Ovatko abortti ja eutanasia sama asia?

Piirros ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ritvapuolakka/254929-eutanasia-aanestys-4-5-2018/ -

...
HS: Tuula halusi kuolla
~ https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000005702729.html -

.
Kommentti kommenttiin - 25.6.2020 - 8:49

Kommentti - Hannu Myllynen: Miten eutasian vastustajat suhtautuvat aborttiin?
..
Abortti ja eutanasia - sama asia eri kehyksissä!
Piirros ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ritvapuolakka/254929-eutanasia-aanestys-4-5-2018/ -

...
(Kansalaiskeskusteluun ylsi voimakkaasti medioitu abortoimisesta kieltäytymisen mahdollisuus lääkärille - elämänkatkaisu syyttömälle syntyjälle)



Onko armomurhassa ja abortissa jotain yhteistä?

Saattaa olla, sillä molemmissa itse työn ja teon tekee toinen henkilö – abortissa lääkäri ja eutanasiassa usein myös lääkäri. Aikanaan sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) halusi lääkärin haltuun oman eettisen päätöksen abortin teosta tai tekemättömyydestä, koska aborttia pidetään suunniteltuna tappona, jota lakitermistössä kutsutaan murhaksi.



Väestö ikääntyy – ikäpyramidi kallistuu uhkaavasti päälaelleen

Meidän keskimääräinen eliniänodotteemme nousee koko ajan – mutta myös yhä useampi elämänyksilö on sairaaloiden ja päättöhoitojen ”kuolemanjonossa” odottamassa käskyä taivaisiin – eloa pitkitetään monin keinoin, vaikka järjissään oleva vanhus haluaisi pois maalliselta vaellukseltaan.

Moni nuori nainen, vanhempikin teettää abortin, ei olla valmiita kasvatustyöhön eikä geeniperimän eteenpäin vientiin – niin otetaanpa sitten pois. Näin lopetaan pieni ihmisalku, joka oli täysin syytön kaikkeen – pieni vauva ei ollut äiti eikä isä, vaan täysin oma yksilö, jolle oli säädetty evolutiivinen tehtävä – viedä sukua eteenpäin. Syntymätön ei koskaan huutanut kohdusta: ”Tapa minut ”!

Lääkärin etiikka perustuu elämän suojeluun. Abortti on usein julma itsekkyyden mitta – näytti se alkuunlaittokin olleen mahdollista, niin miksei sitten tekosiensa vastuunkanto. Jos on vapaaehtoinen halu nauttia evoluution luomasta tyydytyksestä ja kiihkosta yhdyntänä – on silloin myös ymmerrettävä tekosensa mahdollinen seuraus – käytetystä tai käyttämättömästä ehkäisystä huolimatta.

Raskauden luoma vakava terveydellinen uhka lienee tilanne, jossa lääketieteellinen abortti pelastettaessa äitiä – antaa mahdollisuuden lääkärille suorittaa armomurha; tässäkin tapauksessa on korostettava, että itse syntymätön on täysin syytön oman elämänsä menettämiseen.



.

ORIG ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/03/abortti-ja-eutanasia-sama-asia-eri.html -

.

...
13986

21

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, voisiko omastaan ja toisen elämästä päättäminen olla mitenkään sama asia?

      • Anonyymi

        Millainen on mies, joka on pakottanut naisensa aborttiin ja nyt julkisesti jeesustelee abortin vastustajana?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen on mies, joka on pakottanut naisensa aborttiin ja nyt julkisesti jeesustelee abortin vastustajana?

        Millainen on mies joka puuttuu naisten abortteihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen on mies joka puuttuu naisten abortteihin?

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.

        Sinäkö olet kyseessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.

        Hyvä ettei enempiä vahinkoja kuitenkaan tullut vaan jäi neljään.


    • Anonyymi

      Avauksessa mainittu R Puolukka on tyypillinen väyrysläinen tyhjänpuhuja.

    • Anonyymi

      "Syntymätön ei koskaan huutanut kohdusta: ”Tapa minut ”!"

      Etjä sinäkään kyllä saanut päättää omasta syntymästäsi. Vahinkoja sattuu.

      • Anonyymi

        Niin - kuka vaati aborttia? Nainen itse, mieskö painosti, yhteistuumin, vanhemmat...


    • Anonyymi

      Joo ja miehet ne moralisoi ja naiset joutuu kokemaan.

      • Anonyymi

        Tässä ketjussa päinvastoin: ensin nanen joutui kokemaan ja nyt mies moralisoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä ketjussa päinvastoin: ensin nanen joutui kokemaan ja nyt mies moralisoi.

        Ajattelin vastata itkevälle rouvalle, mutta kommentti katosi!
        Mistä tässä on kysymys?
        Kuka jeesustelee ja mitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattelin vastata itkevälle rouvalle, mutta kommentti katosi!
        Mistä tässä on kysymys?
        Kuka jeesustelee ja mitä?

        Kaksinaismoralismista.
        Huudellaan yhtä ja tehdään toista.


    • Anonyymi

      Ei ole. Setämiesten kannattaa nyt vaan keskittyä ajattelee omia asioitaan ja jättää naisten jalkovälit pois mielestä. Mikähän kumma siinä on kun se kiinnostaa eniten just seniilejä setämiehiä? On menny jo ne ajat ohikin.

      • Anonyymi

        Mikä kumma siinä on kun kuvittelet aina vaan, ettei valtaosa naisistakin haluaisi suojella lapsiaan tappamisen sijaan? Jälkeläisten mukavuusmurhat on vain pienen häiriintyneen vähemmistön sairaita touhuja.


    • Anonyymi

      Naiset päättää aina itse haluaako jatkaa raskautta vai ei. Kun mies tulee raskaaksi niin hänkin saa päättää itse siitä.

      • Anonyymi

        Paitsi ei päätä, vaan viime kädessä jotkut ihan muut. Aborttööri voi vain päättää anella tappamislupaa viranomaisilta.
        Mutta tokihan sitä voi aina kriminaaliksi ryhtyä anelematta mitään lupia veriteolleen. Kuten muutkin murhaajat tekee.


      • Anonyymi

        Telaketjufemakot, jotka kampeavat äitejä surmaamaan lapsensa mukavuusaborteissa, väittävät miesten synnyttävän ja lisääntyvän keskenään. Näin ollen...


    • Anonyymi

      "Naiset päättää aina itse haluaako jatkaa"
      Ja miehelläkö ei ole mitään sanomista asiaan, vaikka joutuu seuraavat kahdeksantoista vuotta elättämään mukulaa, joka on voinut saada alkunsa sillä tavalla, että nainen on ollut huolimaton tai päissään.

      • Anonyymi

        Tee kansalaisaloite jossa vaadit että naiset jotka ei suostu aborttiin miehen vaatimuksesta pääsee elatusvelvollisuudesta. Allekirjoitan sen aloitteen.
        Jos sellanen laki olis ollu kun tulin raskaaksi niin olis ehkä kallistunutki abortin puolelle.

        Tosin lapseni isä ei ole maksanut muutenkaan latiakaan. Kiusannut ja pahoinpidellyt sekä minua että lasta. Kun isä pääsis maksamasta velvotettaisiin isä myös pysymään kaukana loppuikänsä.


    • Anonyymi

      Aloituksessa kirjoittaja ehdottaa bordellien järkkäämistä miehille. Onko abortit ok kun ne tehdään maksullisille naisille? Mitä aloittaja oikein ajattelee? Miksei miehet vaan lopeta seksiä. Ei tulis tauteja eikä abortteja. Nythän saa jotain lääkettäkin siihen sairauteen. Kemiallinen kastraatio tms. Jokaisen miehen pitää alkaa käyttää sitä eikä painostaa naista seksiin. Vaikka joku harva nainen haluaisikin seksiä miehen kanssa voi mies sanoa ettei pysty. Kaikki on kiinni miesten halusta seksiin ja jostain miesten itselleen antamasta oikeudesta sekä haluta seksiä että moralisoida sitten aborttia kun on ensin saattanut naiset raskaaksi. Semmosta se aloittajankin logiikka. Vaatisipa joku miehiltä vaikka siittimen poistoa tai edes että miehet tyhjentää pussinsa vaikka keinopildeen. Jos lapsia haluaa niin sen voi suorittaa keinotekoisesti. Ei siihen enää seksiä tarvi. Meidän sateenkaariväen seksi on aina turvaseksiä ei tule vahinkoja.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe