Tällä palstalla pieni marginaalinen joukko väittää säännöllisesti, että Suomi oli Ruotsin siirtomaa. Tämä ei tietenkään pidä paikkaansa. Suomi ei koskaan ollut itse siirtomaa, mutta harjoitti sisäistä kolonialismia saamelaisia vastaan mm. pakottaen saamelaiset omaan yhteiskuntajärjestelmäänsä.
Suomi harjoitti Ruotsin ja Venäjän vallan alaisuudessa näiden maiden kolonialismia siihen osallistuen. Lisäksi Suomi on luonnollisesti hyötynyt siirtomaiden luonnonrikkauksista monin tavoin, eikä ole näiden maiden riistoa kyseenalaistanut.
Ylen uutisena:
https://yle.fi/uutiset/3-11433373
Suomen sisäinen kolonialismi
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Saamelaiset pakotettiin lisäksi suomen kieleen. Tätä voi todella kutsua "pakkosuomeksi".
- Anonyymi
Totta puhut, ne argumentit, joilla kielifennomaani kuvaa 'pakkoruotsia' sopivat itse asiassa täysin siihen, miten saamelaiset pakotettiin vaihtamaan kieli 60-luvun kouluissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta puhut, ne argumentit, joilla kielifennomaani kuvaa 'pakkoruotsia' sopivat itse asiassa täysin siihen, miten saamelaiset pakotettiin vaihtamaan kieli 60-luvun kouluissa.
Onko Suomessa pyydetty tätä virallisesti anteeksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Suomessa pyydetty tätä virallisesti anteeksi?
En ole kuullut tai lukenut että olisi.
"Tällä palstalla pieni marginaalinen joukko väittää säännöllisesti, että Suomi oli Ruotsin siirtomaa. Tämä ei tietenkään pidä paikkaansa. Suomi ei koskaan ollut itse siirtomaa, mutta harjoitti sisäistä kolonialismia saamelaisia vastaan mm. pakottaen saamelaiset omaan yhteiskuntajärjestelmäänsä."
Tällä samalla logiikalla moni pitää Viroa 100-vuotiaana, sillä eihän Neuvosto-Venäjä oikeasti valloittanut Viroa ja Viro oli koko ajan itsenäinen :-))))- Anonyymi
Niinpä!
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä!
Luultavasti Venäjä ei valloittanut myöskään Krimiä, joten sekin on edelleenkin itsenäinen :-)))))))))))))
Voi tätä svekopropagandan typeryyttä :-)- Anonyymi
Surkeaa, surkeaa,...
- Anonyymi
räkäpää kirjoitti:
Luultavasti Venäjä ei valloittanut myöskään Krimiä, joten sekin on edelleenkin itsenäinen :-)))))))))))))
Voi tätä svekopropagandan typeryyttä :-)Projektio?
- Anonyymi
Kielifennomaaninen on aina alamainen ja se uhriutuu aina. Tavallinen suomalainen ei tuollaiseen alennu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925132Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,344523Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699123169Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2603070Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 831872
- 231815