Motonet, Oulun korjaamo, SUURI pettymys

Valitisin Motonet Oulun autokorjaamon asiakaspalautteen perusteella. Ensimmäinen kontakti autokorjaamoon oli positiivinen. Autooni piti tehdä normaali perushuolto, jarrupalojen ja - levyjen vaihto eteen sekä vasemman etujousijalan ylätukilaakerin vaihto. Kun hain autoni korjaamolta, minulle kerrottiin, että oikeanpuoleinen etujousijalan ylätukilaakeri rahisee, eli sekin pitäisi vaihtaa, joten tilasin uuden ajan, jonka sain heti seuraavalle viikolle. Kotiin päästyäni huomasin, että auton huoltokirja ei ole autossa. Soitin korjaamolle, sieltä sanottiin että huoltomies on laittanut sen hansikaslokeroon. No, mielestäni sitä ei ollut hanskalokerossa, mutta sanoin tarkistavani uudestaan ja tarkistan myös peräkontista, jos se olisi sinne epähuomiossa laitettu. Huoltokirjaa ei ollut auton sisällä, eikä peräkontissa. Peräkontissa oli kuitenkin ylimääräinen lämmitysroikka. Soitin jälleen korjaamolle ja asiaa luvattiin selvittää.

Kun vein autoni uudestaan korjattavaksi, minulle ilmoitettiin, että huoltokirjaa ei ole löytynyt. Jotain mystistä asiassa on, kun huoltokirja löytyi noin puolen tunnin kuluttua, oli kuulemma hansikaslokerossa. Hienoa, että löytyi!

Tämä ei kuitenkaan ollut se varsinainen asia, mikä ottaa päähän, vaan se, että huoltomies totesi laakerin vaihdon jälkeen, että rohina ei tullutkaan auton oikeanpuoleisen etujousijalan tukilaakerista, vaan ratin "joistakin" laakereista. Maksoin siis turhasta työstä, kun sinisilmäisesti uskoin ammattilaiseen. Valitettavasti Oulun Motonetin autokorjaamon asiakaspalvelukaan ei enää tässä vaiheessa ollut hyvää. Minulle sanottiin vain, että eihän näitä voi koskaan tietää. Ei mitään pahoittelua tms. huoltokirjahässäkästä.

Näin ei olisi käynyt, jos itselläni olisi enemmän tietämystä autoista. Yksi asia kuitenkin on varma; en enää koskaan vie autoani korjattavaksi Oulun Motonetiin, enkä kyllä suositella sitä muillekaan!

2

328

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taisit vaan itse hölmöillä huoltokirjan kanssa kun et sitä huomannut hanskalokerossa.
      Osaamattomuus tai huolimattomuus vian etsinnässä on hankala todistaa ja äänien perusteella voi joskus mennä pieleen, mutta aika huonolta ammattitaidolta tuo tapaus kuulostaa.

      • Helposti vaikuttaa omalta hölmöilyltä, mutta sitä en nyt allekirjoita. Tyhjensin koko lokeron, eikä sitä siellä ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1496
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1285
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      865
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      846
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      803
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      769
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      729
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      697
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe