haku voi olla näin älyttömän surkea??? Yksi kirjain väärässä paikassa ja 0 tulosta. Usein myös antaa ihan mitä sattuu (random tv-jaksoja) jostain kuuluisasta leffasta. Pystyisin itsekin tekemään paremman.
Miten hemmetissä maailman suurimman elokuvatietokannan
12
152
Vastaukset
- Anonyymi
Tee se. Huomaat ettei sinulla ole riittävästi dataa jota on vain Googlella.
- Anonyymi
Kuvitellaan että yrität hakea "Pekka Puupää" elokuvia, kirjoita "Pekka" ja odota hetki, pudotusvalikko avautuu hakukentän alle, tarjotakseen vaihtoehtoja jo kirjoittamallesi nimelle.
- Anonyymi
Kannattaa opetella kirjoittamaan. Eikö koulussasi opetettu?
- Anonyymi
Mitäs oot julkaissu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs oot julkaissu?
Oikeakielisesti kysymyksesi kuuluisi: "Mitä olet julkaissut?"
- Anonyymi
IMDB on muutenkin perseestä. Olen varmaan 10 vuotta ihmetellyt, miten expandable tabit (director, actor...) unohtavat tilansa heti, kun palaa sivulle. Ei varmaan kovin iso tekninen haaste tehdä niin, että ne pysyvät auki.
IMDB motto: UX is overrated. Minä käytän aina Googlen hakua IMDb:n sijaan, esim "imdb pekka pupää" - ja Google heti korjaa haun oikein ja näyttää halutut IMDb linkit.
- Anonyymi
Ei haut wikipediassakan toimi. Käytännössä kaikki toimivat haut tehdään aina googlen avulla valitulta sivustolta.
Kirjoitusvirheiden tunnistaminen ja niiden oikea korjaaminen on yllättävän vaikeaa. Monien suosittujen palvelujen haut ovat usein surkeita sen takia että älykkäämpi haku vaatisi enemmän tehoa, mikä maksaa enemmän, ja palvelut eivät ole kiinnostuneita maksamaan paremmasta hausta kun se ei ole niiden ykkösprioriteetti.
Google on poikkeus koska Googlen ykkösprioriteetti on nimenomaan haku.- Anonyymi
Kaipa Googlella on paljokin "prioriteetteja" sen selaimen hakukoneen lisäksi.
Anonyymi kirjoitti:
Kaipa Googlella on paljokin "prioriteetteja" sen selaimen hakukoneen lisäksi.
Googlella(kin) ykkösprioriteetti on rahan hankkiminen, mutta koska Googlen ykköstuote ja lippulaiva on Haku, niin siihen on investoitu käsittämättömiä summia ja valtavasti yrityksen resursseja.
Kyllähän panostuksen pitää jossain näkyäkin.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Googlella(kin) ykkösprioriteetti on rahan hankkiminen, mutta koska Googlen ykköstuote ja lippulaiva on Haku, niin siihen on investoitu käsittämättömiä summia ja valtavasti yrityksen resursseja.
Kyllähän panostuksen pitää jossain näkyäkin.Kuka käsittää minkäkin kokoisia summia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173073Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572758Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352162Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.8975Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas66933Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11878Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77870