Vantaahan on nähty sekomaanien keskuudessa lähinnä painajaisena koska siitä uhkaa tulla yksikielinen. No sama kehitys on hyvässä vauhdissa myös Espoossa 😂
"Espoon tämän vuoden väestönkasvusta lähes 100 % vieraskielisiä"
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/2332993
"Espoon tämän vuoden väestönkasvusta lähes 100 % vieraskielisiä"
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/2332993
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paljon maahanmuuttajia Espoossa
Enpä oikein usko. Espoossa otettiin melko hiljattain käyttöön bussipysäkkien kuulutukset kahdella kotimaisella.
No sittenhän ei ole mitään ongelmaa 😂
Sivistyskielinen bussipysäkkikuulutus varmasti tekee kunnasta todella kaksikielisen :-)
Hyvä uutinen siis, ettei minunkaan tarvitse mennä enää rautatieasemalle kuuntelemaan ruotsia kuulutuksissa vaan mikä tahansa bussipysäkki käy.
Voi tätä auvoa :-))))))
....kumpi on muuten sivistyneenpää joutenoloa, auvo vai strömssöö?
Paljonkohan tämäkin riemu taas kustantaa 😂
Jos pidetään toista turhuutta mittarina, eli että sotu-tunnukset muutetaan sukupuolineutraaleiksi, niin varmaankin aika halavalla menee :-)
Maksoi mitä tahansa, onneksi kuitenkin espoolaisten omasta takaa.
No valtio kyllä maksaa näitä kaksikielisyystukia joten ei mene ihan pelkästään Esboolaisten piikkiin.
Sotu-tunnukset kustantavat vaivaiset 2 miljardia mutta onneksi tämä vuosi on muutenkin oikea lottovoitto valtiontaloudelle 😂