On suunnitelmia muuttaa kaupungintalon käyttöä pois virastokäytöstä.
Yksi ajatus olisi antaa siitä osa moskeijalle ja torni minareetiksi.
Onhan Joensuussa jo paljon sen tarvitsevia ja antaisi liperaalin ja kansainvälisen kuvan kaupungista.
Yksi ajatus olisi antaa siitä osa moskeijalle ja torni minareetiksi.
Onhan Joensuussa jo paljon sen tarvitsevia ja antaisi liperaalin ja kansainvälisen kuvan kaupungista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sulamith
Yli kaupungin moskeijat varjonsa luo
Minareetista kuuluu huuto tuo
Allah yksin on vaan aina suur' armossaan
kansa Mekkaan päin katseensa luo
[...]
Tehkää siitä kirkko niin saadaan nuo veisaavaiset pois torilavalta häiritsemästä torikansaa.
Vaikka noinkin, eli katutasoa lähemmäs ravintola ja yläkertaan kirkko, niin seurakuntalaiset kokisivat jo maallisessa olomuodossaan päässeensä lähelle Herraansa.
Mitä miettisikään kirkkokansa laskeutuessaan korkeuksista, sillä ehkä sekin toisi monien mieleen raamatulliset kertomukset tuonpuoleisen alakerrasta.
Tuohan on hyvä ajatus ja paluuta vanhaan. Vieä 1700 luvulla papit pitivät kirkon lähettyvillä kapakkaa, jonne he saarnastuolista kehoittivat kirkkokansaa menemään nauttimaan virkistystä kirkonmenojen jälkeen. Pappiloissa pantiin olutta ja poltettiin paloviinaa kapakan tarpeisiin ja pappi pisti ryyppyveikkojen rahat liiviinsä.
Ja ehtoollisella katoliset papit lipittävät itse viinin ja kansa saa vain leipäpalan
Varmaan moni järkähtämätön ateistikin tuumisi sunnuntaiaamuisin: "Lähenkin tästä kirkkoon"
Apus eka!
No mutta ------ siinähän oli aina ennen muinoin kirkon sisäänkäynnin tienoilla huone minne piti pyssyt ja muut astalot jättää ennen kirkonmenoja.......? Miten lie moskeijassa ? tietämätön kysyypi
Jos lienee niin että moskeijassa on huone mistä ennen jumalallisia menoja otetaan pyssyt ja muut astalot esille. Tietämätön vastaapi.
Ei ne ota pyssyjä esille kun ovat rauhallisessa maassa ja huolehtii heistä.