Johanssonin kiusaus

Anonyymi

Helluntailaisilla on kummallinen käsitys uskosta. Kun joku murhamies sanoi antaneensa elämänsä Jeesukselle niin luterilainen uskoon tullut sanoo että tunnusti syntinsä Jumalalle ja sai rauhan sydämeensä. Eikä mennyt houkuttelijoista huolimatta lahkoon kerskumaan mitä on ollut. Murhamies ei muutu muutamassa päivässä. Raskasta ristiä hänenkin pitää kantaa, mutta ottaako sen vastaan joka päivä seuraten Herraa? Helluntailainen murhamies vapautui vankilasta, pääsi heti todistamaan lahkon jäsenille tietäen saavansa sieltä rahaa ja mainetta ja kuulijoita looshin täydeltä. Jos tämä helluntailainen olisi lapsena kastettu luterilainen ei hän olisi mitään helluntailaisten silmissä, mutta upotuskaste se vesi tekee ihmeitä ja paljon on niitä jotka se vesi hukuttaa. On parasta pysyä lutherilaisuudessa.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan tuo noin jos yhtään lohduttaa niin yleensähän nuo eivät ole kovin kestävää sorttia vaan retkahduksia tulee. Tosin kirjoittamassasi tapauksessa toivottavasti jää vain johonkin omaisuusrikos tasolle.

      • Anonyymi

        Sarjakuristaja sen osoitti olet mitä olet.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sarjakuristaja sen osoitti olet mitä olet.

        Helluntailaisten hommat ei kestä siitä syystä kun kaikki ulkoistetaan . Pikku kasteella saa syntipussinsa tyhjäksi ja jos jotain tulee ovat nekin vaan pahojen henkien tekoja. Ikinä ei siis tarvitse kohdata itseänsä eikä tekemiä asioita, eikä ottaa niistä todellista vastuuta.

        Ja tuohan vetää nimeomaan sellaisia ihmisiä puoleensa kuin sonta kärpäsiä. Sellainen todellinen parannus aloitetaan itsestä olemalla nöyrä ja pyrkimällä sovittelemaan tekemiään asioita. Ei niin, että jonkun "riitin" myötä ne ovat täysin pois pyyhkäistyjä.


    • Nostan ihan tarkoituksella ketjun ;) mutta huomaan, ettet ole palstan helluntailaisilta vastauksia saannut.

    • Anonyymi

      Eikös Raamattu sano että silmä silmästä.

    • Anonyymi

      Totta. Jos Late ei saisi mainetta ja kunniaa( rahaa), niin tuskin olisikaan "uskossa". Semmosia ne vapaat uskovat on.

      • No mutta eikös he ole se kuuluisa maansuola.


    • Anonyymi

      Itse olen luterilainen ja nuhtelen teitä moisista törkypuheista. Paavali oli murhamies ja hänestä tuli väkevin apostoli. On vakava asia pilkata Jeesuksen kallista verta ja väittää ettei se muka riittäisi pesemään kaikkia syntejä pois. Ja toinen vakava asia on väittää että joku julistaa evankeliumia vain rahan takia, se on panettelua, mistä sinä tiedät toisen ihmisen motiivit. Late julistaa evankeliumia koska rakastaa Jeesusta, rakastatko sinä Jeesusta?

      • No Latehan voi näyttää onko tosissaan. Harvoin nuo ovat kunhan aikansa pelailevat, todellisuudessa jo tekojensa perusteella yhteiskunta kelvottomat. Vaikka Jeesuksen veri onkin mahtava ei se pese pois sellaisen syntiä joka ei sitä oikeasti kadu. Tuohan on se perusongelma noissa helluntailaisissa "heräämisissä" aito uskohan on katumusta, nöyryyttä, vastuunkantoa ja parannusta. Ei sitä, että heittäydytään hellariksi pikku tempulla ja aikansa tehdään sitä kunnes todellinen luonto alkaa ottaa valtaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      3915
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      46
      2547
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1800
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1671
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      106
      1664
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1479
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      47
      1469
    8. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      169
      1410
    9. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      129
      1153
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1132
    Aihe