Valitisin Motonet Oulun autokorjaamon asiakaspalautteen perusteella. Ensimmäinen kontakti autokorjaamoon oli positiivinen. Autooni piti tehdä normaali perushuolto, jarrupalojen ja - levyjen vaihto eteen sekä vasemman etujousijalan ylätukilaakerin vaihto. Kun hain autoni korjaamolta, minulle kerrottiin, että oikeanpuoleinen etujousijalan ylätukilaakeri rahisee, eli sekin pitäisi vaihtaa, joten tilasin uuden ajan, jonka sain heti seuraavalle viikolle. Kotiin päästyäni huomasin, että auton huoltokirja ei ole autossa. Soitin korjaamolle, sieltä sanottiin että huoltomies on laittanut sen hansikaslokeroon. No, mielestäni sitä ei ollut hanskalokerossa, mutta sanoin tarkistavani uudestaan ja tarkistan myös peräkontista, jos se olisi sinne epähuomiossa laitettu. Huoltokirjaa ei ollut auton sisällä, eikä peräkontissa. Peräkontissa oli kuitenkin ylimääräinen lämmitysroikka. Soitin jälleen korjaamolle ja asiaa luvattiin selvittää.
Kun vein autoni uudestaan korjattavaksi, minulle ilmoitettiin, että huoltokirjaa ei ole löytynyt. Jotain mystistä asiassa on, kun huoltokirja löytyi noin puolen tunnin kuluttua, oli kuulemma hansikaslokerossa. Hienoa, että löytyi!
Tämä ei kuitenkaan ollut se varsinainen asia, mikä ottaa päähän, vaan se, että huoltomies totesi laakerin vaihdon jälkeen, että rohina ei tullutkaan auton oikeanpuoleisen etujousijalan tukilaakerista, vaan ratin "joistakin" laakereista. Maksoin siis turhasta työstä, kun sinisilmäisesti uskoin ammattilaiseen. Valitettavasti Oulun Motonetin autokorjaamon asiakaspalvelukaan ei enää tässä vaiheessa ollut hyvää. Minulle sanottiin vain, että eihän näitä voi koskaan tietää. Ei mitään pahoittelua tms. huoltokirjahässäkästä.
Näin ei olisi käynyt, jos itselläni olisi enemmän tietämystä autoista. Yksi asia kuitenkin on varma; en enää koskaan vie autoani korjattavaksi Oulun Motonetiin, enkä kyllä suositella sitä muillekaan!
Motonet, Oulun korjaamo, SUURI pettymys
2
144
Vastaukset
- Anonyymi
Taisit vaan itse hölmöillä huoltokirjan kanssa kun et sitä huomannut hanskalokerossa.
Osaamattomuus tai huolimattomuus vian etsinnässä on hankala todistaa ja äänien perusteella voi joskus mennä pieleen, mutta aika huonolta ammattitaidolta tuo tapaus kuulostaa.Helposti vaikuttaa omalta hölmöilyltä, mutta sitä en nyt allekirjoita. Tyhjensin koko lokeron, eikä sitä siellä ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798