Kun oltiin niin suomalaisia, vaikka oli se oma lippukin pitänyt siihen mainokseen tunkea :-)
Ja mainoskin oli suomenkielinen, vaikka tämä perunasaari ei edes anna manner-suomalaisen ostaa maata :-)
Nauratti Ahvenanmaan turistimainos
9
180
Vastaukset 9
- Anonyymi
Voi vee ,, olivatko joutuneet mainokseen laittamaan suomenkieltä , kukahan sen oli heille suomeksi kääntänyt .
:-)
MainosSolugan oli :
" Koe Ahvenanmaa
kotimaassa ulkåmailla"
Eli yrittivät tökeröllä tavalla väittää olevansa jokin ulkomaa mutta kuitenkin kotimaa.
:)
- Anonyymi
ahvenan maa alkaa olla irti Suomesta ja presidenttihän sanoi, että kasakka ottaa sen mikä on huonosti kiinni. Joutuvat raukat siellä varmaan vielä edesottamuksiensa takia aloittamaan pakkovenäjän.
Venäjän taktiset pommikoneethan kävivät vähän kutittelemassa nukkuvan Ruotsin "ilmapuolustusta" tässä joku vuosi sitten.
Tästä syystä Ruotsi joutuu nyt uudelleenkäynnistämään pullustusvoimansa, jonka se oli jo lakkauttanut tarpeettomana.
Kuvitteli säästävänsä miljardeja, kun Suomi on juuri sopivasti edessä.
Nyt ei tarvita kuin pikkuinen vinkki Putinille, että valloittaa Ahvenanmaan.
Kuten Ukrainassa siis.
Suomi ei tee asialle mitään, koska ei uskalla ja Ruotsilla ei ole vielä kunnollista armeijaa.- Anonyymi
räkäpää kirjoitti:
Venäjän taktiset pommikoneethan kävivät vähän kutittelemassa nukkuvan Ruotsin "ilmapuolustusta" tässä joku vuosi sitten.
Tästä syystä Ruotsi joutuu nyt uudelleenkäynnistämään pullustusvoimansa, jonka se oli jo lakkauttanut tarpeettomana.
Kuvitteli säästävänsä miljardeja, kun Suomi on juuri sopivasti edessä.
Nyt ei tarvita kuin pikkuinen vinkki Putinille, että valloittaa Ahvenanmaan.
Kuten Ukrainassa siis.
Suomi ei tee asialle mitään, koska ei uskalla ja Ruotsilla ei ole vielä kunnollista armeijaa.Ehkä ruotsalaiset eivät enää kelpaa koronapelkureille ålannissa?
Nyt pakko nöyrtyä mairittelemaan mannermaan vähempiarvoista porukkaa. Anonyymi kirjoitti:
Ehkä ruotsalaiset eivät enää kelpaa koronapelkureille ålannissa?
Nyt pakko nöyrtyä mairittelemaan mannermaan vähempiarvoista porukkaa.En muista ennen turistimainosta nähneenikään.
Ehkä arvauksessasi on jotain perää?
- Anonyymi
Ahvenanmaa nykymuodossaan on vitsi, kyseessähän on alunperin Turun ja Porin läänin alue jolle virheellisesti myönnettiin autonomia, itsehallinnon kriteerinä tulisi olla jonkinasteinen omavaraisuus, mutta kuten muutkin maakunnat Suomessa, on Ahvenanmaakin riippuvainen Suomen valtionkassan varallisuudesta, ehkä itseasiassa enemmän kuin mikään muu Suomen maakunta, miksi siis Ahvenanmaalle on annettu enemmän itsenäistä päätäntävaltaa kuin esim. Varsinais-Suomelle?
Joko tasavertaisuuden nimissä Suomesta muodestataan osavaltio jossa jokainen Suomen maakunta saa enemmän itsenäisyyttä hallintoineen ja heimo identiteettiä, taikka sitten Ahvenanmaa palautetaan osaksi Varsinais-Suomea johon se historiallisesti kuuluu.- Anonyymi
"mutta kuten muutkin maakunnat Suomessa, on Ahvenanmaakin riippuvainen Suomen valtionkassan varallisuudesta, ehkä itseasiassa enemmän kuin mikään muu Suomen maakunta,"
Hyvin heillä valtion kuppaaminen on onnistunut kun voivat pitää maan alhaisimmat kunnallisveroprosentit. Anonyymi kirjoitti:
"mutta kuten muutkin maakunnat Suomessa, on Ahvenanmaakin riippuvainen Suomen valtionkassan varallisuudesta, ehkä itseasiassa enemmän kuin mikään muu Suomen maakunta,"
Hyvin heillä valtion kuppaaminen on onnistunut kun voivat pitää maan alhaisimmat kunnallisveroprosentit.Taloussanomiss aoli joku juttu joskus, jossa todetaan, että Ahvenanmaa käy valtion kirstulla eniten per capita.
Se siitä omavaraisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921078Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228850Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️73826- 52710
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien69670Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34602- 47549
- 40548
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29547Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535
