Ovatko abortti ja eutanasia sama asia?

Piirros ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ritvapuolakka/254929-eutanasia-aanestys-4-5-2018/ -

...
HS: Tuula halusi kuolla
~ https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000005702729.html -

.
Kommentti kommenttiin - 25.6.2020 - 8:49

Kommentti - Hannu Myllynen: Miten eutasian vastustajat suhtautuvat aborttiin?
..
Abortti ja eutanasia - sama asia eri kehyksissä!
Piirros ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ritvapuolakka/254929-eutanasia-aanestys-4-5-2018/ -

...
(Kansalaiskeskusteluun ylsi voimakkaasti medioitu abortoimisesta kieltäytymisen mahdollisuus lääkärille - elämänkatkaisu syyttömälle syntyjälle)



Onko armomurhassa ja abortissa jotain yhteistä?

Saattaa olla, sillä molemmissa itse työn ja teon tekee toinen henkilö – abortissa lääkäri ja eutanasiassa usein myös lääkäri. Aikanaan sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) halusi lääkärin haltuun oman eettisen päätöksen abortin teosta tai tekemättömyydestä, koska aborttia pidetään suunniteltuna tappona, jota lakitermistössä kutsutaan murhaksi.



Väestö ikääntyy – ikäpyramidi kallistuu uhkaavasti päälaelleen

Meidän keskimääräinen eliniänodotteemme nousee koko ajan – mutta myös yhä useampi elämänyksilö on sairaaloiden ja päättöhoitojen ”kuolemanjonossa” odottamassa käskyä taivaisiin – eloa pitkitetään monin keinoin, vaikka järjissään oleva vanhus haluaisi pois maalliselta vaellukseltaan.

Moni nuori nainen, vanhempikin teettää abortin, ei olla valmiita kasvatustyöhön eikä geeniperimän eteenpäin vientiin – niin otetaanpa sitten pois. Näin lopetaan pieni ihmisalku, joka oli täysin syytön kaikkeen – pieni vauva ei ollut äiti eikä isä, vaan täysin oma yksilö, jolle oli säädetty evolutiivinen tehtävä – viedä sukua eteenpäin. Syntymätön ei koskaan huutanut kohdusta: ”Tapa minut ”!

Lääkärin etiikka perustuu elämän suojeluun. Abortti on usein julma itsekkyyden mitta – näytti se alkuunlaittokin olleen mahdollista, niin miksei sitten tekosiensa vastuunkanto. Jos on vapaaehtoinen halu nauttia evoluution luomasta tyydytyksestä ja kiihkosta yhdyntänä – on silloin myös ymmerrettävä tekosensa mahdollinen seuraus – käytetystä tai käyttämättömästä ehkäisystä huolimatta.

Raskauden luoma vakava terveydellinen uhka lienee tilanne, jossa lääketieteellinen abortti pelastettaessa äitiä – antaa mahdollisuuden lääkärille suorittaa armomurha; tässäkin tapauksessa on korostettava, että itse syntymätön on täysin syytön oman elämänsä menettämiseen.



.

ORIG ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/03/abortti-ja-eutanasia-sama-asia-eri.html -

.

...
13986

21

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, voisiko omastaan ja toisen elämästä päättäminen olla mitenkään sama asia?

      • Anonyymi

        Millainen on mies, joka on pakottanut naisensa aborttiin ja nyt julkisesti jeesustelee abortin vastustajana?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen on mies, joka on pakottanut naisensa aborttiin ja nyt julkisesti jeesustelee abortin vastustajana?

        Millainen on mies joka puuttuu naisten abortteihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen on mies joka puuttuu naisten abortteihin?

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.

        Sinäkö olet kyseessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Neljän lapsen isä olisikin ainakin seitsemän lapsen isä.

        Hyvä ettei enempiä vahinkoja kuitenkaan tullut vaan jäi neljään.


    • Anonyymi

      Avauksessa mainittu R Puolukka on tyypillinen väyrysläinen tyhjänpuhuja.

    • Anonyymi

      "Syntymätön ei koskaan huutanut kohdusta: ”Tapa minut ”!"

      Etjä sinäkään kyllä saanut päättää omasta syntymästäsi. Vahinkoja sattuu.

      • Anonyymi

        Niin - kuka vaati aborttia? Nainen itse, mieskö painosti, yhteistuumin, vanhemmat...


    • Anonyymi

      Joo ja miehet ne moralisoi ja naiset joutuu kokemaan.

      • Anonyymi

        Tässä ketjussa päinvastoin: ensin nanen joutui kokemaan ja nyt mies moralisoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä ketjussa päinvastoin: ensin nanen joutui kokemaan ja nyt mies moralisoi.

        Ajattelin vastata itkevälle rouvalle, mutta kommentti katosi!
        Mistä tässä on kysymys?
        Kuka jeesustelee ja mitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattelin vastata itkevälle rouvalle, mutta kommentti katosi!
        Mistä tässä on kysymys?
        Kuka jeesustelee ja mitä?

        Kaksinaismoralismista.
        Huudellaan yhtä ja tehdään toista.


    • Anonyymi

      Ei ole. Setämiesten kannattaa nyt vaan keskittyä ajattelee omia asioitaan ja jättää naisten jalkovälit pois mielestä. Mikähän kumma siinä on kun se kiinnostaa eniten just seniilejä setämiehiä? On menny jo ne ajat ohikin.

      • Anonyymi

        Mikä kumma siinä on kun kuvittelet aina vaan, ettei valtaosa naisistakin haluaisi suojella lapsiaan tappamisen sijaan? Jälkeläisten mukavuusmurhat on vain pienen häiriintyneen vähemmistön sairaita touhuja.


    • Anonyymi

      Naiset päättää aina itse haluaako jatkaa raskautta vai ei. Kun mies tulee raskaaksi niin hänkin saa päättää itse siitä.

      • Anonyymi

        Paitsi ei päätä, vaan viime kädessä jotkut ihan muut. Aborttööri voi vain päättää anella tappamislupaa viranomaisilta.
        Mutta tokihan sitä voi aina kriminaaliksi ryhtyä anelematta mitään lupia veriteolleen. Kuten muutkin murhaajat tekee.


      • Anonyymi

        Telaketjufemakot, jotka kampeavat äitejä surmaamaan lapsensa mukavuusaborteissa, väittävät miesten synnyttävän ja lisääntyvän keskenään. Näin ollen...


    • Anonyymi

      "Naiset päättää aina itse haluaako jatkaa"
      Ja miehelläkö ei ole mitään sanomista asiaan, vaikka joutuu seuraavat kahdeksantoista vuotta elättämään mukulaa, joka on voinut saada alkunsa sillä tavalla, että nainen on ollut huolimaton tai päissään.

      • Anonyymi

        Tee kansalaisaloite jossa vaadit että naiset jotka ei suostu aborttiin miehen vaatimuksesta pääsee elatusvelvollisuudesta. Allekirjoitan sen aloitteen.
        Jos sellanen laki olis ollu kun tulin raskaaksi niin olis ehkä kallistunutki abortin puolelle.

        Tosin lapseni isä ei ole maksanut muutenkaan latiakaan. Kiusannut ja pahoinpidellyt sekä minua että lasta. Kun isä pääsis maksamasta velvotettaisiin isä myös pysymään kaukana loppuikänsä.


    • Anonyymi

      Aloituksessa kirjoittaja ehdottaa bordellien järkkäämistä miehille. Onko abortit ok kun ne tehdään maksullisille naisille? Mitä aloittaja oikein ajattelee? Miksei miehet vaan lopeta seksiä. Ei tulis tauteja eikä abortteja. Nythän saa jotain lääkettäkin siihen sairauteen. Kemiallinen kastraatio tms. Jokaisen miehen pitää alkaa käyttää sitä eikä painostaa naista seksiin. Vaikka joku harva nainen haluaisikin seksiä miehen kanssa voi mies sanoa ettei pysty. Kaikki on kiinni miesten halusta seksiin ja jostain miesten itselleen antamasta oikeudesta sekä haluta seksiä että moralisoida sitten aborttia kun on ensin saattanut naiset raskaaksi. Semmosta se aloittajankin logiikka. Vaatisipa joku miehiltä vaikka siittimen poistoa tai edes että miehet tyhjentää pussinsa vaikka keinopildeen. Jos lapsia haluaa niin sen voi suorittaa keinotekoisesti. Ei siihen enää seksiä tarvi. Meidän sateenkaariväen seksi on aina turvaseksiä ei tule vahinkoja.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe