Jo oli taas yksi labradorinoutajan noutaja lähtenyt pihasta omin luvin. Minulla on ollut pian 50 vuotta erillaisia koiria eikä niistä ekaa pystykorva sekoitusta (kouluttamaton)) lukuun-ottamatta kukaan poistu pihalta, vaikka piha on aitaamaton. Ei edes juoksunarttujen vuoksi. Koira tulee opettaa niin, että se viihtyy lähelläsi. Ettei mikään ole koskaan niin ihanaa, kuin olla luonasi. Toki nämä lenkillä innostuu juoksunartuista, mutta ei pihalta yksin niidenkään vuoksi lähde. Ja kyllä, ovat olleet yksin pihalla vartioimatta. Usein karkulaine on labradorinoutajan (miksiköhän?) Tai metsästysrotuinen.
Koirat omilla teillään
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika alkaa koko maassa sunnuntaina 1. maaliskuuta. Lain mukaan koirat on pidettävä kytkettyinä maaliskuun alusta aina elokuun 19. päivään asti. Näin taataan rauha luonnoneläimille pesiä ja kasvattaa poikasia.
Järjestyslaissa on oma pykälänsä koirakurista. Lain mukaan koira on pidettävä aina kytkettynä taajamassa. Koiran vapaana pitäminen on sallittua ainoastaan koirapuistoissa, koirien harjoituspaikoissa ja suljetuilla piha-alueilla. Koiran tulee näissäkin paikoissa olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa. On myös pidettävä huolta siitä, että koiran uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.
Järjestyslaissa määrätään myös, että koiraa ei saa päästää kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle. Koiraa ei saa viedä yleiselle uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille tai yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle. Poikkeuksena ovat sellaiset hiihtoladut, jotka on merkitty koiraladuiksi.
Hyvä koiranomistaja tuntee koiraetiketin ja noudattaa sitä, jotta koiran kohtaamiset niin lajitovereiden, muiden eläinten kuin ihmistenkin kanssa sujuvat mahdollisimman sujuvasti.
Yksinkertaisia asioita jotka eivät mene kaikille koiranomistajille jakeluun..
olisiko hyvä idea jos koirien omistajat joutuisivat käymään jonkun koulutuksen ja siitä saisi lupakortin?
Riittää kun omaksuu lain vaatimukset koiranpitoon liittyen. Kiinnipitoaikaan koira pysyy kiinni ellei ole muutaman metrin etäisyydellä omistajastaan.
Koulutus on yhtä tyhjän kanssa ellei haluja noudattaa oppimaansa, sama kuin varkaalle sanoo älä varasta..
Koirat vaan pois näiltä vuosiksi että oppisivat pitämään huolta paremmin!
viranomaiset ampumaan irtokoirat ja jokainen saa ottaa omakseen jos löytää tämmöisen satelliitin vapaana
Onko esim. valjaissa olevan narulla omistajaansa kytketyn muunlajisen eläimen omistaja vastuussa, mikäli irrallaan kylläkin omistajansa mukana kulkeva koira jotain tälle pienemmälle lemmikkieläimelle tekee, ulkoillessa. Tilanne tuli viime viikon loppupuoleen, en saanut edes anteeksipyyntöä koiranomistajalta, eikä kytkenyt koiraa. Onneksi ei ehtinyt käydä mitään pahaa, läheltä piti- tietenkin siirryin väliin ja toivon, että koirien omistajat ymmärtäisivät, että muillakin voi olla toisenlaisia lemmikkieläimiä, joita niitäkin on ulkoilutettava sekä sielun että fysiikan vuoksi. Mitä lemmikkeineni voin itse tehdä, ettei tilanne toistu? Mietin sitäkin että olisin ilmoittanut jonnekin, mikäli olisi vauvan koppa ollut siinä.
On irtokoiria enenkin otettu pois jälkikäteen ja omistajalle joka ei kytke koiraansa kiinni laitettu eläintenpitokielto päälle vuosiksi välinpitämättömyydestä. Luulisi täällä kirjoitama epäkohta jo riittävän pelokkeena miten sitten käy kun toistuu tapahtumat ja ilmoitukset lähtee eteenpäin.
Onko muunlajista eläintä lupa pitää narussa valjaisiin kytkettynä?
T: Koirille Äänioikeus