Vaihteistoöljyä tihkuu, mikä avuksi?

Anonyymi

Vanha 50 hp sisämoottori akselivedolla näyttää tihkuttavan vaihtoöljyä merkittävissä määrin uppoumarunkoisessa veneessä. Kun yritän tarkkailla mistä sitä tihkuu niin mitään vuotoa ei näy, mutta vähääkään pidemmässä ajossa sitä aina ilmaantuu alla olevaan laariin. Merikytkin on sen verran ahtaassa paikassa, että sen näkee lähes vain päältä päin.

Koneen irtiotto ei tule ennen lomareissua kysymykseen. Merikytkimessä lukee ATF-A oil only. Olen käyttänyt Mobil ATF 220:sta, joka on mielestäni aika juoksevaa kamaa.

Onko näkemyksiä jostain paksummasta öljystä joka saattaisi tyrehdyttää vuodon?
Tai onko kokemuksia öljyvuodon estoaineista? onko kokeilemisen arvoista?

Vinkkejä ja näkemyksiä otetaan kiitollisuudella vastaan.

7

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla oli aikoinaan Volvo Penta 2000 sarjan moottori, joka erään kauden alussa tiputti pari päivää vaihteiston peräpään stefasta öljyä.
      Ilmeisesti se stefa oli talven aikana kovettunut jäykäksi. Kolmen päivän ajon jälkeen vuoto loppui.
      Siinä laatikossa Volvo määräsi käytettävän samaa öljyä kuin koneessa (15W-40) mineraaliöljyä.
      Mielenkiintoista siinä oli se että tuo vuoto ei palannut koskaan minun aikana takaisin.
      Masaesbosta

    • Anonyymi

      Yleensä vuodoilla ei ole tapana parantua itsekseen, vaikka masa toisin todisti. Se oli varmaan se poikkeus.

      Vuoto johtuu, jos on onnea, huonosta tiivisteestä. Jos ei ole onnea, niin huonosta laakerista, joka rikkoo uudenkin tiivisteen.

      Meidän oloissa ei yleenä skannata käyttää sitä tankeinta öljyä koska lämpötila ei ole sama kuin tropiikissa, johon ne on tarkoitettu. ATF-öljyjä on kuitenkin erilaisia. Kannattaisi ehkä tarkistaa onko vaihtoehtona joku toinen ehiukan tankeampi öljy tälle kaudelle. Se voi käydä ensiavuksi.

    • Anonyymi

      Öljylaadulla ei vuodon kannalta ole merkitystä, "paksu" öljy tulee yhtälailla kuin "ohutkin" öljy. Tiiviste remppa ja tuossa ed.mainittu laakerien tark edessä. Tiiviste on saattanut hioa itselleen uran joka voi vaatia osan vaihdon tai hionnan tai jos mahdollista asentaa uuden tiivisteen hieman eri paikkaan.
      Itsellä autopuolelta hyviä kokemuksia ns. öljyvuodon korjaus aineista. Paljon ajetun auton hammastangon/ohjaustehostimen vuoto tyrehtyi lähes tyystin. Samoin moottorin kampiakselin öljyvuodon sai loppumaan, olleet tätä kirjoittaessa n. vuoden käytössä.
      Ameriikasta asti tilattiin. Muistaakseni 14$ puteli..

      • Anonyymi

        Öljyn laadulla on merkitystä varsinkin vanhoissa koneissa. Mineraaliöljy pysyy sisällä monissa vehkeissä, mistä täyssynteettinen häipyy.

        Öljyvuodon korjausaine ei ole sen sijaa toimi korkeassa paineessa eikä pyörivällä akselilla. Sillä voi tilapäisesti tukkia tasotiivisteen vuodon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Öljyn laadulla on merkitystä varsinkin vanhoissa koneissa. Mineraaliöljy pysyy sisällä monissa vehkeissä, mistä täyssynteettinen häipyy.

        Öljyvuodon korjausaine ei ole sen sijaa toimi korkeassa paineessa eikä pyörivällä akselilla. Sillä voi tilapäisesti tukkia tasotiivisteen vuodon.

        Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. Eikös siellä tehostimessakin aikamoiset paineet ole?
        Öljyn sisälläpysymisessä tarkoitin nimenomaan tiivistevuotoja, täyssynteettiset tulee pakoputkesta pihalle.

        https://www.jarviseudunvaraosa.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Kemikaalit/Öljyt/Öljyjen_lisäaineet/AT-205_RE-SEAL_Öljyvuotojen_paikka-aine&naytasivu=2658&id=&saitti=jarviseudunvaraosa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. Eikös siellä tehostimessakin aikamoiset paineet ole?
        Öljyn sisälläpysymisessä tarkoitin nimenomaan tiivistevuotoja, täyssynteettiset tulee pakoputkesta pihalle.

        https://www.jarviseudunvaraosa.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Kemikaalit/Öljyt/Öljyjen_lisäaineet/AT-205_RE-SEAL_Öljyvuotojen_paikka-aine&naytasivu=2658&id=&saitti=jarviseudunvaraosa

        "Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. "

        Korjaukseen vaikuttaa myös paljon se, onko kyse kuluneesta tiivisteestä (esim. huulitiiviste) vai pelkästään kovettuneesta tiivisteen kumista. Ja onko kyseessä edes kumitiiviste - vai onko huopatiiviste? Ei se aina ole kumia se akselin tiiviste.


    • Anonyymi

      Merivaihteen saa kyllä irti ilman koneen irroitusta. Jos on vain työskentelytilaa. Ei ole kovin iso jobi. Vaihdoin kerran vetolevyn (vähän sama kuin auton kytkin) ja siinä vaihteisto piti irroittaa. Koko vaihtoprojektiin meni aikaa vain muutama tunti eli illan aikana sain tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe