Kuinkahan pitkän sairasloman terveyskeskuslääkäri yleensä antaa masennukseen? Ja ohjataanko sieltä sitten heti psykiatrille/psykologille?
Masennus & sairasloma
Onneton tyttö82
61448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulle määräsivät ensin viikon ja sitten perään kaksi.. Nyt saan nuorisopsykiatrian polilta sitten pidemmän sairausloman. Varmaan, jos on pitkästä lomasta kyse, ohjaavat jatkohoitoon.
on mulla sellainen että ekaksi tuputetaan masennuslääkkeitä. En halunnut niitä ja pääsin jonoon psykologille. Ajan sain kolmen viikon päähän. Mulla masennus johtuu ennen kaikkea työstä, mutta lääkäri ei edes ehdottanut sairaslomaa mulle, enkä tiedä oisko se auttanutkaan. En tiedä miten sun tilanteessa loma auttaa, mutta jos et jaksa mennä töihin niin pitäähän sun saada kerätä voimia. Jotenkin kumminkin tuntuu että ne masennuksen syyt pitäis selvittää, jos ei vapaa töistä auta niin rohkeasti terapeutille vaan. Voimia!
Tapaukset jotka tiedän:
siinä vaiheessa kun lääkärin diagnoosi on todella masennus eikä vain väsymys tai päänsärky tai selkäsärky niin ensin tulee viikko-kaksi sairaslomaa ja sen jälkeen suunnilleen kuukausi jos masennus jatkuu. Yleensä ei heti ohjata psykologille vaan odotellaan vähän aikaa. Kunnallisiin psukologipalveluihin on jonoa. Jos itse haluaa maksaa niin yksityiselle psykiatrille voi päästä nopeastikin, riippuu ihan paikkakunnasta.
Itse sain diagnoosiksi lievä masennus ja kolme viikkoa sairaslomaa.Puheeksi jäi että koetan kerätä voimia ja tulla takaisin jos ei helpota.
Nyt tämä aika alkaa mennä umpeen ja uusi lääkäriaika varattu-
saa nähdä mitä sanotaan. Työkuntoon en päässyt,
ei kolme viikkoa auttanut kun on oikeasti masentunut siihen pisteeseen että paniikkihäiriön oireet alkoivat kummitella taas vahvasti,eikä uskalla hakea reseptilääkkeitä kun pelkää että pahan vaiheen tullessa ottaa ne kaikki..
voit saada lääkkeitä, jotka ei edes todella suurina annoksina vie henkeä mennessään. tarkastettu tieto.
Itse en saanut ensimmäisen masennukseni aikaan sairaslomaa, toki se ei olisi edes kannattanut, asuin vielä lapsuudenkotona jossa en saanut olla saikulla vaikka olisin ollu kuinka kipeä. Omituinen on isäni, kärsin itse lopuksi ahdistuskohtauksista jatkuvasti, tällöin sain sairaslomaa mutta en saanut pitää sitä vaan kouluun isä määräsi!! (olin vielä alaikäinen)
Nyt sitten kun masennus, joka jo välillä pareni uusi, sain ensin puolitoista kuukautta, sitten kaksi, ja taas nyt haluan puolivuotta putkeen, sillä en jaksa enää kelan pompottelua, eivät halua tehdä päätöstä kuntoutetaanko mua vai ei ja teen niille pattitilanteen, sillä nille ei jää kuin sairaseläke määräaikaisena tai nuoren kuntoutusraha vaihtoehdoiksi tuossa joulukuun alussa. Tosin masennukseeni vaikuttaa moni asia, olen monidiagnosoitu ja juuri diagnosoidaan uusinta jonka takia joudun leikkaukseen :S Paineet vaikuttavat oloon paljon samoin oma murehtiminen.
Kannattaa itse pyytää apua, ei tk-lääkärit mitään tee ellei välttämättä itse tiedä mikä on ja mitä haluaa - kokemusta on. Nykyinen uusin sairaus ei olisi päässyt näin vaikeaksi jos tk-lääkärit olisivat viitsineet hieman tutkia tai tehdä lähetteen gynelle eikä vain väittää lääkkeen sivuvaikutuksiksi. Ja itse väitin vastaan, ettei ole sivuvaikutuksia. Heh, eikä ole, diagnoosi sanoo muuta :P
Eli pidä puoles, älä jää kärsimään :) Kyllä tästä masennuksesta selvitään, itselläkin joka päivä on erilainen vaikka vaikea masennus taitaa olla mun nykydiagnoosi. Hyvinä päivinä kerätään voimia ja huonoina yritetään jaksaa eteenpäin, hyväkin päivä tulee kyllä :)