Vaihteistoöljyä tihkuu, mikä avuksi?

Anonyymi

Vanha 50 hp sisämoottori akselivedolla näyttää tihkuttavan vaihtoöljyä merkittävissä määrin uppoumarunkoisessa veneessä. Kun yritän tarkkailla mistä sitä tihkuu niin mitään vuotoa ei näy, mutta vähääkään pidemmässä ajossa sitä aina ilmaantuu alla olevaan laariin. Merikytkin on sen verran ahtaassa paikassa, että sen näkee lähes vain päältä päin.

Koneen irtiotto ei tule ennen lomareissua kysymykseen. Merikytkimessä lukee ATF-A oil only. Olen käyttänyt Mobil ATF 220:sta, joka on mielestäni aika juoksevaa kamaa.

Onko näkemyksiä jostain paksummasta öljystä joka saattaisi tyrehdyttää vuodon?
Tai onko kokemuksia öljyvuodon estoaineista? onko kokeilemisen arvoista?

Vinkkejä ja näkemyksiä otetaan kiitollisuudella vastaan.

7

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla oli aikoinaan Volvo Penta 2000 sarjan moottori, joka erään kauden alussa tiputti pari päivää vaihteiston peräpään stefasta öljyä.
      Ilmeisesti se stefa oli talven aikana kovettunut jäykäksi. Kolmen päivän ajon jälkeen vuoto loppui.
      Siinä laatikossa Volvo määräsi käytettävän samaa öljyä kuin koneessa (15W-40) mineraaliöljyä.
      Mielenkiintoista siinä oli se että tuo vuoto ei palannut koskaan minun aikana takaisin.
      Masaesbosta

    • Anonyymi

      Yleensä vuodoilla ei ole tapana parantua itsekseen, vaikka masa toisin todisti. Se oli varmaan se poikkeus.

      Vuoto johtuu, jos on onnea, huonosta tiivisteestä. Jos ei ole onnea, niin huonosta laakerista, joka rikkoo uudenkin tiivisteen.

      Meidän oloissa ei yleenä skannata käyttää sitä tankeinta öljyä koska lämpötila ei ole sama kuin tropiikissa, johon ne on tarkoitettu. ATF-öljyjä on kuitenkin erilaisia. Kannattaisi ehkä tarkistaa onko vaihtoehtona joku toinen ehiukan tankeampi öljy tälle kaudelle. Se voi käydä ensiavuksi.

    • Anonyymi

      Öljylaadulla ei vuodon kannalta ole merkitystä, "paksu" öljy tulee yhtälailla kuin "ohutkin" öljy. Tiiviste remppa ja tuossa ed.mainittu laakerien tark edessä. Tiiviste on saattanut hioa itselleen uran joka voi vaatia osan vaihdon tai hionnan tai jos mahdollista asentaa uuden tiivisteen hieman eri paikkaan.
      Itsellä autopuolelta hyviä kokemuksia ns. öljyvuodon korjaus aineista. Paljon ajetun auton hammastangon/ohjaustehostimen vuoto tyrehtyi lähes tyystin. Samoin moottorin kampiakselin öljyvuodon sai loppumaan, olleet tätä kirjoittaessa n. vuoden käytössä.
      Ameriikasta asti tilattiin. Muistaakseni 14$ puteli..

      • Anonyymi

        Öljyn laadulla on merkitystä varsinkin vanhoissa koneissa. Mineraaliöljy pysyy sisällä monissa vehkeissä, mistä täyssynteettinen häipyy.

        Öljyvuodon korjausaine ei ole sen sijaa toimi korkeassa paineessa eikä pyörivällä akselilla. Sillä voi tilapäisesti tukkia tasotiivisteen vuodon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Öljyn laadulla on merkitystä varsinkin vanhoissa koneissa. Mineraaliöljy pysyy sisällä monissa vehkeissä, mistä täyssynteettinen häipyy.

        Öljyvuodon korjausaine ei ole sen sijaa toimi korkeassa paineessa eikä pyörivällä akselilla. Sillä voi tilapäisesti tukkia tasotiivisteen vuodon.

        Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. Eikös siellä tehostimessakin aikamoiset paineet ole?
        Öljyn sisälläpysymisessä tarkoitin nimenomaan tiivistevuotoja, täyssynteettiset tulee pakoputkesta pihalle.

        https://www.jarviseudunvaraosa.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Kemikaalit/Öljyt/Öljyjen_lisäaineet/AT-205_RE-SEAL_Öljyvuotojen_paikka-aine&naytasivu=2658&id=&saitti=jarviseudunvaraosa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. Eikös siellä tehostimessakin aikamoiset paineet ole?
        Öljyn sisälläpysymisessä tarkoitin nimenomaan tiivistevuotoja, täyssynteettiset tulee pakoputkesta pihalle.

        https://www.jarviseudunvaraosa.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Kemikaalit/Öljyt/Öljyjen_lisäaineet/AT-205_RE-SEAL_Öljyvuotojen_paikka-aine&naytasivu=2658&id=&saitti=jarviseudunvaraosa

        "Tuommosella "korjattiin" ohjaustehostimen ja hammastangon vuodot. "

        Korjaukseen vaikuttaa myös paljon se, onko kyse kuluneesta tiivisteestä (esim. huulitiiviste) vai pelkästään kovettuneesta tiivisteen kumista. Ja onko kyseessä edes kumitiiviste - vai onko huopatiiviste? Ei se aina ole kumia se akselin tiiviste.


    • Anonyymi

      Merivaihteen saa kyllä irti ilman koneen irroitusta. Jos on vain työskentelytilaa. Ei ole kovin iso jobi. Vaihdoin kerran vetolevyn (vähän sama kuin auton kytkin) ja siinä vaihteisto piti irroittaa. Koko vaihtoprojektiin meni aikaa vain muutama tunti eli illan aikana sain tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5762
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4344
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3237
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2941
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1549
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1259
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      230
      1202
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe