Liian kesyjä Agakonnia?

konnis

Olen omistanut jo 2 vuotta Bufo maritima -parin eli Jättikonnia, eläinkirjan nimen mukaan Agakonnia.
Kun meidän huoneistomme lämpötila on noin 25, olen antanut niiden jalotella vapaana omassa huoneessani. Minä ja mun puolisoni nyt pidetään lämpöisestä ilmasta, vaikka monet muut hikoavat tässä lämpötilassa jo.
Ne ovat tottuneet juomaan vettä, istumaan yöt pakasteastioissa joihin ne kömpivät, kun niitä janottaa... Ja koska ne ovat tottuneet ihmisten elämänrytmiin päästyään terraarion keinovankilan ulkopuolelle ihmisasuntoon, ne elävät päivärytmissä. Kuivankestävinä ne kävelevät mielellään puulattialla jossa ei ole mattoja, ja tuntuvat hakevan juotavaa vesikupeista heti kun tarvis. Nahkan ne luovat noin joka kk.
Ne kävelevät päivisin ja nukkuvat tai lepäävät, miten vain, öisin. Onko se muuten tavallista että sammakkoeläin sulkee silmät nukkuessaan? Niin ne tekevät.
Mutta ovatko ne LIIAN KESYJÄ? Ne seuraavat ihmistä, seuraavat minun askeliani kun tallon huoneessa, ja kun puhun niille, tulevat aina kohti? Tuntuu, kuin ne olisivat kaksi hitaahkoa, pulleata minikoiraa, se kuvaa niiden käytöstä.
Ja lisäksi paperipussin rapina, joka kertoo
kärpäs/jauhopukki/kastemato/...
ym. ateriasta, kun otan ostetun purnukan paperipussista, saa ne kiihdyksiin. Ne alkavat kömpiä kohti, jopa vingahdella. Voiko tuollainen eläin pitää omistajastaan, vaikkei juuri tunnistaisikaan sitä miksikään tunnetuksi eläinlajiksi? Tuntuu, että nuo 2 aga-konnaa tuntevat mut.
Ja ne pitävät, kun joskus sormenpäällä rapsutan, ts. sivelen selkää varovasti puhtaalla sormenpäällä tai mieluummin pesusienenkärjellä.
Ne sulkevat silmänsä ja vaipuvat jonkinlaiseen euforiaan, silmät puolikiinni.
Se ei ole sama kuin konnien aggressioele, siitä olen lukenut. Mutta... onko luonnotonta, jos sammakkoeläimet ovat noin... ovatko ne älykkäitä tai jotenkin, nauttiakseen olostaan, vai onko tuo jokin geenipoikkeama?

1

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas@Sammakkolampi

      Ihan ensimmäiseksi pitänee kertoa että otuksen validi tieteellinen nykyään nimi on Bufo marinus.

      Agakonna, tai jättikonna kuten mä olen tottunut lajia kutsumaan lienee ainoa sammakkoeläin jonka kanssa tuo on edes jossain määrin mahdollista. Se on sen verran suuri ja kestävänahkainen ettei heti jää jalan alle tai kuole nestehukkaan. Konnien luontaisilla elinalueilla on vielä himpun lämpimämpää ja taatusti runsaasti kosteampaa (tropiikin ilmankosteus on meikäkäisen saunan tasoa), mutta kestävänä lajina jättikonna kestää huoneilmastoakin jossain määrin. Eivät ne siellä "rehevöi" ja lisäänny, mutta eivät näköjään kuolekaan, ainakaan muutamassa vuodessa. Konnathan voivat hyvällä hoidolla elää kymmeniä vuosia! Saas nähdä miten pitkän elinkaaren nämä kuivassa ja kylmässä elävät kotikonnat saavuttavat. Taataksesi konnillesi mahdollisimman hyvän ja konnanarvoisen elämän kannattaisi varmaan kuitenkin harkita tilavan terraarion hankkimista.

      Konnat yleisesti ovat sammakkoeläimistä "viisaimpia". Ne oppivat helposti ruokintaa edeltävät toimet ja tulevat kerjäämään ruokaa. Eivät ne sinua henkilönä tunne, mutta tietävät varmasti että "tuon näköinen tyyppi yleensä tarkoittaa ruokaa".

      Sitä mitä konnat todella ajattelevat rapsuttelustasi en osaa sanoa. Mutta muistathan itse aina rapsutellessasi, ja muutenkin kun konnat ovat huoneistossa vapaana jollain tavalla huolehtia hygieniasta ja myrkyllisyydestä? Jättikonnathan erittävät ihostaan voimakkaasti ärsyttävää myrkkyä (bufotoksiinia), ja vaikka konnat kesyinä eivät sitä päällesi ruiskikaan, on myrkkyä niiden iholla jatkuvasti.

      Sammakkoeläimet sulkevat usein, mutta ei aina, silmänsä nukkuessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      99
      4537
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2385
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      109
      2223
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2179
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      410
      1931
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      169
      1503
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1269
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      850
    Aihe