Rahan kulun suuntaa pitää saada muutettua, ei voida lapioida ulos jatkuvasti

Alkaneen vuosikymmenen aikana julkisen talouden vuosittaista alijäämään on nykyisillä luvuilla supistettava viidellä miljardilla eurolla, siitä noin puolet on hoidettava työllisyyden parantamisella. Jos tarkoitus on kääntää julkisen velan velkasuhde vuoteen 2030 mennessä, pitäisi sieltä laskea mitä, tarvitaan. Tällä hetkellä sopeuttamistarpeeksi arvioidaan 5 miljardia euroa. Se saattaa vielä elää. Jos se on viisi miljardia, niin siitä voidaan laskea ja päättää, paljonko aukosta katetaan työllisyyden parantamisella. Edellisessä sote-mallissa tuottavuuden kasvulle oli asetettu määrällinen tavoite, joka olisi tapahtunut valtion rahoitusta säätämällä. Rahoituksen leikkuri törmäsi kuitenkin perustuslakivaliokuntaan. Jotta julkista taloutta pystytään tasapainottamaan hallituksen kestävyystiekartan mukaisesti, on sen saatava sote-ratkaisunsa maaliin. Sen avulla julkista taloutta voitaisiin kohentaa puolella miljardilla vuoteen 2030 mennessä.
Se kuulostaa vaatimattomalta, kun ottaa huomioon, että Juha Sipilän hallituksen sotella tavoiteltiin kolmen miljardin säästöjä.

Hallituksella ei toistaiseksi ole oikeastaan lainkaan työllisyyttä lisääviä toimia. Hallituskauden alussa valmisteluun laitettu palkkatukikin on tekemässä mahalaskun. HS:n tietojen mukaan sillä uusia työpaikkoja olisi tulossa vain noin tuhat, vaikka Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne rummutti luvun olevan jopa 10 000–20 000.
-tienkokin " korona" sehän nyt aina syynä.

Onneksi saatiin edes jotain järkeä tähän päättömään rahan lapioimiseen kun Vanhanen tuli kehiin. Velka on AINA maksettava takaisin, mutta se ei kiinnosta Marina, Anderssonia ja Ohisaloa.
Kyllä Matti hoitaa homman. Tuo mukavan lisäbuustin muutoin kovin kokemattomalle hallitukselle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006561625.html

Niin...se sitten alkaa maan taloudetsa puhuminen syksyä kohti, ettei nyt sentään näin voida toimia: "kun hallituspuolue vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vetäjä Paavo Arhinmäki sanoi, ettei valtioiden tarvitse maksaa lainojaan pois"
-anhasen mukaan älyllistä keskustelua pitää pystyä käymään kaikista aiheista, mutta hänen oma kantansa asiaan on ”tavattoman selkeä”.

– Velka maksetaan aina takaisin. Se pitää olla muistissa selkäytimessä. Jos on kymmenen vuoden velka, se maksetaan kymmenen vuoden päästä takaisin. Useimmiten se maksetaan takaisin uudelleen neuvotellulla toisella velalla. Ratkaiseva kysymys on, suostuvatko rahojen omistajat lainaamaan valtiolle ja millä ehdoilla.

Vanhanen alleviivaa, että Suomen tulee kaikissa olosuhteissa säilyttää luotettavan velanhoitajan asema, vain sillä tavalla se pystyy jatkossakin saamaan lainaa matalalla korolla ja hyötymään nollakorkojen ajasta.
– Suomen pitää olla sellainen velanhoitaja, jolle uskaltaa nollakorolla antaa rahansa hoidettavaksi ja ne saa määräpäivänä takaisin. Kun käytännössä kaikki valtiot nyt ottavat velkaa, meidän pitää pienenä maana siinä joukossa osoittaa luotettavuus muihin verrattuna. Uskottavuuden ylläpitämisessä pitää toimia mieluummin ajoissa kuin jälkeenpäin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        77
        4692
      2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        184
        2013
      3. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        132
        1722
      4. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        151
        1295
      5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1211
      6. Hei, huomenta komistus

        Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
        Ikävä
        35
        1076
      7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

        Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
        Ikävä
        78
        973
      8. Miks et tahtonut

        Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
        Ikävä
        52
        936
      9. Hyvää huomenta!

        Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
        Ikävä
        78
        902
      10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

        Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
        NATO
        272
        876
      Aihe