Nyt kun vahauksesta on ollut paljon juttua niin haluasin tietää miten vanhat vahat parhaiten saa pois uuden tieltä?
Fairya ollaan suositeltu?
Miten vanha vaha pois?
7
10605
Vastaukset
- tietää
kyllä se vaha kuluu siitä pois ihan ajan mittaan ku peset autoa ei sillä pesu aineella ole mitään ihmeempää vaikutusta ja ei sun autossa voi olla ainakaan kauheen vanhaa vahaa sä näät sen sillä et onko autossa vahaa niin ku kastelet sen kyllä siinä on selvä ero nimittäin
- Miksa
Ei sitä vahaa kannata siitä pois tosiaankaan pestä. Peset liat pois ja uutta vahaa päälle!
- Kiillotuskone
Jos edellinen vahaus on tehty viime kesänä ,ei siitä olee enää juuri mitää jäljellä.Jos pesun jälkeen maalipintaan ei jää vesihelmiä,ei vahasta ole tietoakaan.
Heitä se fairy helvettiin.Se on kyllä ihan hyvää keittiössä.Fairy edesauttaa ruostumista hyvin ja maalipinnan haalistumista.Siinä ei ole minkäänlaisia korroosiosuoja-aineita.
käytä vain autokäyttöön suunniteltuja tuotteita.Ei niitä turhantakia tehdä.
Oletan että et pese astioita autoshampoolla?- jeppe
fairit kannattaa pitää kyökin puolella ja pestä autot autoshampoolla. vahat lähtee yleensä liuotinpesuaineella n.2pesukerralla tai itsekseen 0,5-1 vuoden aikana ulkoilmassa ja normaali käytössä.
ei muuta kun ensiks liukkarilla ja sitten shamppoolla ja sienellä perästä ja eikun uutta vaxia niskaan...
- niin ja noin
Mene huoltamolle ja ota tehopesu jossa vedetään painepesulla ja sitten tehokkain eli harjahankaus. Kyllä siinä saa kyytiä vahat! HArkitse kahteen kertaan millä vahaat autosi :) On turhaa säästellä 5-10€ jos lopputulos on se että se vahaus ei kestä yhtään pesua!
Kovat merkit lahegan ja autoglym. Ne menee kyllä vanhan vahan läpi jos sitä vielä on ja ei se pieni määrä vanhaa vahaa seassa lopputulokseen paljoa vaikuta.
Fairyä ei ole suunnitelty maalipinnoille, älä sitä käytä.- yleensä
otan vanhat vahat pois kokonaan ennen uuden vahan laittoa. Vanha vaha haittaa uuden kestävyyttä.
Ainaki RK24 on semmoinen liuotinpesuaine että varmasti lähtee vahat pois heti ensimmäisellä pesukerralla. Sitä saa 10L:n pöntöissä raskaskalustoliikkeistä. 20€ pönttö.
- Tomppascar
Moi..
Vanha vaha lähtee uudella vahalla. ÄLÄ missään tapauksessa pese autoasi millään kotitalouteen kuuluvalla vahalla. Autosi ruostuu n. kahdessa vuodessa, koska kotitalousaineet eivät sisällä korroosionestoaineita. Jos haluat oistaa vanhat vahajäämät liuotinpesuaine on yksi vaihtoeho. Toinen tapa on käyttää Autoglymin Intensive tar removeria, joka poistaa vanhat vahat. Levitä pintaan esim liinalla ja anna vaikuttaa n. 5min. ja huuhtele pois. vahaa ei ole enää yhtään pinnassa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892628Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761005- 56969
- 45867
- 63859
- 61835