terhi vene

Anonyymi

Tuli ostettua terhi vene oisko terhi 390 .Kokka kulmikas kuin mutteri.Minkä takia näihin ei ole tehty tapin reikää.Pystyskö näihin tekemään reiän pohjaan.

15

3285

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Arvaan , että siihen ei ole tehty sitä alunperin, koska se on teknisesti vaativa tälle rakenteelle ja saattaa lyhentää elinikää, eikä ole kovin monelle kovin tärkeä asia.

      Varmasti pystyy tekemään reijän pohjaan, mutta eri asia on, saako sen tehtyä niin että veneen käyttökelpoinen elinikä ei lyhene.

      390 on rakennettu kahdesta ABS muoviosasta - ulkokuori ja sisäkuori, joiden välissä joko on tai ei ole uretaanivaahtoa. Yleensä Terhien käyttö loppuu, kun vene rupeaa vuotamaan vettä kuorien väliin jommalta kummalta puolelta. Itse tehty läpivienti on tältä osin aika haasteellinen, kun se jopa alkuperäisominaisuutena usein on ollut merkittävä tekijä eliniän lyhentäjänä - ulkopuolinen kohta joutuu rasitukselle alttiiksi esim kun vene vedetään maihin ja telakoidaan, ja sisäpuolella jos siihen astutaan. Telakoinnissa veneen pohjan muodot saattavat muuttua, jos tuenta ei ole riittävä.

      Itse miettisin, olisiko mahdollista ja tarkoituksenmukaista laitta läpivienti peräpeiliin - tässäkin täytyisi saada aikaan aikaa kestävä tiiviys, jotta peräpeilin rakenne ( oletettavasti vaneri ) ei kärsi lahovaurioita.

      Minulla oli muutaman vuoden verran käytössä pilssipumppu sadevettä varten, joka toimi muutaman kilon painoisella akulla. Se oli helppo ja toimiva ratkaisu verrattuna käsipumppuun tai äyskäriin - mutta ämpäri oli nopein.

    • Anonyymi

      Eikö tuollainen pikkuvene ole helpointa kääntää ympäri kun vetää sen maihin pidemmäksi aikaa? Ei tule roskiakaan veneeseen. Tai sitten hommata peite, niitä on edullisia näkynyt mainoksissa.

    • Anonyymi

      Miksi Terhi? Abs-muovi hapertuu vanhetessaan ja kuorien välissä oleva uretaani imee vettä kuin sieni. Ainoa tapa korjata on avata kuoret, poistaa märkä uretaani ja uudet tilalle. Toisin sanoen vanhaan veneeseen järjetön remontti.

      • Anonyymi

        Ei pahemmin haperru kun vahataan ja huolletaan kuin arvokkaampiakin veneitä. Uretaani ei merkittävästi ime vettä. Jos sitä kuorien väliin jostain vauriosta pääsee niin se kerääntyy pikkuhiljaa alimpaan kohtaan. Vene lämpimään pukeille niin että pohjaproppu on se alin kohta ja pohjapropun holkin irrotus niin enimmät vedet valuu ulos. Jättää lämpimään hyvään ilmanvaihtoon reiluksi puoleksi vuodeksi niin uretaani pohjapropun ympäristössä on täysin kuiva. Johonkin sopukkaan on voinut tilkka jäädä mutta ei se haittaa kulkua eikä aiheuta vaurioita kun ei päästä jäätymään. Ominaisuudet huomioiden hinnalle saa hyvän vastineen, siksi Terhi. Parempia saa kun latoo enemmän rahaa tiskiin.


    • Anonyymi

      Mutta kun sitä pohjaroppua ei ole.Kokan kohdalla ulkopuolella on joku kondessio veden poisto. Tietäskö kukaan mikä malli se on kun kokan pää on kulmikas kuin "mutteri"

      • Anonyymi

        Googlaa Terhi 390 ja katso kuvahaku. Mielestäni 390 vastaa aikaa hyvin kuvaustasi.


    • Anonyymi

      Pätevin ratkaisu ongelmiisi jos olet valinnut Terhi-veneen on viisi litraa 95-bensaa kaadettuna veneen pohjalle ja tulitikku sytytettynä kylkeen. Vanha hyväksi havaittu kikka jonka joku tällä palstalla aikoinaan vinkkasi. Kiitos hänelle!

      • Anonyymi

        Paras ratkaisu sinulle olisi, että luopuisit netin käytöstä kokonaan.


      • Anonyymi

        Joo toimii hyvin. Ainoa huono puoli on pikimusta savu jota tulee todella reippaasti. Ei kannata pistää tuleen valoisalla


      • Anonyymi

        Aina tämä sama idiootti täällä maukumassa! Kuulemma ei äiti ole vieläkään antanut ostaa venettä, mutta veneilypalstaa saa käydä lukemassa tissinlutkuttamisen välillä!


      • Anonyymi

        En suosittele polttamista tai jos poltat tee se pimeän aikaan. Pistin kerran yhden Terhin palamaan ja siitä lähti aivan järkyttävä musta savu jota koko naapuristo ihmetteli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En suosittele polttamista tai jos poltat tee se pimeän aikaan. Pistin kerran yhden Terhin palamaan ja siitä lähti aivan järkyttävä musta savu jota koko naapuristo ihmetteli.

        Joo, syksyllä illan pimetessä.


    • juu, hieman samoilla jäljillä edellisten mielipitten ilmaisijoiden kanssa. Jos välipohjas o uretaani ni kiireenvilkkaan nettiveneeseen myyntiilmotus jos sais jonkun korvauksen. Ja oon lukenut jostain kommenteist ettei terhissä käytettävä uretaani ime vettä ni paskapuhetta. Ittel Sea Fun ja paino rapia 300kg koko komeus ja raapasin siit lattian auki kolmest kohdasta ja poistin kokeilumielessä n 2 neliöö lattiast ja revein märät uretaanit n 200l ja laitoin aluksen kuivuun. Taitaa ol tekemätön kuivaus tai ainaski vuoden päivät sais ol, mut 2viikkoo saa riittää.

    • Anonyymi

      Terheissä vesi on tarkoitus varastoida sisä- ja ulkokuoren väliin. Tästä syystä tapinreikää ei ole.

    • Anonyymi

      Minulla on terhi vene vanha ostin terhi vixsiä sillä paikasin viat ja asensin pohja tulpan hyvin on pitäny

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      66
      1847
    2. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      74
      1342
    3. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1078
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      864
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      41
      820
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      284
      809
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      262
      744
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      55
      707
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      107
      697
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      119
      624
    Aihe