Ihmettelen 1.7.2020 voimaan astui 10% korkokatto mutta tiedot Vivuksen sivuilla ei ole muuttuneet miksikään samoin muilla pikavippifirmoilla.
Kierretäänkö Suomen lakia silla tavoin että firma on ulkomaalainen vai mistä nyt kiikastaa?
Mitenhän Vivus kiertää lakia?
7
124
Vastaukset
- Anonyymi
Vastaus löytyikin varsin nopeasti....
"Kansainvälinen rahoitusalan yritys 4Finance Oy tarjoaa rahoitusratkaisuja yksityishenkilöill, mutta Suomessa yritys ei enää tällä hetkellä myönnä lainaa yksityshenkilöille.
Yritys tarjosi vuoden 2020 kesäkuuhun saakka lainaa usean eri lainapalvelun kautta. Suomessa 4Finance Oy tarjosi lainaa Vivus ja Vivus Jousto -lainapalvelujen kautta.
4Finance Oy:n päätuotteet olivat vakuudettomat pikalainat."
Kertoo ehkä virolaisten moraalista- Anonyymi
”Moraalista”?? Mitä sä oot vetänyt? Jos lainaraha maksaa pikavippifirmalle 11% niin eihän ne sitä eteenpäin anna 10%!? Hallitus veti homman jokoon...
- Anonyymi
jotain siellä on kehitteillä....
- Anonyymi
" Jotain siellä on kehitteillä...."
Luottokorttia joita korkokatto ei koske. Wirecard joka iso tekijä putosi pois mutta on muitakin takapiru firmoja jossa kortit & teknologian saa.
- Anonyymi
Itse sain vivukselta "anteeksi" noin 2000e vipin, olivat vahingossa kuittanneet koko velan maksetuksi kun lyhensin 200e :) ..Tästä on pari vuotta aikaa eikä mitään kuulunut tuon jälkeen :D
- Anonyymi
Sama homma
- Anonyymi
Korko voi olla pakotettu siihen 10 %:n kohdalle, mutta erilaisia kuluja voi toki edelleen periä mittavasti, jolloin takaisin maksettava kokonaissumma on
varmasti edelleen pöyristyttävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679626IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3066802Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?741695Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61411Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.941287- 1091161
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751069Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40862Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23756MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk313748