Suomen sisäinen kolonialismi

Anonyymi

Tällä palstalla pieni marginaalinen joukko väittää säännöllisesti, että Suomi oli Ruotsin siirtomaa. Tämä ei tietenkään pidä paikkaansa. Suomi ei koskaan ollut itse siirtomaa, mutta harjoitti sisäistä kolonialismia saamelaisia vastaan mm. pakottaen saamelaiset omaan yhteiskuntajärjestelmäänsä.

Suomi harjoitti Ruotsin ja Venäjän vallan alaisuudessa näiden maiden kolonialismia siihen osallistuen. Lisäksi Suomi on luonnollisesti hyötynyt siirtomaiden luonnonrikkauksista monin tavoin, eikä ole näiden maiden riistoa kyseenalaistanut.

Ylen uutisena:
https://yle.fi/uutiset/3-11433373

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saamelaiset pakotettiin lisäksi suomen kieleen. Tätä voi todella kutsua "pakkosuomeksi".

      • Anonyymi

        Totta puhut, ne argumentit, joilla kielifennomaani kuvaa 'pakkoruotsia' sopivat itse asiassa täysin siihen, miten saamelaiset pakotettiin vaihtamaan kieli 60-luvun kouluissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta puhut, ne argumentit, joilla kielifennomaani kuvaa 'pakkoruotsia' sopivat itse asiassa täysin siihen, miten saamelaiset pakotettiin vaihtamaan kieli 60-luvun kouluissa.

        Onko Suomessa pyydetty tätä virallisesti anteeksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Suomessa pyydetty tätä virallisesti anteeksi?

        En ole kuullut tai lukenut että olisi.


    • "Tällä palstalla pieni marginaalinen joukko väittää säännöllisesti, että Suomi oli Ruotsin siirtomaa. Tämä ei tietenkään pidä paikkaansa. Suomi ei koskaan ollut itse siirtomaa, mutta harjoitti sisäistä kolonialismia saamelaisia vastaan mm. pakottaen saamelaiset omaan yhteiskuntajärjestelmäänsä."

      Tällä samalla logiikalla moni pitää Viroa 100-vuotiaana, sillä eihän Neuvosto-Venäjä oikeasti valloittanut Viroa ja Viro oli koko ajan itsenäinen :-))))

      • Anonyymi

        Niinpä!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä!

        Luultavasti Venäjä ei valloittanut myöskään Krimiä, joten sekin on edelleenkin itsenäinen :-)))))))))))))

        Voi tätä svekopropagandan typeryyttä :-)


      • Anonyymi

        Surkeaa, surkeaa,...


      • Anonyymi
        räkäpää kirjoitti:

        Luultavasti Venäjä ei valloittanut myöskään Krimiä, joten sekin on edelleenkin itsenäinen :-)))))))))))))

        Voi tätä svekopropagandan typeryyttä :-)

        Projektio?


    • Anonyymi

      Kielifennomaaninen on aina alamainen ja se uhriutuu aina. Tavallinen suomalainen ei tuollaiseen alennu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2728
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2477
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2422
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      108
      2280
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1925
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe