Oi voi, kohta käryää koko Visuveden yllä kuolleiden eläinten käryt.
Visuvesi peittyy kalmanhajuun.
Anonyymi
514378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Miten niin? Eikös se metsäpalo ollu ennemmin siellä Syvinkisalmen suunnalla?
Visuvedellä ei haise muu kuin oma kehu !
Toi+on+niin+totta.
Miksi+muuten+siellä+pidetään+itseään+parempana+kuin+muita,mökkien+hinnoissa+on+50%+ilmaa.
Ja arkkutuotanto alkaa kohta ja taas kylä työpaikkojen määrä kasvaa
Hyvä Visuvesi!
Toivottavasti ei tule mitään eläintenpolttohautaus dematorioo ruokapaikan liki.
No hyi, samalle tontilleko??
Mikä nyt on tulossa ja, minne?
Varmaan pieneläinten tuhkaamisuuni.
Ketä sen perustaa?
Sen kahvilan pitäjät, entisen Raunon leivän tiloissa ovat. Samalle tontille tulee. kahvilarakennuksen taakse. Siis hyi.
Ei kuulu asutusten lähelle tuollaiset paikat. Talojen hinnat tippuu. Itse en ostaisi taloa jonka vieressä olisi eläintuhkaamo.
On kyllä ihme, että Visuvedeltä ei löydy muuta paikkaa kuin asutuksen keskellä. Mutta bisnes is bisnes, ajaa kaiken muun yli
Joo ei kuulu.aika outoo meet syömään.ja toisessa päässä kärrätään raatoja.tuoksuuhan puukin palaessaan.hyi olkoon.
Toivottavasti ei saa rakennuslupaa moiselle rakennukselle. Vaikka Ruovesilehdessä kyllä oli et rakennustarkastaja oli sille suopea.
Kyllä ei kuulu baarin taakse krematorio.eipä tartte käydä.hyii.
Eikös ne tämmöiset luvat oo vaan muodollisuus ainakin ruovetellä. Ohikulkiessani kattelin pohjat on jo valmiina muuta kun toiminta käyntiin,,,
Ihme touhua.eikö muuta paikkaa muka ole kun keskustaan.dematorio.eipä tartte poiketa.
Niinpä. Paistetaanhan eläinten lihaa kotien ja ravintoloidenkin keittiöissä. Että mikä mättää.
Jahas kaheksas päivä on ympäritölautakunnan kokous.esityslistalla pieneläinten tuhkaamo.ruokapaikan taakse visuvedelle.toivon mukaan ei tuhkaamoo tule.luulis löytyvän syrjemältä paikka.
Varsinkin kun kyse on yrityksestä, jonka kotipaikka on Virrat.
Ja keiltä visukyläläisiltä on kysytty .kunnansivulta ei löytynyt mihin mielipiteensä voi laittaa.ja yleisellä taholla kuulin.et tuhkaamo ei kuulu asutuksen keskelle.ja eritoten ruokapaikan viereen.veis mettään.rematoorion tai virroille.
Hakemus oli kyllä julkisessa kuulutuksessa kunnan sivuilla koko heinäkuun...
Mitä tulee toiminnan pelättyihin päästöhaittoihin niin jotakin kertonee ainakin se, että esim. puulämmitteisen kiukaan lämmittämisestä tulee n. 193-kertaiset häkäpäästöt verrattuna tämmöisen tuhkaamon yhteen polttokertaan. Ja kiukaita luulisi alueella riittävän.
Hö.ei kaikki käy kunnansivuilla netissä.on kaksi eri asiaa.lämmittää puilla.ei tartte selitellä.yksinkertainen kysymys.miksi keskelle asutusta talojen viereen.ja ruokapaikan viereen.äly hoi.iso kyltti sit tienviereen.
äkkiä se ero tasoittuu laitos toimii 24/7 kukaan ei sauno ympäri vuorokauden
se että laitokselle haetaan lupaa toimia ympärivuorokautisesti ei tarkoita sitä että laitos olisi toiminnassa 24/7, se tarkoittaa sitä että laitoksella on lupa toimia mihin aikaan vuorokaudesta tahansa
Jaa jotta yötä päivää siellä on lupa kärytellä. Miten voi koiran käryttely olla niin kiireellä tehtävä että yöllä pitää poltella? Ei ymmärrä, ei
hyvä uusi palvelu kuntaan, sietäähän sitä mainostaa
itse ainakin voisin viedä aikanaan koiran tuhkattavaksi, kivempi se kun kaivaa hautuumaata omaan pihaan
eikä tarvi kulkee kauas muistelukaffeita juomaan
Hyviä kahvihetkiä ja ruokailua.mieluummin kaivan elukoille montun.kun maksan tuhkasta.tuoksukasta syksyy.
Voi ottaa sen kaffen vaikka hodarin kera :D
Kirjoittaja ei varmaan ajatellut tässä kohtaa paikallisia asukkaita joiden pitää elää jatkuvien käryjrn keskellä ja katsella päivät sitä touhua... Vieraisiin pöytiin on helppo huudella
Tieto nykyaikaisista tuhkaamoista on kyllä aika hataralla tasolla jos mielikuvat on nämä :D
Miksi siinä pitää olla ympäristölupa kunne on harmitonta puuhastelua. Ja miksei yrittäjä laita sitä oman kotinsa pihaan jos se kerran on harmitonta.
Juu, ja miksi yrittäjä selittää että ei polteta, jos tuulet käy asuinaueelle päin. Mitään käryähän ei kunnalle annetun selvityksen mukaan tule.
Ääh, lapioidaan sinne parisataa tonnia riihikuivia seteleitä kerran vuodessa, kunnanjohtaja lapion varteen, piisaahan täälä samanverran joka vuosi liikemiehillekkin kunnanjohtajan toimesta.
Jotta voidaan määräyksin varmistaa että homma todellakin on harmitonta. Ja onhan tällaisia laitoksia pystyssä myös ihmisten omilla tiloilla pitkin poikin Suomea. Tässä sijainnissa naapurit jää kauemmeksi kuin siinä tapauksessa että tuhkaamo oltaisiin laitettu luvansaajan omaan pihaan
Ja kukapa sitä nyt omalle pihalleen tällaista ottaisi...
Avainsana taitaa tässä olla tiloilla... Ei siis asutuksen keskellä vaan isommilla maaplänteillä
No nyt on kunnan nettisivuilla kuulutus asiasta ja valitus ohjeet. Toivottavasti joku hakee tähän laajemman linjauksen... kunnei tämmönen kuulu asutuksen keskelle...
Kohta lemuaa grillin takana.
Jasso hajut alkaa kahvion takana.
Hämärästi muistelen, että lupaehdoissa olo vaatimus aidan rakentamisesta..... Vai onko ne lupaehdot Ruovetellä Paperia vaan
Ruokapaikan viereen? Onkos siellä sellainen? Mielestäni seinässä lukee suurella suljettu tai kiinni, mahtanevatko aukaistakkaan ikinä. Jos eivät sitten pidä peijaisia siellä kun puudelia viedään viimeiselle matkalleen.. Hyvää mainosta muuten ruovedelle nämä suljetut kahviot, visuvesi kiinni, kukkapaikka kiinni.. saa muuten etsiä avoinna olevaa kahviota klo 16 jälkeen tai viikonloppuisin
Nyt tuli taas visukylään rahaa ,mut muihin kyliin ei.mihkäs se raha nyt kohdistuu...
Onko jossain ruoveden muissa kylissä jotain tuettavaa? Tai tuuhoselle kunta voisi lahjoittaa leirikeskuksen eli vanhan koulun, saataisiin kylälle kylätalo ja tuuhoskyläläisille kokoontumispaikka. Muissa kylissä se taitaa jo ollakkin
Sanovat että raha haisee hyvältä.
Pieni hauska laskutoimitus: vuodessa on 253 työpäivää, kj käy räimäsemässä uuniin joka työpäivä 790 euroa, eli vuodessa saman 200 000 euroa mikä siellä kunnalla menee johdannaissopimuksiin.
Hyvä rahan tuoksu leviää ympäriinsä ja kaikki on tyytyväisiä.
Kun rahaahan siellä tuntuu olevan, vaikka poltettavat lampaat söis.
Taitaa tämä sama heppu käydä täällä syyttelemässä kunnanjohtajaa joka ketjussa. Olisko aika keksiä uusi virsi. Alkaa olla kulunut virsi ja levy jäänyt soimaan.
En tiedä onko heppu vai nainen, mutta 790 euroa on kyllä kauhea raha heittää hukkaan joka päivä ajatellen niitä johdannaismaksuja.
Joo mutta me tajuttiin jo kerrasta tai toisesta, voit siis lopettaa. Etsi uusi harrastus.
Kärytys on alkanut ja grillikin toimii taas. Sattumaako?
Hodareita tarjolla :D :D
Toivottavasti lähiseutu pitää kiinni lupaehdoista, ei saa tulla haju savu tai melu haittaa
No onko siellä muka nyt sitten pieneläinkrematorio jossain?
En oo huomannut.
Krematorioisss on niin hyvät suodattimet, ettei niistä mitään hajuja tule. Eihän ihmisten tuhkaaminenkaan mitään käryä tuota Kangasalla.