Alkaneen vuosikymmenen aikana julkisen talouden vuosittaista alijäämään on nykyisillä luvuilla supistettava viidellä miljardilla eurolla, siitä noin puolet on hoidettava työllisyyden parantamisella. Jos tarkoitus on kääntää julkisen velan velkasuhde vuoteen 2030 mennessä, pitäisi sieltä laskea mitä, tarvitaan. Tällä hetkellä sopeuttamistarpeeksi arvioidaan 5 miljardia euroa. Se saattaa vielä elää. Jos se on viisi miljardia, niin siitä voidaan laskea ja päättää, paljonko aukosta katetaan työllisyyden parantamisella. Edellisessä sote-mallissa tuottavuuden kasvulle oli asetettu määrällinen tavoite, joka olisi tapahtunut valtion rahoitusta säätämällä. Rahoituksen leikkuri törmäsi kuitenkin perustuslakivaliokuntaan. Jotta julkista taloutta pystytään tasapainottamaan hallituksen kestävyystiekartan mukaisesti, on sen saatava sote-ratkaisunsa maaliin. Sen avulla julkista taloutta voitaisiin kohentaa puolella miljardilla vuoteen 2030 mennessä.
Se kuulostaa vaatimattomalta, kun ottaa huomioon, että Juha Sipilän hallituksen sotella tavoiteltiin kolmen miljardin säästöjä.
Hallituksella ei toistaiseksi ole oikeastaan lainkaan työllisyyttä lisääviä toimia. Hallituskauden alussa valmisteluun laitettu palkkatukikin on tekemässä mahalaskun. HS:n tietojen mukaan sillä uusia työpaikkoja olisi tulossa vain noin tuhat, vaikka Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne rummutti luvun olevan jopa 10 000–20 000.
-tienkokin " korona" sehän nyt aina syynä.
Onneksi saatiin edes jotain järkeä tähän päättömään rahan lapioimiseen kun Vanhanen tuli kehiin. Velka on AINA maksettava takaisin, mutta se ei kiinnosta Marina, Anderssonia ja Ohisaloa.
Kyllä Matti hoitaa homman. Tuo mukavan lisäbuustin muutoin kovin kokemattomalle hallitukselle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006561625.html
Niin...se sitten alkaa maan taloudetsa puhuminen syksyä kohti, ettei nyt sentään näin voida toimia: "kun hallituspuolue vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vetäjä Paavo Arhinmäki sanoi, ettei valtioiden tarvitse maksaa lainojaan pois"
-anhasen mukaan älyllistä keskustelua pitää pystyä käymään kaikista aiheista, mutta hänen oma kantansa asiaan on ”tavattoman selkeä”.
– Velka maksetaan aina takaisin. Se pitää olla muistissa selkäytimessä. Jos on kymmenen vuoden velka, se maksetaan kymmenen vuoden päästä takaisin. Useimmiten se maksetaan takaisin uudelleen neuvotellulla toisella velalla. Ratkaiseva kysymys on, suostuvatko rahojen omistajat lainaamaan valtiolle ja millä ehdoilla.
Vanhanen alleviivaa, että Suomen tulee kaikissa olosuhteissa säilyttää luotettavan velanhoitajan asema, vain sillä tavalla se pystyy jatkossakin saamaan lainaa matalalla korolla ja hyötymään nollakorkojen ajasta.
– Suomen pitää olla sellainen velanhoitaja, jolle uskaltaa nollakorolla antaa rahansa hoidettavaksi ja ne saa määräpäivänä takaisin. Kun käytännössä kaikki valtiot nyt ottavat velkaa, meidän pitää pienenä maana siinä joukossa osoittaa luotettavuus muihin verrattuna. Uskottavuuden ylläpitämisessä pitää toimia mieluummin ajoissa kuin jälkeenpäin.
Rahan kulun suuntaa pitää saada muutettua, ei voida lapioida ulos jatkuvasti
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201134
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396
