Maakunnat, joiden on tarkoitus aloittaa 2023, saavat sote -menoihin valtiolta yleiskatteellista rahaa. Siirtyvät sote-palvelujen ja pelastustoimen kustannukset ovat 19,05 miljardia euroa. Siirrettävät valtionosuudet ovat 6,45 miljardia euroa ja siirrettävät verotulot 12,66 miljardia euroa.
Maakuntavaltuustot päättävät itse mihin rahat käytetään. Arvioitu palvelutarpeen kasvu luvataan ottaa huomioon lähes täysimääräisesti. Kustannusten jälkikäteistarkistus tehdään koko maan tasolla.
Näin sote-uudistus etenee;
Hallitus lähetti lakiuudistuksen lausuntokierrokselle 15. kesäkuuta. Lausuntokierros kestää 25. syyskuuta saakka.
Hallitus antaa noin 1200-sivuisen lakiesityksen eduskunnalle joulukuussa.
Mikäli lakiesitys etenee eduskunnassa ilman viivytyksiä, niin maakuntavaalit järjestetään alkuvuonna 2022.
Sote -maakuntien valtuustot aloittaisivat toimintansa maaliskuussa 2022.
Maakunnat aloittaisivat 1.1.2023. Niiden tehtäviin kuuluisivat sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestäminen ja tuottaminen sekä pelastustoimen järjestäminen.
Palvelujen järjestämisestä vastaavat 21 sote -maakuntaa ja Helsinki.
Kunnilla on paras tieto siitä, kuinka alueen sote-palvelut tulisi hoitaa.
siinä vaiheessa, kun uusi maakunta rakentaa omaa palveluverkostoaan ja -järjestelmäänsä alueen kunnat voisivat keskustella ja sopia yhdessä sote-palveluiden järjestämismallista.
– Olisi hyvä, että luotettaisiin siihen, että alueilla on parempi tieto kuin keskushallinnolla.
Joissain tapauksissa joitain palveluja voitaisiin siirtää maakunnilta kunnille ja joissain päinvastoin.
Keskustan ajamat maakunnat tulee
5
<50
Vastaukset
>>Kunnilla on paras tieto siitä, kuinka alueen sote-palvelut tulisi hoitaa.
siinä vaiheessa, kun uusi maakunta rakentaa omaa palveluverkostoaan ja -järjestelmäänsä alueen kunnat voisivat keskustella ja sopia yhdessä sote-palveluiden järjestämismallista.<<
Tuostahan kokoomus haaveilee, mutta onneksi se jää vain haaveeksi, kun SDP:n, keskustan, vasemmistoliiton, vihreän liiton ja RKP:n punavihreä hallitus pistää sote-uudistuksen maaliin maakuntapohjalta.- Anonyymi
Lue: Kunnilla on paras tieto siitä...
Kyllä se paikallistuntemus on parempaa kuin kaupunkisissien. Oli sitten kokoomuslaisia tai muita.
- Anonyymi
Sipilän hallitukselle Rinteen kassa neuvottelevat (lue: kiristämät) hallitusohjelmat ovat ne kepulaiset maakuntahallinnon virkapaikat kuolevan puolueen jäsenille, jotka tulevat köydyttämään maamme.
- Anonyymi
Sote-maakuntiin ehdotettu kansalliskielilautakunnat ja saamen lautakunta.
Sote-maakunnista kahdeksan olisi kaksikielisiä, Pohjanmaalla enemmistökieli ruotsi ja lopuissa enemmistökieli olisi suomi.
Ruotsinkielisten 1970/1980-lukujen taitteesta juhlapuheissa viljelemä Suomen "kaksikielisyys" ei pohjaudu perustuslakiin, joten myöskään sote-maakunnat eivät voi olla "kaksikielisiä". Perustuslaissa mainitaan kaksi kansalliskieltä. Sillä ei alunperinkään ole tarkoitettu kaksikielisyyttä.
KP:n vaatimat kansalliskielilautakunnat saanevat liki tuomarin oikeudet.
Kannanotoilla ja sanktioilla tuskin lisätään ruotsinkielisten määrää eikä ruotsinkielisen hoitohenkilökunnan määrää. Ruotsinkielisen henkilöstön määrä ei myöskään kasva ehdotetuilla kielilisillä.
Sote-lakien valmistelun yhteydessä on valmisteltu laki kielilain muuttamisesta. Siis lisätään ruotsihöttöä, lisätään ruotsinkielistä hallintopönötystä ja lisätään lakiin virheelliseen perustuslain tulkintaan perustuva "kaksikielisyys".
Ruotsinkielisen väestön määrä on 4,78 %, noin 265.000 henkeä. Näistä vähintään puolet puhuu myös suomea sujuvasti. Kaksikielisyysnäytelmän ylläpidon arvioidaan lisäävän rahoitustarvetta 35 % (kaksikielisyyskerroin 0,35). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sote-maakuntiin ehdotettu kansalliskielilautakunnat ja saamen lautakunta.
Sote-maakunnista kahdeksan olisi kaksikielisiä, Pohjanmaalla enemmistökieli ruotsi ja lopuissa enemmistökieli olisi suomi.
Ruotsinkielisten 1970/1980-lukujen taitteesta juhlapuheissa viljelemä Suomen "kaksikielisyys" ei pohjaudu perustuslakiin, joten myöskään sote-maakunnat eivät voi olla "kaksikielisiä". Perustuslaissa mainitaan kaksi kansalliskieltä. Sillä ei alunperinkään ole tarkoitettu kaksikielisyyttä.
KP:n vaatimat kansalliskielilautakunnat saanevat liki tuomarin oikeudet.
Kannanotoilla ja sanktioilla tuskin lisätään ruotsinkielisten määrää eikä ruotsinkielisen hoitohenkilökunnan määrää. Ruotsinkielisen henkilöstön määrä ei myöskään kasva ehdotetuilla kielilisillä.
Sote-lakien valmistelun yhteydessä on valmisteltu laki kielilain muuttamisesta. Siis lisätään ruotsihöttöä, lisätään ruotsinkielistä hallintopönötystä ja lisätään lakiin virheelliseen perustuslain tulkintaan perustuva "kaksikielisyys".
Ruotsinkielisen väestön määrä on 4,78 %, noin 265.000 henkeä. Näistä vähintään puolet puhuu myös suomea sujuvasti. Kaksikielisyysnäytelmän ylläpidon arvioidaan lisäävän rahoitustarvetta 35 % (kaksikielisyyskerroin 0,35).Rahasta ei ole väliä, kunhan saadaan runsaasti hallintoa ja virkapaikkoja lisää. RKP lähti varmistamaan itselleen läänityksiä ja rahaa lisää 35 %.
Rahoitusvajetta paikataan poistamalla verotuksen invalidivähennys.
Fantastista!
Taas löytyi yksi yhteiskunnan heikompiosaisten ryhmä, joka pistetään rahoittamaan kansalliskielilautakuntien kahvit ja wienerit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837