Kuka diagnosoi diabeteksen?

Anonyymi

Olen käynyt paastosokerimittauksessa jolloin verensokeri oli yli 7. Parin kuukauden päästä on sokerirasitus ja pitkäaikainen sokeri. Periaatteessa minulla on jo diabetes. Yritän nyt laihduttaa ja liikkua paljon, jotta sokerit tippuisi normaalilukemiin. Missä vaiheessa ja kuka määrittelee diagnoosin, jos sellainen kuitenkin tulee?

5

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja vielä. Jos tarvin lääkitystä, niin ei kai diabeteshoitaja sitä määrää? Lääkärikö sen määrää sitten?

      • Lääkäri. Laihdutus tosissaan kannattaa tuossa tilanteessa.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Lääkäri. Laihdutus tosissaan kannattaa tuossa tilanteessa.

        " Laihdutus tosissaan kannattaa tuossa tilanteessa."

        Jos esidiabetes niin saattaa tasata verensokerit. Jos diabetes niin ei tasaa-kysy vaikka hoopoveeltä.


    • Anonyymi

      Mulla diagnosoi tk-lääkäri. Työterveydessä lääkäri antoi mahdollisuuden ja kirjoitti: "Todennäköinen tai varma". Työterveys passitti päivystykseen jossa lääkäri tuomitsi heti. Paasto oli 20 ja pitkä kyllä 121. Paino 141kg. Olin jo hetkeä aiemmin aloittanut elämäntapamuutoksen, ja jätin 2litraa limsaa/vrk pois, samoten 400g/karkkia ja suklaata jäi pois.

      Nyt n. 7 viikkoa myöhemmin, paino 124kg, aamupaastot 5.1 ja pitkä sokeri oli 49. Lääkkeitä söin viikon jaksoja kaksi kertaa, välissä viikona tauko, mutta se uupumus ja pahoinvointi mikä niistä tuli aiheutti lamaantumisen ja sitä kautta sokereiden nousun salakavalasti. Minulle lääkkeet eivät sopineet, sen sijaan hupihiilarit ja leipä pois päivittäisistä aterioista. Viikonloppuisin herkuttelen, la ja su hampparia, pizzaa, kakkua, pullaa ja jäätelöä. Ehdottomuus ja tuleen makaamaan jääminen on kaikista pahinta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe