Motonet, Oulun korjaamo, SUURI pettymys

Valitisin Motonet Oulun autokorjaamon asiakaspalautteen perusteella. Ensimmäinen kontakti autokorjaamoon oli positiivinen. Autooni piti tehdä normaali perushuolto, jarrupalojen ja - levyjen vaihto eteen sekä vasemman etujousijalan ylätukilaakerin vaihto. Kun hain autoni korjaamolta, minulle kerrottiin, että oikeanpuoleinen etujousijalan ylätukilaakeri rahisee, eli sekin pitäisi vaihtaa, joten tilasin uuden ajan, jonka sain heti seuraavalle viikolle. Kotiin päästyäni huomasin, että auton huoltokirja ei ole autossa. Soitin korjaamolle, sieltä sanottiin että huoltomies on laittanut sen hansikaslokeroon. No, mielestäni sitä ei ollut hanskalokerossa, mutta sanoin tarkistavani uudestaan ja tarkistan myös peräkontista, jos se olisi sinne epähuomiossa laitettu. Huoltokirjaa ei ollut auton sisällä, eikä peräkontissa. Peräkontissa oli kuitenkin ylimääräinen lämmitysroikka. Soitin jälleen korjaamolle ja asiaa luvattiin selvittää.

Kun vein autoni uudestaan korjattavaksi, minulle ilmoitettiin, että huoltokirjaa ei ole löytynyt. Jotain mystistä asiassa on, kun huoltokirja löytyi noin puolen tunnin kuluttua, oli kuulemma hansikaslokerossa. Hienoa, että löytyi!

Tämä ei kuitenkaan ollut se varsinainen asia, mikä ottaa päähän, vaan se, että huoltomies totesi laakerin vaihdon jälkeen, että rohina ei tullutkaan auton oikeanpuoleisen etujousijalan tukilaakerista, vaan ratin "joistakin" laakereista. Maksoin siis turhasta työstä, kun sinisilmäisesti uskoin ammattilaiseen. Valitettavasti Oulun Motonetin autokorjaamon asiakaspalvelukaan ei enää tässä vaiheessa ollut hyvää. Minulle sanottiin vain, että eihän näitä voi koskaan tietää. Ei mitään pahoittelua tms. huoltokirjahässäkästä.

Näin ei olisi käynyt, jos itselläni olisi enemmän tietämystä autoista. Yksi asia kuitenkin on varma; en enää koskaan vie autoani korjattavaksi Oulun Motonetiin, enkä kyllä suositella sitä muillekaan!

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taisit vaan itse hölmöillä huoltokirjan kanssa kun et sitä huomannut hanskalokerossa.
      Osaamattomuus tai huolimattomuus vian etsinnässä on hankala todistaa ja äänien perusteella voi joskus mennä pieleen, mutta aika huonolta ammattitaidolta tuo tapaus kuulostaa.

      • Helposti vaikuttaa omalta hölmöilyltä, mutta sitä en nyt allekirjoita. Tyhjensin koko lokeron, eikä sitä siellä ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe