Kuinka Moni haluaa Timo Soinin perustavan puolueen uudelleen

Kuinka moni haluaa Soinin perustavan SMP:n uudelleen.

Minä ainakin haluan, koska olisi mielenkiintoista nähdä kuinka nopeasti vaiko lainkaan Timo saisi isoa pöhinää puolueelle ja milloin nousisi edustajia eduskuntaan.

Tosin on väläytelty että tapahtuakseen pitäisi saada KD mukaan, mutta miksi Soini ei voisi suoraan liittyä KD:hen. Haluaako nykyinen KD:n porukka menettää ohjaksia Soinille liittymällä SMP:hen.

Miksi Sininen tulevaisuus, jota Soini oli perustamassa ei kelpaa enää hänelle?
59169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Kerran jo möi puolueensa että sai pitää ministeri paikan, ei jatkoon.

Äänestä
  • Halla-aho petti puolueen laittomalla vallankaappauksella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Halla-aho petti puolueen laittomalla vallankaappauksella.

    Hehheh.

    Äänestä

Soini voisi hajottaa Perussuomalaiset. Kannattajia siirtyisi uuteen puolueeseen melkoisesti. Eivät PS:n kannattajat ole tyytyväisiä puolueen linjaan, eivätkä varsinkaan puolueen saamaan negatiiviseen julkisuuteen.

Äänestä
  • Mahtaskos soinimsjtua piiloon ministeri auton takakonttiin eikös ne matkustanut tskakontisss

    Äänestä

  • No selitäs se että miksi Sonnin perustama Siniset inisijät eivät menestyneet?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No selitäs se että miksi Sonnin perustama Siniset inisijät eivät menestyneet?

    No kun kansa inhosi Soinoa ja sinismurffeja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kun kansa inhosi Soinoa ja sinismurffeja.

    Mitä Sampo Terho nykyään touhuaa? Hänen poliittinen uransa lässähti sinisten mukana.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä Sampo Terho nykyään touhuaa? Hänen poliittinen uransa lässähti sinisten mukana.

    Vetää kaksin käsin kossua sopeutumiseläkkeellä mökillään ja kiroo Soinin alimpaan helvettiin?

    Äänestä

  • suvakkien tarjoamaan negattiviseen julkisuuteen ei järkevä suomalainen reagoi
    eikä Soini kelpaajohtajaksi koska ei ole mitään annettavaa vaan lähti ottamaan
    juudaan kolikkonsa kansaamme vihaavilta kansallisosialisteilta
    Soini on rampa ankka

    Äänestä

Tuon Sinisen puolueen syntysanoissa ja parinkin eri puheenjohtajan puheenvuoroissa nimenomaan sanottiin, että tämä puolue tulee kantamaan ja ylläpitämään SMP:n linjaa ja sen perinteitä.

Timo Soini sanoi, että Perussuomalaisissa ei ole enää SMP:n henkeä, se on liikaa kaupunkipuolue. Mutta Sinisissä se maaseutualueen ja köyhän väen vennamolaisen sanoman henki elää edelleen vahvana.

Minusta Timo Soinilla on aito SMP:läinen puolue jo olemassa. Soini itse on sen puoluieen jäsenkin edelleen, Timolla on Sinisten jäsenkirja on taskussa.

Vielä toisen SMP:läisen puolueen perustaminen siihen rinnalle, sellainen on silkkaa osaamattoman poliittista töpeksintää sellainen.

Äänestä

Soini kuvittelee että uuden puolueen perustamalla Sininen fiasko ja siihen liittyvä oman edun häikälemätön tavoittelu unohdettaisiin. Luulisi jo kerrasta tajuavan että kysyntää ei ole, sen siitä saa kun peesailee kepua ja kokoomusta, tai oikeastaan jos myy oman puolueensa, arvonsa ja äänestäjäkuntansa ministeripestin vuoksi. Pellehän tuo Soini on, Väyrynen sentään osaa olla ovela, Soini ei sitäkään.

Äänestä
  • Tiedä vaikka Paavo liittyisi SMP:hen. Ei tarvinne kuin luvata ministerisalkkupaikka ja olet ehdokkaamme presidentin vaaleissa. Väyrynen on mukana heti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedä vaikka Paavo liittyisi SMP:hen. Ei tarvinne kuin luvata ministerisalkkupaikka ja olet ehdokkaamme presidentin vaaleissa. Väyrynen on mukana heti.

    Uuden SMP:n presidenttiehdokkaan paikka on jo varattu Timo Soinille. Hänhän keväällä kaupitteli itseään pressaehdokkaaksi aivan kaikille puolueille.

    Tohtori Väyrynen saa puolestaan olla Kepun ehdokas 2024 vaaleissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedä vaikka Paavo liittyisi SMP:hen. Ei tarvinne kuin luvata ministerisalkkupaikka ja olet ehdokkaamme presidentin vaaleissa. Väyrynen on mukana heti.

    Pettui soinia seurataan kuin Otto Wille KUUSISTA

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedä vaikka Paavo liittyisi SMP:hen. Ei tarvinne kuin luvata ministerisalkkupaikka ja olet ehdokkaamme presidentin vaaleissa. Väyrynen on mukana heti.

    Juu sinisen menneisyyden huippuhyvän vaalimenestyksen jälkeenhän Soini voi luvata ihan jokaiselle uuden SMPnsä jäsenellä vaikka maailman keisarin vakanssin, koska: Yksikään ton perseenmyyjä-possun uudenkaan puolueen jäsenistä ei pääse edes eduskuntaan! :)

    PUUPÄÄT! :/

    Äänestä

Ette siis olisi halukkaita näkemään miten Soinin uusi tuleminen päättyisi?

Äänestä
  • Sonni kun saisi infarktin niin tilaisuuteen voisi myydä lippuja ja se olisi jättimenestys.

    Äänestä

Ei yhtään enää kiitos. Suomessa on aivan liikaa puolueita ja se johtaa siihen, että kenenkään ääni ei tule esiin ja siirry päätöksen tekoon vaan aika tärvääntyy pelkkään kiistelyyn ja valtavaan byrokratiaan. Tuloksena on huonoja kompromisseja koko kansalle. Puolueet käyvät ikään kuin "päästökauppaa" keskenään. Nielemme tuon vaatimuksen jos saamme tämän vaatimuksen läpi, eli huorataan politiikalla vasten äänestäjien tahtoa.

Näin pieneen maahan riittäisi USA,n tyyliin konservatiivit ja republikaanit. Tällainen kaksipuoluejärjestelmä myös estäisi sellaisen opportunistisen hallituskokoonpano ketkuilun kuten nykyään on vallallaan. RKP on sellainen opportunistinen tilkepuolue jolle sopii mikä politiikka tahansa kunhan sillä saadaan määräenemmistö parlamentissa. RKP on vähän kuin puukiila jolla passataan ikkunankarmi suoraksi.

Äänestä
  • Kaksi maaseudun puoluetta SMP (Sirkka, Minä ja Pekka) sekä kepu. Mitä järkeä?

    Äänestä

Katkeran miehen yritys, tuon miehen puolueet on jo nähty.

Äänestä
  • sOINI lähti tuohon yritykseen vihervasemmiston rahojen houkutuksesta

    Äänestä

Mätäkuun juttuja.
Ei eläkeläisen kannata lähteä radalle ottamaan turpaan.

Äänestä

Uusi puolue on nimeltään "Erittäin Turvonneet Perus Suomijuntit" ja sen jäsenet nolaa itsensä vieläkin perusteellisemmin ja useammin kuin Perussuomalaiset.

Äänestä
  • *köh* ”Nolaaminen” tu tuu olevan sit varsin hyvä keino saada lisää vallikrjaa jäsenistöönsä, koska vasta pari kuukautta sit tää ”nolaajien” puolue oli maan suurin puolue! :) Ja tulee olemaan sitä uudelleen parin kuukauden kuluttua kunhan Marinin korona-irtopisteiden kerääminen on saatu päätökseen. Ja viimeistään ensi vuonna, kun Marinin koronalainojen vaikutukset maamme talouteen tulevat maksettaviksi.

    Äänestä

Soinin jälkeen ei ole pahemmin jytkytelty. Oppositiossa kitinä ja pelkän ulkomaalaisvihan lietsominen ei vetoa enää kuin tyhmimpään väestöön.

Äänestä
  • Kyllä vanhaa perua oleva ryssäviha ja uudempaa perua oleva raiskaavienislamilaisten viha, ne on kumpikin täysin voimissansa olevia suomalaisia tunteita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä vanhaa perua oleva ryssäviha ja uudempaa perua oleva raiskaavienislamilaisten viha, ne on kumpikin täysin voimissansa olevia suomalaisia tunteita.

    Putin- ja venäläismielisyys ovat vain persulaismielisiä tunteita.

    Äänestä

  • Sonni kun päästi jytkyn oli vessa tukossa ja putkimiehillä viikon homma avata tukos jonka jälkeen siivojat siivosivat sonnin jytkyä toisen viikon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sonni kun päästi jytkyn oli vessa tukossa ja putkimiehillä viikon homma avata tukos jonka jälkeen siivojat siivosivat sonnin jytkyä toisen viikon.

    Onko toi totta

    Äänestä

  • Tuo on totta. Ei sillä vihan lietsomisella hallitukseen pääse. Mutta nykypersuille se kansanedustajan palkkakin on se hillotolppa.

    Äänestä

Uuden puolueen nimi voisi olla takinkääntäjät

Äänestä
  • Kyl Perseen myyjät olis entistä osuvampi?

    Äänestä

Siinä kyllä nyt Soini pamauttaa pahasti omaan perseeseensä. Olisi jo uskonu, mitä tapahtui sinisten syrjähypyn kanssa.
Jos motiivina on vähänkään kostonkatku Halla-ahoa kohtaan, niin ei tule tolokkua.

Äänestä

No ei kukaan. Miten sä tollaisia joutavia edes kyselet?

Äänestä

Soinilta on mennyt parasta ennen päiväys politiikassa ohi. Ei jatkoon.

Äänestä

Soinon ja sinismurffien aika oli ja meni. Eikä aika mennyt koskaan palaa.

Äänestä

Ensin pitää olla joku "ideologia" tai selvä "juttu" joka erottaa uuden perustettavan puolueen muista! Niin kuin oli Persujen kohdalla joille tämä maahanmuuttoasia kaikkine lieveilmiöineen oli se joka erotti sen parhaiten silloin aikoinaan muista puolueista.

Nykyäänhän monen muunkin puolueen linja on tullut tämän asian suhteen lähemmäs Persuja MUTTA se ei vaikuta näiden puolueiden kannatukseen KOSKA kansan käsityksen mukaan Persut ovat edelleen ainoa puolue joka TOSISSAAN on kaikkein maahanmuuttokriittisin VARSINKIN ns. haittamaahanmuuton osalta.

Meillä on puoluekentässä se ongelma että monet puolueet ovat itseään varten eivätkä äänestäviä ihmisiä varten. Tämä näkyy siinä että ei uskalleta ottaa kantaa asioihin vaan ajatellaan että "mitähän äänestäjät sanoo tästä ja tästä".

Ainoastaan Persut ja KD vetää selvästi omaa linjaa ja uskaltavat olla myös ns. yleistä mielipidettä vastaan. Senhän pitäisi olla itsestään selvää että puolueet EROTTUVAT toisistaan jolloin jokainen äänestäjä voi valita itselleen parhaan vaihtoehdon.

Esim. nykyisistä puolueista kepu lienee paras esimerkki sen suhteen että mikä on se kepun juttu jolla se eroaa muista? Mitä sellaista se ajaa jota mikään muu puolue ei tee? Jos tällaista asiaa ei ole niin kepuhanon turha puolue ja tulee kuihtumaan poliittiselta kentältä.

Soinilla kieltämättä on pokkaa olla omaa mieltä asioista joten siinä mielessä olisi ihan oikea henkilö perustamaan puoluetta MUTTA se "jokin", mikä olisi se juttu miksi Timoa ja hänen puoluettaan kukaan äänestäisi?

Äänestä

Soini saa keskittyä Juudaan lanttien laskemiseen

Äänestä
  • Oi, poika paksu, en tiennyt sua petturiksi...valoja sä vannoit vaan.

    Äänestä

Rehellisenä miehenä Soini liittyisi Kokoomukseen, jos työnteko kiinnostaa yhtä paljon kuin hallintarekisterin läpiajo.

Äänestä

Kovasti pitäisi miettiä, mitä SMP-lyhenteestä saataisiin aikaiseksi. Voisikohan se olla
SoininMinäPuolue?

Äänestä
  • SoininMustaPaska eli SMP

    Äänestä

SMP eli Soinin Mahottomat Paksukaiset. Kokkeleista Soini voisi saada sen yhden paksukaisen mukaan. En muista nimeä mutta demareista se loikkasi.

Äänestä
  • Se on se nainen jonka vuoksi remonttimiehet joutuivat leventämään istuntosalin ovia,
    hyvin on veronmaksajien rahoilla syönyt, tyypillinen kokoomusrotta.

    Äänestä

väyrynen vois pitkästä aikaa perustaa puolueen.

Äänestä
  • Nauttisi eläkäpäivistään, menee niin hukkaan aikaa ja rahaa hälläkin jos sellaista haaveileekaan.

    Äänestä

SMP= Suomen maahaanmuuton puolesta

Äänestä

Jytkytapit on kaivettu esiin ja uutta puoluetta jytkytetty joten Jussi vapiskoon.

Äänestä

Soini presidentiksi! Persuille tarvitaan vaihtoehto puolue!

Äänestä
  • Ihan utopiaa, ei tule saamaan ääniä.. menee aikaa ja rahaa hukkaan siihen kamppanjaan.

    Äänestä

Ihan turhaan haaskaa aikaansa moiseen, uskottavuus on mennyt valitettavasti.
Pahinta mitä voi liki mokata että puolue hajoaa niin kuin kävi ja itse lentää omasta puolueestaan ulos Henkilökohtaisesti varmaan tuli ikävä tahra uralle mikä varmaan syö miestä ja haluaisi vielä korjata tilannetta jotenkin. Persujen maine on niin totaalisesti tuhottu että voiko sitä enää mikään nostaa, itse olen ollut persu kannattaja kauan eikä ole oikein enää luottamusta siihen että persut saisi aikaan yhtään mitään. Kaikki on meitä vastaan, niin onko järkee olla persu, ei. En tiedä sitten mitä tulevaisuudessa äänestäisi, persu oli tavallisen duunarin puolue, toista ei ole tilalle tullut..

Pitää alkaa etsiä uutta puoluetta näistä nykyisistä :(
Helpompaa lienee unohtaa politiikka.

Äänestä
  • Olet väärässä. Soinilla on edelleen kysyntää ja todennäköisesti olisi päässyt Sinisten listalta eduskuntaan ja tiesi sen itsekin. Siksi ei lähtenyt ehdolle jos halusi pitää hetken taukoa tai halusi mitata sinisten suosion ilman itseään tai ei halu nut sitoutua Sinisiin enempää.

    Timo Soini on edelleen niitä harvoja toistaiseksi politiikan jättäneitä, jonka mielipiteet kiinnostavat isosti edelleen. Soini saisi helposti mukaan nimekkäitäkin ehdokkaita puolueeseen, koska samaan vaalipiiriin kuuluvat ainakin tietävät oman läpimenomahdollisuutensa olevan erinomainen, jos Soini on myös ehdokkaana.

    Soini on sen verran fiksu ettei lähtisi mukaan uudestaan ,jos ei varmasti tule valituksi vaaleissa ja vedä mukanaan ainakin yhden toisenkin eduskuntaan. Mikäänhän ei ole varmaa, mutta kunhan se on riittävän varmaa, muuten Soini ei enää politiikkaan lähde. Muistakaa tämä 2023. Jos Soini on mukana hän menee eduskuntaan ja joku muukin samasta puolueesta. Muuten Soini ei ole ehdolla.

    Äänestä

  • Kunhan et äänestä, Vihreitä, Demaria, Vasemmostolaista tai ihan sama millaista politiikkaa RKP läistä tai Keskustalaista, joka on vasemmalle kallellaan tai yleensäkkään puoluetta, jossa äärivasemmistolaisuutta. Kaikki muut vaihtoehdot ovat hyviä. Eli valinta on helppo, etsit vain sopivan ehdokkaan ja et voi äänestää väärin, jos jätät edellä mainitut puolueet pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet väärässä. Soinilla on edelleen kysyntää ja todennäköisesti olisi päässyt Sinisten listalta eduskuntaan ja tiesi sen itsekin. Siksi ei lähtenyt ehdolle jos halusi pitää hetken taukoa tai halusi mitata sinisten suosion ilman itseään tai ei halu nut sitoutua Sinisiin enempää.

    Timo Soini on edelleen niitä harvoja toistaiseksi politiikan jättäneitä, jonka mielipiteet kiinnostavat isosti edelleen. Soini saisi helposti mukaan nimekkäitäkin ehdokkaita puolueeseen, koska samaan vaalipiiriin kuuluvat ainakin tietävät oman läpimenomahdollisuutensa olevan erinomainen, jos Soini on myös ehdokkaana.

    Soini on sen verran fiksu ettei lähtisi mukaan uudestaan ,jos ei varmasti tule valituksi vaaleissa ja vedä mukanaan ainakin yhden toisenkin eduskuntaan. Mikäänhän ei ole varmaa, mutta kunhan se on riittävän varmaa, muuten Soini ei enää politiikkaan lähde. Muistakaa tämä 2023. Jos Soini on mukana hän menee eduskuntaan ja joku muukin samasta puolueesta. Muuten Soini ei ole ehdolla.

    Ei todellakaan olis!

    Ja ties itsekin sen, et läpimeno ei o mitenkään varma juttu Ja juuri siks ei lähtenytkään! Koska kyl se suurin syntisäkki sinupersupavioinnista nakattiin juurikin Soinin selkään. Ja edes tokaks tulleista sinipersupaviaaneista yksikään ei ollu läheskään läpi pääsemässä, joten IIIIHAN takuulla ei olis sillon päässy läpi itse pääpiru Soinikaan! :/

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kunhan et äänestä, Vihreitä, Demaria, Vasemmostolaista tai ihan sama millaista politiikkaa RKP läistä tai Keskustalaista, joka on vasemmalle kallellaan tai yleensäkkään puoluetta, jossa äärivasemmistolaisuutta. Kaikki muut vaihtoehdot ovat hyviä. Eli valinta on helppo, etsit vain sopivan ehdokkaan ja et voi äänestää väärin, jos jätät edellä mainitut puolueet pois.

    No mitäs eroa muka Kokoomuksen tai ihan minkä tahansa vasemmistopuolueen pakolaispolitiikassa muka on?

    Ei sitten YHTÄÄN mitään! :/

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei todellakaan olis!

    Ja ties itsekin sen, et läpimeno ei o mitenkään varma juttu Ja juuri siks ei lähtenytkään! Koska kyl se suurin syntisäkki sinupersupavioinnista nakattiin juurikin Soinin selkään. Ja edes tokaks tulleista sinipersupaviaaneista yksikään ei ollu läheskään läpi pääsemässä, joten IIIIHAN takuulla ei olis sillon päässy läpi itse pääpiru Soinikaan! :/

    Vaikka Soinin äänimäärä olisi pudonnut puoleen siitä mitä sai Persujen puheenjohtajana, hän olisi tullut valituksi.

    Äänestä

Maaseudun pienviljelijät

Äänestä

Jos kyseessä olisi joku Urpo Leppäsen tapainen henkilö niin ehkä mutta ei tätä kesämökillä-köllöttelijä-soinia jota ei kiinnosta edes kannatuslappujen kerääminen kun siihen pitää nähdä omaa vaivaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuinka moni haluaa Soinin perustavan SMP:n uudelleen.

Minä ainakin haluan, koska olisi mielenkiintoista nähdä kuinka nopeasti vaiko lainkaan Timo saisi isoa pöhinää puolueelle ja milloin nousisi edustajia eduskuntaan.

Tosin on väläytelty että tapahtuakseen pitäisi saada KD mukaan, mutta miksi Soini ei voisi suoraan liittyä KD:hen. Haluaako nykyinen KD:n porukka menettää ohjaksia Soinille liittymällä SMP:hen.

Miksi Sininen tulevaisuus, jota Soini oli perustamassa ei kelpaa enää hänelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu