että se kannattaisi sanoa on aika hyvä ohje. Silloin asiasisältö ei jää skandaalien jalkoihin ja sanoja näyttää edes auttavasti syyntakeiselta.
Kysymyksiä persuille
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hitlerin tavoin täytyy hokea jotain keksittyä vihollista. Eihän kukaan järkevä noita ota tosissaan, vaan ne on tarkoitettu tyhmien kannattajien persu-uskon vahvistamiseksi.
- Anonyymi
Persuissa on tosiaan jotain kultinomaista
- Anonyymi
Noh noh, poika :D Kyllähän sinä venäläismielisenä äärivasemmistolaisena tiedät, miten toteutetaan poliitikassa "mainilan laukaukset".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noh noh, poika :D Kyllähän sinä venäläismielisenä äärivasemmistolaisena tiedät, miten toteutetaan poliitikassa "mainilan laukaukset".
Sielkäkö persut tavan kopioikin, eikä Hitleriltä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noh noh, poika :D Kyllähän sinä venäläismielisenä äärivasemmistolaisena tiedät, miten toteutetaan poliitikassa "mainilan laukaukset".
Mutta eikös venäjää johda oikeistopuolue?
- Anonyymi
Mikä on persujen ideologia, kaikkihan tietää vasemmistoliittojen.Tämän kevään tilanne on osoittanut että hallitus on ajannut oikeanlaista politiikkaa, joka koskee meitä suomalaisia.Silti persut...........
- Anonyymi
Jos persut eivät löydä tappelupukaria muualta, tappelevat keskenään.
Kun persu lyö toiselta silmän mustaksi, perinteinen selitys on: kaaduin portaissa. - Anonyymi
Mitä oikeanlaista politiikkaa hallitus on ajanut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos persut eivät löydä tappelupukaria muualta, tappelevat keskenään.
Kun persu lyö toiselta silmän mustaksi, perinteinen selitys on: kaaduin portaissa.Persut eivät etsi tappelupukareita. Persut yrittää sietää niitä. Siinä on iso ero, mitä sinä tappelupukari et vain ymmärrä.
- Anonyymi
Ei meille persuille ole pääasia se, mitä aatetta tai aktivistiryhmää edustat. Kysehän on tietenkin KÄYTTÄYTYMISESTÄ, jolla on merkitystä. Me vain vastaamme siihen vihamieliseen ja äärimieliseen hyökkäykseen, joka lähti vasemmalta puolelta vuosia sitten. Ei se todellisuus muutu, vaikka yrittää kikkailla sanoilla, mielikuvilla ja loitsuilla, eikä projisoimalla omia ongelmia persujen niskoille.
- Anonyymi
Niin, taas onnistuit näyttämään sen, etteivät persut kykene kantamaan vastuuta omista tekemisistään. Jos vaikka olisitte jättäneet esimerkiksi keskitysleireillä uhkailut väliin, saattaisi olla palautekin miellyttävämpää. Metsä kun tunnetusti vastaa siten kuin sinne huudetaan:
Perussuomalainen varavaltuutettu uhkaili Auschwitzilla
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Perussuomalainen-varavaltuutettu-uhkaili-Auschwitzilla/606378
- Anonyymi
PS-palstalla on sittenkin näköjään palstakohtainen kyttä kyttäämässä kommentteja, vaikka väittivät ettei ole. Asialliset kommentit häviää sekunneissa.
- Anonyymi
Persuista pitää pysyä kaukana. Jos ne kysyy jotain, ei kannata vastata.
Toivokaamme että virkavalta pitää persut kurissa.- Anonyymi
Persuvihaajista pitää pysyä kaukana. Jos ne kitisee jotain, ei kannata vastata.
Toivokaamme että virkavalta pitää persuvihaajat kurissa.
- Anonyymi
Persuvihaajan kutsumista eläimeksi olisi loukkaus eläimiä kohtaan.
- Anonyymi
Asia on harvinaisen selvä. Koska me persut edustamme järkevyyttä ja oikeaa tietä, ovat muut puolueet saastaa riippumatta siitä miten niitä kulloinkin nimitetään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665341- 644536
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1214310- 513730
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463714Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo723034Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv522884- 272821
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626