Rahan kulun suuntaa pitää saada muutettua, ei voida lapioida ulos jatkuvasti

Alkaneen vuosikymmenen aikana julkisen talouden vuosittaista alijäämään on nykyisillä luvuilla supistettava viidellä miljardilla eurolla, siitä noin puolet on hoidettava työllisyyden parantamisella. Jos tarkoitus on kääntää julkisen velan velkasuhde vuoteen 2030 mennessä, pitäisi sieltä laskea mitä, tarvitaan. Tällä hetkellä sopeuttamistarpeeksi arvioidaan 5 miljardia euroa. Se saattaa vielä elää. Jos se on viisi miljardia, niin siitä voidaan laskea ja päättää, paljonko aukosta katetaan työllisyyden parantamisella. Edellisessä sote-mallissa tuottavuuden kasvulle oli asetettu määrällinen tavoite, joka olisi tapahtunut valtion rahoitusta säätämällä. Rahoituksen leikkuri törmäsi kuitenkin perustuslakivaliokuntaan. Jotta julkista taloutta pystytään tasapainottamaan hallituksen kestävyystiekartan mukaisesti, on sen saatava sote-ratkaisunsa maaliin. Sen avulla julkista taloutta voitaisiin kohentaa puolella miljardilla vuoteen 2030 mennessä.
Se kuulostaa vaatimattomalta, kun ottaa huomioon, että Juha Sipilän hallituksen sotella tavoiteltiin kolmen miljardin säästöjä.

Hallituksella ei toistaiseksi ole oikeastaan lainkaan työllisyyttä lisääviä toimia. Hallituskauden alussa valmisteluun laitettu palkkatukikin on tekemässä mahalaskun. HS:n tietojen mukaan sillä uusia työpaikkoja olisi tulossa vain noin tuhat, vaikka Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne rummutti luvun olevan jopa 10 000–20 000.
-tienkokin " korona" sehän nyt aina syynä.

Onneksi saatiin edes jotain järkeä tähän päättömään rahan lapioimiseen kun Vanhanen tuli kehiin. Velka on AINA maksettava takaisin, mutta se ei kiinnosta Marina, Anderssonia ja Ohisaloa.
Kyllä Matti hoitaa homman. Tuo mukavan lisäbuustin muutoin kovin kokemattomalle hallitukselle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006561625.html

Niin...se sitten alkaa maan taloudetsa puhuminen syksyä kohti, ettei nyt sentään näin voida toimia: "kun hallituspuolue vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vetäjä Paavo Arhinmäki sanoi, ettei valtioiden tarvitse maksaa lainojaan pois"
-anhasen mukaan älyllistä keskustelua pitää pystyä käymään kaikista aiheista, mutta hänen oma kantansa asiaan on ”tavattoman selkeä”.

– Velka maksetaan aina takaisin. Se pitää olla muistissa selkäytimessä. Jos on kymmenen vuoden velka, se maksetaan kymmenen vuoden päästä takaisin. Useimmiten se maksetaan takaisin uudelleen neuvotellulla toisella velalla. Ratkaiseva kysymys on, suostuvatko rahojen omistajat lainaamaan valtiolle ja millä ehdoilla.

Vanhanen alleviivaa, että Suomen tulee kaikissa olosuhteissa säilyttää luotettavan velanhoitajan asema, vain sillä tavalla se pystyy jatkossakin saamaan lainaa matalalla korolla ja hyötymään nollakorkojen ajasta.
– Suomen pitää olla sellainen velanhoitaja, jolle uskaltaa nollakorolla antaa rahansa hoidettavaksi ja ne saa määräpäivänä takaisin. Kun käytännössä kaikki valtiot nyt ottavat velkaa, meidän pitää pienenä maana siinä joukossa osoittaa luotettavuus muihin verrattuna. Uskottavuuden ylläpitämisessä pitää toimia mieluummin ajoissa kuin jälkeenpäin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

        Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
        Pieksämäki
        42
        4702
      2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

        Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
        Pieksämäki
        53
        2554
      3. Jenkkilahkojen kastekaava

        Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
        Kaste
        139
        1034
      4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

        Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
        Kaste
        161
        1015
      5. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        70
        936
      6. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        118
        901
      7. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        70
        864
      8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

        Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
        Ikävä
        137
        825
      9. Se mies rakastaa minua

        Ja minä rakastan häntä. 😌
        Ikävä
        48
        810
      10. Taas mietin että

        mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
        Ikävä
        48
        756
      Aihe