Tämä näkyy selvästi tori.fi sivustolla.Sielä jos laitat myyntiin tavaraa,niin alkaa tulla ikäviä/halventavia kommenntteja tavaran hinnasta,laadusta...Ilmoitustasi jopa sama henkilö katsoo useita kertoja sadakseen näin kuvaa,että monet ovat kiinnostuneet tavarasta. Kun olet laittanut ilmoituksen,niin kahdessa sekunnissa kävijä ja nämä ovat juuri näitä ammatti-kyttääjiä.Heitä luultavasti ärsyttää jotenkin tavara,hinta....Ovat kateellisia.
Sitten nämä ammattilaiset kirpputoreilla.Tavaroita hypistellään,siirrellään paikasta toiseen,varastetaan.Kerran seurasin Tampereella miestä,jota ärsytti lapsen auton hinta,seuraavana päivänä vei renkaat autosta.Tai naista,joka kävi joka päivä ja siirteli tavaraa hyllystä hyllyyn.Ei tajunnut,että istuin kahvilassa kameran kanssa.
Malmilla kirppis,jossa ensimmäisen kerran myin 25v. sitten ja silloin lähti tavaraa rosvojen mukaan.Kirppis vain selitteli ettei voi mitään.Näytti olevan valvontakamerat,ei kai toimineet.
Ajattelin,että homma muuttunut ja laitoin 25vuoden jälkeen uudelleen myyntiin.Ei ollut.Vaikka tuotteessa hälytys,voro oli keksinyt irroittaa sen.Tässä tapauksessa ällistyttävin juttu oli se,että varas tunnettiin paikassa ja hänestä valitettu usein.Sielä voro sai kuitenkin huseerata. Arvaatte varmaan ettei tähän paikkaan enää luottoa.
AMMATTIMYYJÄT ON PAHIMPIA
3
207
Vastaukset
- Anonyymi
Jobbarit on ahneena haluamassa ilmaiseksi tavaraa.Pöytävuokrausta en enää tee kun tavaraa katoaa ja ilmestyy myöhemmin jobbareitten pöytään myyntiin tai sitten myyjä työntekijän pöytään.Näin Lahdessa.Kirppareilta ei kannata vuokrata pöytiä.
- Anonyymi
Minä ainakin olen tyytyväinen, jos joku ostaa minulta tavaraa. Aivan sama ostaako tarpeeseen vai myyntiin. Olen saanut sen hinnan, jonka olen lappuun laittanut, niinkuin tarkoitus oli.
Kateellisuus on kyllä kamala tauti. Yllättävän moni näkee vaivaa muiden tekemisistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä ainakin olen tyytyväinen, jos joku ostaa minulta tavaraa. Aivan sama ostaako tarpeeseen vai myyntiin. Olen saanut sen hinnan, jonka olen lappuun laittanut, niinkuin tarkoitus oli.
Kateellisuus on kyllä kamala tauti. Yllättävän moni näkee vaivaa muiden tekemisistä.Entäs kun ne ei oo valmiita maksaa sitä hintaa mitä pyydetään.On nähty Kirkkisellä miten joku jobbari raivosi että ei maksa pyydettyä hintaa.Kassa akat pelkäs sitä huutajaa ja haki sit ne astiat hinnotelleen myyjän paikalle.Se myyjä sano et hinta ei tipu ja heitti ulos sen huutajan.Vähän myöhemmin yks nainen tuli ja osti ne Arabian astiat sillä hinnalla mitä pyydettiin.Toi jobbari oli vielä seuraavana päivänä käyny huutaa kun ne astiat olikin menny.Niin että ymmärrän kun ei ihmiset tykkää jobbareista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714225Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152684Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242317Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112253Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1082178Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072143Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6061931MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673