Eiran maksamattomat vuokrat!

Ei ole mies ihan penalin terävin kynä. Olisi sanonut vuokrasopimuksen irti. Nyt piti jättää maksamatta ja lopulta käräjäoikeuteen meni. Tyhmä mies jos ei tuota tajunnut🙄
1158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Totta! Helppo olisi miehen ollut sanoa vuokrasomimus irti.

Äänestä
  • Mutta hänen tytär asui siellä ja käy koulua alueella niin miten te toimisitte ???
    Kaikki olisi ollut todella helppoa ilman tytärtä, mutta , mutta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta hänen tytär asui siellä ja käy koulua alueella niin miten te toimisitte ???
    Kaikki olisi ollut todella helppoa ilman tytärtä, mutta , mutta

    Huono selitys. Miksi vedota tyttäreen? Jos Stefan olisi sanonut vuokrasopparin irti, niin lähtö olisi tullut Martinalle ja lapsillekin irtisanomisjan umpeuduttua. Kun Stefan alkoi temppuilemaan ja jätti vuokrat maksamatta niin pitkäksi aikaa, että käräjille tuli kutsu, niin silloinkin Martina lapsineen joutui lähtemään.

    Eli ihan sama lopputulos oli tytärtä tai ei, mutta Stefan halusi jostain syystä venyttää juttua.

    Äänestä

Niinpä ja mikä oli syy. Alussa ilmoitti neljä muuttavan asuntoon ja sitten en maksa vuokria. Olisi sanonut asunnon irti ja sillä siisti. Kyllä kukaan ei taivasalle nykyään joudu
Olisi päässyt Martinasta ja lapsista heti eroon. En ymmärrä tälläista toimintaa.

Äänestä
  • No oliko siinä takapiru?

    Äänestä

Martinan kanssa ei voi neuvotella järkevää ratkaisua. Eihän hän meinannut luovuttaa Eiran avaimiakaan Stefulle, vaikka oli jo joutunut muuttamaan sieltä Kalasatamaan. Ei tuollaisten kanssa voi sopia mitään, kun ainoa keino on ulosottomiehet, jotka suorittavat häädön. Tuollaiset ihmiset vetävät kiusanteon ja vastaanhangoittelun tappiin asti, vaikka sitten itselle koituu hankaluuksia. Stefanille tämä tuli tietenkin kalliiksi, mutta Martiina saatiin ulos lopulta ilman varsinaista häätöä. Kyllä Stefan toimi kuten pitikin.

Äänestä
  • Ei olisi tarvinnut neuvotella mitään. Olisi sanonut vuokrasopimuksen irti ja sillä siisti. Onko noin vaikeaa käsittää, miten yksinkertainen asia olisi ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei olisi tarvinnut neuvotella mitään. Olisi sanonut vuokrasopimuksen irti ja sillä siisti. Onko noin vaikeaa käsittää, miten yksinkertainen asia olisi ollut.

    Noissa vuokrasopimuksissa on yleensä ehto, että pitää asua vuosi, ennen kuin voi irtisanoa sopparin.

    Äänestä

Ei mennyt käräjäoikeuteen. Stefan maksoi vuokrat korkoineen, kun Martiina oli hampaat irvessä lähtenyt omaan vuokra-asuntoonsa.

Äänestä
  • Stefu joutui kuitenkin vielä maksamaan vuokranantajan oikeudenkäyntikulut ja korkoa vuokrarästeille. Liikaa ilmeisesti rahaa.

    Äänestä

Liikaa ylimielisyyttä, sama kuin nykyisellä kuppaajalla. Näytellään, teeskennellään, tyhjä tyhjän löysi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ole mies ihan penalin terävin kynä. Olisi sanonut vuokrasopimuksen irti. Nyt piti jättää maksamatta ja lopulta käräjäoikeuteen meni. Tyhmä mies jos ei tuota tajunnut🙄

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu