Ruotsipakkoamme vastaavaa ei missään muualla!

Miksi meillä pitäisi olla? Pakkoruotsi on kohtuutonta!
20<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

SDP:n Myrkynvihreä Vassarihallitus Kepu ja RKP kurittaa Suomalaisia, pakkoruotsilla, satoja miljoonia suomi syytää verorahoja kaivoon vuosittain pakkoruotsin takia, Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksen

1Äänestä

Suomen tulee purkaa järjetön pakkoruotsi.

Aniharvalla on ruotsille oikeasti käyttöä.

Ruotsi voi olla saksan, espanjan, venäjän, viron, saamen, karjalan, romanin, ranskan ja muiden kotikielten rinnalla valinnaiskieli.

1Äänestä
  • Näin!

    Äänestä

Palstan ruotsinkieliset voisivat nyt miettiä hetken.

Äänestä
  • Ottakaa koppia!

    Äänestä

Vastaavaa ei missään muualla!

Äänestä

Lähes yhtä mittava pakkojatkumo oli venäjällä DDR:ssä. Sieltä haettiin mallia pakkoruotsille.

Äänestä
  • DDR elää pakkoruotsissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    DDR elää pakkoruotsissa.

    DDR elää RKP:ssä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    DDR elää RKP:ssä.

    Näin.

    Äänestä

DDR elää RKP:ssä.

Täällä näkee, että mitään keskusteluyhteyttä ei saada niihin, jotka vaativat pakkoruotsia muilta - ei vaikka heiltä ei vaadita mitään.

1Äänestä

Kielifennomaani muistaa mainostaa aina tätä suurta kauheutta, monta kertaa päivässä. Moni lukee ruotsia peräti 3 vuotta yhteensä. Hui kauheaa, ihan hirveää!Missään ei voi olla näin kauheaa ja kohtuutonta!

Äänestä

Ajattelevatko pakkoruotsista tiukasti kiinni pitävät että pakkoruotsin poistaminen on sama kuin kaksikielisyyden lopun alku Suomessa?

Käytännössä ainakaan pakkoruotsilla, joka on ollut voimassa lähes viimeiset 50 vuotta, ei ole ollut vaikutusta ruotsin kielisten suhteelliseen osuuteen Suomessa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kielipolitiikka#/media/Tiedosto:Ruotsinkieliset.PNG. Määrä on vähentynyt hitaasti mutta varmasti ja sama kehitys näyttää jatkuvan.

Lisäksi ei ole mitään merkkiä siitä että ruotsin kielen suosio olisi katoamassa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_kielipolitiikka. "Suomessa ilmenee kiinnostusta ruotsiin koulukielenä myös suomenkielisten piirissä ja jotkut vanhemmat ovat halunneet tarjota lapsilleen ruotsinkielisen koulutuksen. Tämän vuoksi koko 1990-luvun ajan ruotsinkielisten koulupaikkojen kysyntä on ylittänyt 10 prosentilla ruotsinkielisiksi rekisteröityjen lasten ikäluokan[17]. Eräiden kyselytutkimusten mukaan kuitenkin enemmistö suomalaisista vastustaa koulujen pakollista ruotsinopetusta.["

Tuon mukaan ruotsin vapaaehtoisella opetuksella on merkittävästi kysyntää. Toisin sanoen vaikka pakkoruotsi poistetaan ei ruotsin kieli ja sen osaaminen Suomesta katoa mihinkään. Päinvastoin sen kysyntä voi lisääntyä, jos pakkoruotsista vapautuvat resurssit kohdennetaan entistä laadukkaampaan vapaaehtoiseen ruotsinkielenopetukseen ja opetuksen tietoisuutta lisätään lasten vanhempien keskuudessa.

Äänestä
  • Ruotsinkielisiä on pari prosenttia, loput puhuvat sujuvaa suomea. Ei riitä kaksikielisyyteen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ruotsinkielisiä on pari prosenttia, loput puhuvat sujuvaa suomea. Ei riitä kaksikielisyyteen.

    Kaksikielisyys on näytelmä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaksikielisyys on näytelmä.

    Vahingollinen näytelmä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vahingollinen näytelmä.

    Missään muualla ei ole RKP:n kaltaista painostusryhmää, jolla on varaa ostaa maan kielipolitiikka ja siirtää se 1800-luvulle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missään muualla ei ole RKP:n kaltaista painostusryhmää, jolla on varaa ostaa maan kielipolitiikka ja siirtää se 1800-luvulle.

    Niin, muissa maissa katsotaan tulevaisuuteen.

    Äänestä

Ruotsipakko on niin menneisyyden hanke.

Äänestä
  • RKP katsoo vain taaksepäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi meillä pitäisi olla? Pakkoruotsi on kohtuutonta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu